آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده
آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده

آشنایی با Collection‌ ها در C#

دوره های مرتبط با این مقاله

Collection‌ها

کلاس‌های Collection، کلاس‌های مختص به بازیابی و ذخیره‌ی داده هستند. این کلاس‌ها از انباشت‌ها، صف‌ها، لیست‌ها و جداول درهم پشتیبانی می‌کنند. بسیاری از این کلاس‌ها رابط‌های یکسانی را پیاده‌سازی می‌کنند.
این کلاس‌ها برای اهداف مختلفی مانند تخصیص پویای حافظه به عناصر و دسترسی به لیستی از آیتم‌ها بر اساس یک ایندکس کاربرد دارند. این کلاس‌ها Collection‌ای از اشیاء کلاس Object که کلاس مبنای تمامی انواع داده‌ها در C# محسوب می‌شود را ایجاد می‌کنند.


کلاس‌های Collection‌ای مختلف و کاربرد آن‌ها

در ادامه می‌توانید کلاس‌های پرکاربرد فضای نام System.Collection را مشاهده کنید. برای مشاهده‌ی جزئیات آن‌ها بر روی لینک آن‌ها کلیک کنید.


ردیف
کلاس
توضیح و کاربرد
1
ArrayList
این کلاس بیانگر Collection‌ای منظم از شیئی است که می‌توان آن را به صورت مجزا ایندکس کرد.
این کلاس اساساً جایگزین آرایه‌ها محسوب می‌شود، با این حال برخلاف آرایه‌ها شما می‌توانید با استفاده از یک ایندکس و در مکانی مشخص آیتم‌های یک لیست را حذف یا اضافه کنید. بعد از انجام این کار، این آرایه به صورت خودکار اندازه‌ی خود را مجدداً تنظیم می‌کند. همچنین با کمک این کلاس می‌توان حافظه را به صورت پویا تخصیص داد و آیتم‌های لیست را اضافه کرد، به جستجوی آن‌ها پرداخت و آن‌ها را مرتب کرد.
2
Hashtable
این کلاس جهت دسترسی به عناصر Collection از یک کلید استفاده می‌کند.
جداول درهم در مواقعی کاربرد دارند که شما با استفاده از کلید نیاز به دسترسی به عناصر دارید و می‌توانید مقدار کلید مفیدی را شناسایی کنید. هر یک از آیتم‌های موجود در جدول درهم دارای یک جفت کلید/مقدار است. کلید در دسترسی به آیتم‌های موجود در Collection کاربرد دارد.
3
SortedList
این کلاس جهت دسترسی به آیتم‌های موجود در لیست از کلید و ایندکس استفاده می‌کند.
یک لیست مرتب ترکیبی از یک آرایه و یک جدول درهم است. این کلاس شامل لیستی از آیتم‌هایی است که می‌توان با استفاده از یک کلید یا ایندکس به آن‌ها دسترسی پیدا کرد. اگر دسترسی به این آیتم‌ها با استفاده از یک ایندکس باشد، به این کلاس ArrayList و اگر با استفاده از یک کلید باشد به این کلاس یک جدول درهم گفته می‌شود. این Collection از آیتم‌ها همواره توسط مقدار کلیدی مرتب می‌شوند.
4
Stack
این کلاس بیانگر یک Collection‌ی به ترتیب عکس ورود شیء است.
این کلاس در مواقعی کاربرد دارد که بخواهید به ترتیب عکس ورود به آیتم‌ها دسترسی پیدا کنید. زمانی که آیتمی را در لیستی اضافه می‌کنید، به این کار نشاندن آیتم گفته می‌شود و زمانی که آن را حذف می‌کنید به این کار خارج کردن آیتم گفته می‌شود.
5
Queue
این کلاس بیانگر یک Collection‌ی به ترتیب ورود شیء است.
این کلاس در مواقعی کاربرد دارد که بخواهید به ترتیب ورود آیتم‌ها به آن‌ها دسترسی پیدا کنید. زمانی که آیتمی را به لیست اضافه می‌کنید، به این کار صف‌بندی گفته می‌شود و زمانی که آن را حذف می‌کنید به این کار صف دو سر گفته می‌شود.
6
BitArray
این کلاس بیانگر آرایه‌ای از نمایش دودویی با استفاده از مقادیر صفر و یک است.
این کلاس در مواقعی کاربرد دارد که شما بخواهید بیت‌ها را ذخیره کنید، اما تعداد بیت‌ها را از قبل نمی‌دانید. جهت دسترسی به آیتم‌ها از Collection‌ یBitArray می‌توانید از یک ایندکس عدد صحیح که از صفر شروع می‌شود استفاده کنید.

  • 1217
  •    1210
  • تاریخ ارسال :   1397/08/22

دانلود PDF دانشجویان گرامی اگر این مطلب برای شما مفید بود لطفا ما را در GooglePlus محبوب کنید
رمز عبور: tahlildadeh.com یا www.tahlildadeh.com
ارسال دیدگاه نظرات کاربران
شماره موبایل دیدگاه
عنوان پست الکترونیک

ارسال

آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده
آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده

تمامی حقوق این سایت متعلق به آموزشگاه تحلیل داده می باشد .