آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده
آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده

آموزش Activity Diagram

دوره های مرتبط با این مقاله

نمودار فعالیت (Activity diagram)

نمودار activity یکی دیگر از نمودارهای مهم در UML می باشد که نمایی از جنبه ی پویای سیستم مورد نظر بدست می دهد.
دیاگرام های فعالیت که شامل activity ها و state ها و transition ها می باشند در راستای تعریف جریان کاری مورد استفاده قرار می گیرند. در واقع وسیله ای برای تجزیه و تحلیل سطوح مختلف محسوب می شود. در مرحله طراحی (design phase)، این دیاگرام کمک می کند تا عملیات ها را بهتر تعریف کنیم.
در این نمودار چگونگی جریان انجام یک کار یا فعل مشخص می شود.
دیاگرام مذکور را می توان یک نمودار گردش و روند کاری تعریف کرد که جریان کار را از یک فعالیت یا activity به فعالیت دیگر نشان می دهد. این activity را می توان یکی از افعال یا عملیات سیستم مد نظر تلقی کرد.
بنابراین جریان کنترل از یک فعل یا عمل به فعل یا عمل دیگری ترسیم می شود. این جریان می تواند ترتیبی (sequential)، پخش یا شاخه شاخه شده (branched)، همزمان (concurrent) باشد. دیاگرام activity با بهره گیری از المان های متعدد همچون fork (انشعاب)، join (پیوند) قادر است انواع جریان های کنترل را مدیریت کند.


هدف از بکاربردن نمودار activity

هدف اصلی که نمودار activity دنبال می کند، بسیار شبیه به دیگر چهار دیاگرام در UML است، بدین معنا که سعی دارد رفتار پویا و داینامیک سیستم را به تصویر بکشد. چهار دیاگرام دیگر که در مقاله ی آموزشی حاظر درباره ی آن بحث شد، جریان پیام (message flow) را از یک شی به شی دیگر نمایش می دهد، در حالی که دیاگرام activity جریان پیام را از یک فعل یا عمل به فعل یا عمل دیگر نشان می دهد.
همان طور که قبلا تشریح شد، activity همان فعل و عملی است سیستم قادر به انجام آن می باشد. نمودارهای activity صرفا برای نمایش گرافیکی ذات dynamic سیستم بکار نمی رود، بلکه مورد استفاده ی فرعی نیز دارند و آن در ساخت سیستم های اجرایی (executable system) به وسیله ی مهندسی رو به جلو یا معکوس خلاصه می شود. تنها آیتمی که در نمودار activity نمایش داده نمی شود، بخش مربوط به پیام ها می باشد، بدین معنی که نمودار یاد شده هیچگونه جریان پیامی را از یک فعل به فعل دیگر نمایش نمی دهد. نمودار activity را گاهی به غلط flowchart یا نمودار روند و جریان کار نیز درنظر می گیرند. اگرچه نمودارهای activity ظاهری شبیه به flowchart دارند، اما نمی توان آن ها را صد در صد یک flowchart تلقی کرد.
دیاگرام مورد نظر این قابلیت را دارد که جریان های مختلف همانند موازی (parallel)، منشعب (branched)، همروند (concurrent) و منفرد (single) را به تصویر بکشد.
اهداف و موارد کاربرد این نمودار را می توان به ترتیب زیر شرح داد:
1. ترسیم جریان activity سیستم مورد نظر.
2. تشریح توالی و sequence از یک activity یا فعل به فعل دیگر.
3. توصیف جریان موازی، منشعب و همروند یک سیستم.


نحوه ی ترسیم نمودار activity

نمودارهای activity عمدتا به صورت یک flow chart مورد استفاده قرار می گیرند که از افعال و عملیات قابل اجرا توسط سیستم تشکیل می شود. اما نمودار activity، به دلیل داشتن قابلیت های اضافی بر سازمان نظیر branching flow، parallel flow و swimlane، کمی با flowchart تفاوت دارد.
پیش از اقدام به رسم نمودار activity می بایست فهم دقیقی از المان های بکار رفته در نمودار مزبور کسب نمود. عنصر اصلی بکار رفته در نمودار activity، خود activity می باشد.
با توجه به آنچه گفته شد، activity یک وظیفه یا عمل است که سیستم انجام می دهد. پس از شناسایی activity های سیستم بایستی چگونگی رابطه ی آن ها با constraint ها (محدودیت ها)، condition ها را درک کرد.
بنابراین قبل از اینکه به رسم نمودار بپردازیم، لازم است المان های زیر را مشخص کنیم:
1. activity ها
2. association (رابطه ها)
3. condition ها
4. constraint ها (محدودیت ها)
پس از شناسایی پارامترهای فوق، باید یک طرح کلی از کل جریان را در ذهن خود ایجاد نمود، سپس این طرح ذهنی را درقالب نمودار activity به نمایش گذاشت.
در زیر نمونه ای از دیاگرام activity را مشاهده می کنید که سیستم مدیریت سفارش را به تصویر کشیده است. در این نمودار چهار activity شناسایی شده که با شرط هایی گره خورده (مرتبط) است. یک نکته که باید به آن توجه کرد این است که نمودار activity را نمی توان با کد برابر دانست و آن را جهت پیاده سازی کدها بکار برد. نمودار activity بیشتر به منظور درک جریان activity ها مورد استفاده قرار گرفته و توسط business user ها بکار می رود.
Activity های نمودار حاضر به ترتیب فهرست شده در زیر می باشد:
1. ارسال سفارش توسط مشتری
2. دریافت سفارش
3. تایید سفارش
4. ارسال سفارش
پس از دریافت درخواست سفارش، عملیات بررسی شرط اجرا شده تا مشخص شود آیا سفارش از نوع مخصوص است یا معمولی. با مشخص شدن نوع سفارش، activity مربوط به ارسال اجرا شده که نشانگر پایان پروسه می باشد.


آموزش ‏ uml

کجا از این نمودار استفاده می شود؟

نمودار activity در هدف اصلی خود با چهار نمودار دیگر UML مشترک می باشد. مورد کاربرد ویژه ای که آن را از دیگر نمودارها متمایز می کند، مدل سازی جریان کنترل از یک activity به activity دیگر است. لازم به ذکر است که این جریان کنترل پیام ها را شامل نمی شود.
نمودار activity مناسب مدل سازی جریان activity سیستم می باشد. یک برنامه می تواند چندین سیستم داشته باشد. نمودار activity همچنین این سیستم ها را به تصویر کشیده و جریان را از یک سیستم به سیستم دیگر نمایش می دهد. این کاربرد را دیگر دیاگرام ها فراهم نمی کنند.
این سیستم ها می توانند پایگاه داده، صف های خارجی (external queue) یا هر سیستم دیگری باشند.
اکنون به جنبه های کاربردی نمودار activity می پردازیم. از توضیحاتی که در بالا برای دیاگرام مورد نظر ارائه شد می توان نتیجه گرفت که این نمودار نما یا دید سطح بالا از سیستم فراهم می نماید. View سطح بالایی که این دیاگرام عرضه می کند غالبا توسط کاربرانی مورد استفاده قرار می گیرد که دید تجاری نسبت به نمودار دارند یا اشخاصی هستند که دانش فنی ندارد.
نمودار activity عمدتا به منظور مدل کردن activityها یا افعالی کاربرد دارد که نیازهای تجاری را برآورده می سازند. بنابراین نمودار activity تاثیر خود را غالبا بر روی فهم تجاری می گذارد تا جزئیات پیاده سازی.
در زیر اهداف اصلی استفاده از نمودار activity را مشاهده می کنید:
1. مدل سازی جریان کاری به وسیله ی activity ها.
2. مدل سازی کارکردها و نیازهای تجاری.
3. درک سطح بالا از قابلیت ها و عملیات قابل اجرا توسط سیستم.
.4برای شناسایی Use Case ها
. 5برای تشریح ارتباط میان Use Case ها
6. برای تشریح پیچیدگی و نمودار جریان کاری (flowchart) یک عمل در یک Use Case
7.برای توصیف جزئیات فرایندها در یک Activity سطح بالا


  • 17907
  •    3512
  • تاریخ ارسال :   1394/10/01

دانلود PDF دانشجویان گرامی اگر این مطلب برای شما مفید بود لطفا ما را در GooglePlus محبوب کنید
رمز عبور: tahlildadeh.com یا www.tahlildadeh.com
ارسال دیدگاه نظرات کاربران
شماره موبایل دیدگاه
عنوان پست الکترونیک

ارسال

آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده
آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده

تمامی حقوق این سایت متعلق به آموزشگاه تحلیل داده می باشد .