آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده
آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده

آموزش Interaction Diagram

دوره های مرتبط با این مقاله

نمودارهای برهمکنش (interaction diagram)

نمودارهای interaction زیر مجموعه ای از نمودارهای رفتاری (behavior diagram) هستند که بر گردش کنترل و داده‌ها بین چیزهای مختلف در سیستم مدل سازی شده تاکید دارند.
همان طور که از واژه ی interaction پیدا است، این نمودار به توصیف برهمکنش و تعامل میان المان های مختلف در مدل مورد نظر می پردازد. از این رو می توان گفت که interaction بخشی از رفتار پویا و داینامیک سیستم تلقی می شود.
این رفتار تعاملی (interactive) را توسط دو دیاگرام توالی (sequence) و همکاری (collaboration) در زبان مدل سازی UML به تصویر می کشند. دو نمودار نام برده از لحاظ هدف و مورد استفاده مشابه هستند.
نمودار sequence بر ترتیب و توالی زمانی پیغام ها تاکیید دارد و دیاگرام توالی بر روی ترتیب و سازمان دهی ساختاری اشیایی که پیغام ها را رد و بدل (ارسال/دریافت) می کنند، تمرکز می کند.


هدف از بکار بردن نمودار interaction

هدف از بکاربردن نمودارهای interaction را می توان نمایش گرافیکی و ارائه ی تصویری از رفتار تعاملی سیستم (برهمکنش بین اشیا سیستم) بیان کرد. به تصویر کشیدن interaction امر دشواری است و با تنها یک مدل قابل نمایش نمی باشد. راه حل استفاده از انواع مختلف مدل برای نمایش جنبه های مختلف interaction می باشد.
به این خاطر است که نمودارهای sequence و collaboration در کنار هم برای نمایش ماهیت پویا، اما از زاویه ای متفاوت، بکار می روند.
اهداف استفاده از نمودار interaction را می توان به ترتیب زیر شرح داد:
1. نمایش رفتار پویای سیستم.
2. توصیف جریان و گردش پیام در سیستم.
3. به تصویر کشیدن و توصیف ترتیب و سازمان دهی ساختاری اشیا.
4. شرح برهمکنش و تعامل بین اشیا (object ها).


نحوه ی ترسیم نمودار interaction

همان طور که قبلا گفته شد، مقصود اصلی استفاده از نمودارهای interaction نمایش جنبه های پویا و داینامیک یک سیستم می باشد، از این رو به منظور به تصویر کشیدن جنبه ی پویای سیستم ابتدا بایستی با مفهوم و معنی جنبه ی پویا و نیز نحوه ی نمایش گرافیکی آن آشنا شویم. جنبه ی پویای سیستم را می توان یک تصویر فوری (لحظه ای) از سیستم در حال اجرا در نقطه یا برهه ی زمانی مشخص درنظر گرفت.
در UML دو نوع دیاگرام وجود دارد که زیرمجموعه ی نمودار interaction محسوب می شوند: یکی نمودار توالی یا sequence و دیگری نمودار مشارکت، همکاری یا همان collaboration است. نمودار sequence توالی و ترتیب زمانی گردش یا جریان پیام از یک شی (object) به شی دیگر را نمایش داده و نمودار collaboration ترتیب و سازمان دهی ساختاری و همچنین رابطه ی بین اشیا که در گردش پیام مشارکت دارد را به نمایش می گذارد.
پیش از اقدام به رسم نمودار interaction، بایستی موارد زیر را شناسایی نمود:
1. اشیایی که در interaction شرکت دارند.
2. گردش و جریان پیام ها بین اشیا.
3. ترتیبی که پیام ها در آن جریان دارند.
4. ترتیب اشیا و رابطه ی بین آن ها.
در زیر دو نمودار interaction می بینید که سیستم مدیریت سفارش را مدل سازی می کنند. اولین دیاگرام، یک نمودار sequence و دیگری یک نمودار collaboration می باشد.


نمودار Sequence

پیش تر گفته شد که نمودار sequence مشخص می نماید object ها چگونه با یکدیگر در قالب پیام هایی متوالی ارتباط بر قرار می‌کنند و همچنین بیانگر طول عمر اشیا در رابطه با این پیامها می‌باشد. در دیاگرام حاضر sequence چهار شی شرکت دارند (Customer، Order، SpecialOrder و NormalOrder).
نمودار زیر توالی پیامی را برای شی SpecialOrder و NormalOrder نشان می‌دهد. حال باید توالی زمانی روند/گردش پیام ها را درک کرد. گردش پیام درواقع همان فراخوانی متدهای یک شی می باشد.
اولین فراخوانی مربوط به sendOrder() است که یکی از متدهای متعلق به شی Orderمی باشد. دومین فراخوانی، مربوط به متد confirm() است که یکی از رفتارها و عملیات قابل اجرا توسط شی SpecialOrder می باشد. باتوجه به آنچه گفته شد، نمودار حاضر عمدتا فراخوانی متدهای اشیا را نشان می دهد. این دقیقا همان اتفاقی است که در یک سیستم درحال اجرا رخ می دهد.


آموزش ‏ uml

نمودار collaboration

دومین نموداری که زیر مجموعه ی نمودار interaction هستند، دیاگرام collaboration می باشد. دیاگرام collaboration بیشتر بر روی رابطه بین اشیا متمرکز می شود. در اینجا نمودار مربوطه ترتیب فراخوانی متدها را در قالب شماره هایی به صورت زیر نمایش می دهد. این شماره ها نشان می دهند متدهای مورد نظر چگونه یکی پس از دیگری صدا زده می شوند.
فراخوانی متدها در هر دو نمودار sequence و collaboration تقریبا یکسان می باشد نمودار همکاری شبهات بسیاری به نمودار توالی دارد، اصلی ترین تفاوت آنها در شمای ظاهری آنها می باشد. دیاگرام همکاری بیشتر بر روی ارتباط بین اشیا تاکیید دارد، این درحالی است که دیاگرام ترتیب اعمال و کارهای اشیا را در یک توالی زمانی نشان می دهد و بر اساس زمان تنظیم و مرتب می شود .
برای انتخاب نمودارها، بایستی به نوع نیاز خود توجه کرد. اگر توالی زمانی مهم است، می بایست نمودار sequence را انتخاب کرد و اگر رابطه ی بین اشیا مهم است، در آن صورت باید از نمودار collaboration کمک گرفت.


آموزش ‏ uml

موارد استفاده از نمودار interaction

پیشتر شرح دادیم که نمودارهای interaction برای توصیف ماهیت پویای سیستم بکار می رود. اکنون به سناریوهایی که در آن این نمودارها به صورت کاربردی مورد استفاده قرار می گیرد، خواهیم پرداخت. برای درک موارد کاربرد این دیاگرام بایستی با ماهیت این دو نمودار آشنا شویم.
هر دو نمودار برای ارائه ی نمای پویای سیستم بکار می رود. اما برای استفاده از آن باید هدف از بکاربردن هریک را تشریح نمود و درک کرد.
نمودار sequence ترتیب پیغام ها را که از یک شی به شی دیگر جریان دارد، نمایش می دهد. نمودار collaboration رابطه ی بین اشیای که در تعامل شرکت دارند، نمایش می دهد.
صرفا یک نمودار قادر به توصیف جنبه ی پویای کل یک سیستم نیست، از این رو بایستی یک مجموعه نمودار را برای به تصویر کشیدن سیستم به صورت کامل مورد استفاده قرار داد.
حال اگر بخواهیم موارد کاربرد نمودارهای interaction را به طور خلاصه بیان کنیم:
1. مدل سازی گردش و جریان کنترل بر حسب زمان.
2. مدل سازی جریان کنترل بر اساس رابطه ی بین اشیا و ترتیب قرار گیری آن ها.
3. مهندسی معکوس.
4. مهندسی رو به جلو.


  • 4748
  •    1820
  • تاریخ ارسال :   1394/09/27

دانلود PDF دانشجویان گرامی اگر این مطلب برای شما مفید بود لطفا ما را در GooglePlus محبوب کنید
رمز عبور: tahlildadeh.com یا www.tahlildadeh.com
ارسال دیدگاه نظرات کاربران
شماره موبایل دیدگاه
عنوان پست الکترونیک

ارسال

آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده
آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده

تمامی حقوق این سایت متعلق به آموزشگاه تحلیل داده می باشد .