آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده
آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده

آموزش Statechart Diagram

دوره های مرتبط با این مقاله

نمودار وضعیت (Statechart diagram)

اسم نمودار statechart بیانگر موارد کاربرد آن می باشد. این نمودار همانطور که از نام آن پیداست حالت های مختلفی که یک شی در آن قرار می گیرد را مدل سازی می کند. در واقع این نمودار تصویری از چرخه حیات شی ( Object life cycle) را به نمایش می گذارد. این وضعیت ها مختص به یک شی/مولفه ی (component/object) خاص از سیستم مورد نظر هستند.
نمودار statechart یک ماشین وضعیت (state machine) را توصیف می کند. ماشین وضعیت برای نمایش وضعیت‌های مختلف یک شی در سیستم و همچنین نمایش انتقال بین وضعیت‌ها بکار می رود. وضعیت های نام برده توسط رخدادهای (event) داخلی یا خارجی مدیریت و کنترل می شود.
نمودار activity زیرمجموعه ی نمودار statechart می باشد که در مبحث بعدی به شرح آن خواهیم پرداخت. از آنجایی که نمودار statechart وضعیت و حالات مختلفی که شی در آن قرار می گیرد را تعریف می کند، از آن برای مدل کردن چرخه ی حیات یک شی استفاده می شود.


موارد کاربرد

نمودار statechart یکی از پنج نمودار UML است که برای مدل سازی ماهیت پویای یک سیستم بکار می رود. وضعیت های مختلف یک شی را در طول چرخه ی حیات آن مشخص می کند. یادآور می شویم که این وضعیت ها توسط رخدادها تغییر می کنند. سیستم های واکنشی (reactive system) را می توان سیستمی تعریف کرد که نسبت به رویدادهای داخلی و خارجی واکنش نشان می دهد.
نمودار statechart گردش یا جریان کنترل (control flow) را از یک state به state دیگر شرح می دهد. State را می توان یک وضعیت درنظر گرفت که در آن یک شی وجود دارد و این وضعیت، هنگامی که رخدادی فعال شده و روی می دهد، تغییر می کند. با استناد به توضیحات بالا می توان گفت که مهم ترین مورد کاربرد نمودار statechart، مدل سازی چرخه ی حیات یک شی از زمان ایجاد تا پایان عمر آن شی است.
نمودار Statechart برای مدل سازی مهندسی معکوس و رو به جلوی یک سیستم نیز بکار می رود. با این حال عمده ی استفاده ی آن، مدل سازی سیستم های واکنشی (reactive) می باشد.
موارد استفاده از نمودار حالت ( State Chart Diagram)
1. مدل سازی جنبه ی پویای سیستم.
2. مدل سازی چرخه ی حیات سیستم واکنشی.
3. توصیف وضعیت های مختلفی که شی در طول چرخه ی حیات خود در آن ها قرار می گیرد.
4. تعریف یک state machine جهت مدل سازی وضعیت های مختلف یک شی.


نحوه ی ترسیم نمودار statechart

یادآور می شویم که نمودار statechart به منظور توصیف وضعیت هایی که شی در طول عمر خود در آن ها قرار می گیرد استفاده می شود. با توجه به آنچه گفته شد، تاکیید بر روی تغییر وضعیت هایی قرار می گیرد که به مجرد اتفاق افتادن رخدادهای داخلی و خارجی، صورت می گیرد. لازم است که وضعیت اشیا را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده و به دقت پیاده سازی نمود.
نمودارهای statechart برای توصیف وضعیت های مختلف شی از اهمیت بالایی برخوردار است. State ها را می توان وضعیت اشیا تعریف کرد که با فعال شدن رخدادهایی دستخوش تغییراتی قرار می گیرند.
پیش از اقدام به رسم نمودار statechart، بایستی نکات زیر را تشریح نمود:
1. شناسایی اشیایی که می بایست مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد.
2. مشخص کردن وضعیت ها.
3. شناسایی رخدادها.
در زیر مثالی از یک نمودار Statechart را مشاهده می کنید که در آن وضعیت شی Order مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته است.
State اول، بیانگر وضعیت idle (آماده بکار و اولیه) می باشد که فرایند از آنجا آغاز می شود. شی پس از فعال شدن هر یک از رخدادهای send request، confirm request و dispatch order در وضعیت های مختلف قرار می گیرد. درحقیقت رخدادهای ذکر شده مسئول تغییر وضعیت شی order می باشند.
در طول چرخه ی حیات خود، یک شی (order) وضعیت های زیر را تجربه می کند که در این میان ممکن است خروج غیرمنتظره رخ دهد. این خروج غیره منتظره می تواند بر اثر وجود یک مشکل در سیستم روی دهد. پس از اینکه چرخه ی حیات سیستم کامل شد، تراکنش کامل زیر حاصل می گردد.
وضعیت اولیه و پایانی شی نیز در نمودار زیر به نمایش گذاشته شده است:


آموزش ‏ uml

نمودارهای state chart کجا کاربرد دارد؟

این نمودار همانند چهار نمودار ذکر شده در این آموزش، جنبه های پویای یک سیستم را به تصویر می کشد. اما این دیاگرام دارای ویژگی های اختصاصی برای مدل سازی جنبه ی پویای یک سیستم می باشد.
نمودار Statechart، وضعیت های یک مولفه (component) را شرح می دهد. این وضعیت ها تغییر می کنند و این تغییر وضعیت ها به ذاته پویا می باشند. بنابراین مقصود اصلی از بکاربردن نمودار statechart تعریف تغییراتی است که با فعال شدن رخدادهایی در وضعیت رخ می دهند. رخدادها عوامل داخلی و خارجی هستند که سیستم را تحت تاثیر قرار می دهند.
نمودارهای statechart جهت مدل سازی وضعیت ها و رخدادهایی تعبیه شده که بر روی سیستم مورد نظر عملیاتی را انجام می دهند. به هنگام پیاده سازی سیستم، بایستی وضعیت های مختلفی که یک شی در طی چرخه ی حیات خود در آن قرار می گیرد را توضیح داد، نمودار statechart نیز دقیقا به همین منظور بکار می رود. پس از اینکه وضعیت ها و رخدادهای آن شناسایی می شوند، آن ها را برای مدل سازی مورد استفاده قرار داده و این مدل ها حین پیاده سازی سیستم بکار می روند.
اگر با دقت به جنبه ی پیاده سازی کاربردی نمودار Statechart دقت کنیم، متوجه می شویم که مورد استفاده ی اصلی آن تجزیه و تحلیل وضعیت های شی است که توسط رخدادها دست خوش تغییر قرار می گیرند. این تجزیه و تحلیل در درک رفتار سیستم در طول اجرای آن بسیار مفید است.
به طور خلاصه می توان موارد استفاده ی این دیاگرام را بدین صورت نام برد:
1. جهت مدل سازی وضعیت های شی یک سیستم.
2. مدل کردن سیستم واکنشی. این سیستم ها خود از اشیا واکنشی یا reactive تشکیل می شوند.
3. شناسایی رخدادهایی که مسئول این تغییر وضعیت ها هستند.
4. مهندسی رو به جلو و معکوس.  • 5888
  •    2398
  • تاریخ ارسال :   1394/09/28

دانلود PDF دانشجویان گرامی اگر این مطلب برای شما مفید بود لطفا ما را در GooglePlus محبوب کنید
رمز عبور: tahlildadeh.com یا www.tahlildadeh.com
ارسال دیدگاه نظرات کاربران
شماره موبایل دیدگاه
عنوان پست الکترونیک

ارسال

آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده
آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده

تمامی حقوق این سایت متعلق به آموزشگاه تحلیل داده می باشد .