آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده
آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده

Index Scans and Table Scans

دوره های مرتبط با این مقاله

Index Scans and Table Scans

روش های زیادی برای بهبود اجرا با قرار دادن سخت افزار وجود دارد، اما موثریت راه زمانی است که query های خود را هماهنگ سازی می کنید. یک مشکل متداول نبود ایندکس ها یا وجود ایندکس های نادرست می باشد، بنابراین SQL Server باید داده های بیشتری را پردازش کند تا رکوردهایی را که با معیارهای query ها مناسب هستند، پیدا کند. این موارد Index Scans و Table Scans نامیده می شوند.

در این بخش به چگونگی یافتن این موارد و چگونگی حل آنها خواهیم پرداخت.

توضیح

یک index scan یا اسکن جدول زمانیست که SQL Server باید داده یا صفحات ایندکس را برای یافتن رکوردهای مناسب اسکن کند.

اسکن کردن مخالف جستجو (seek) می باشد، جستجو (seek) از ایندکس برای اشاره به رکوردهایی استفاده می کند که برای کامل کردن query لازم هستند. دلیل اینکه تمایل دارید اسکن های خود را یافته و اصلاح کنید به خاطر این است که نیاز به I/O بیشتر و همچنین زمان پردازش بیشتری دارند. این موردی است که در برنامه ای که در طول زمان رشد می کند، با آن مواجه خواهید شد. وقتی اولین باشد، اجرا بسیار خوب است، اما در طول زمان وقتی که داده ی بیشتری اضافه می شود، اسکن های ایندکس بیشتر طول خواهند کشید.

برای یافتن این موارد می توانید با اجرای Profiler و یا تنظیم سرور ردیابی (server side trace) آغاز کنید و به دنبال وضعیت هایی باشد که دارای مقادیر بالای خواندن هستند. وقتی که این موقعیت ها را شناسایی کردید، می توانید به برنامه ی query دقت کرده و اگر اسکنی در حال اجراست، مشاهده کنید.

در اینجا یک query ساده را مشاهده می کنید که اجرا می کنیم. ابتدا از Ctrl+M برای روشن کردن برنامه ی اجرایی استفاده کنید و سپس query را اجرا کنید.

SELECT * FROM Person.Contact

در اینجا مشاهده می کنیم که این query در حال اجرای Clustered Index Scan می باشد. از آنجایی که این جدول دارای یک clustered index می باشد و عبارت WHERE وجود ندارد، SQL Server کل clustered index را برای بازگرداندن تمام ردیف ها اسکن می کند. بنابراین در این مثال هیچ موردی برای بهبود این query وجود ندارد.

آموزش SQL Server

در مثال بعدی یک کپی از جدول Person.Contact بدون clustered index ایجاد کرده و سپس query را اجرا می کنم.

SELECT * FROM Person.Contact2

در اینجا مشاهده می کنیم که این query در حال انجام Table Scan می باشد. بنابراین وقتی یک جدول دارای Clustered Index باشد، یک Clustered Index Scan انجام خواهد داد و وقتی که یک جدول clustered index نداشته باشد، Table Scan انجام خواهد داد. از آنجایی که این جدول Clustered Index ندارد، و عبارت WHERE وجود ندارد، SQL Server کل جدول را برای بازگرداندن همه ی ردیف ها اسکن می کند. بنابراین در این مثال نیز موردی برای بهبود query وجود ندارد.

آموزش SQL Server

در مثال بعدی ما یک عبارت WHERE وارد query می کنیم.

SELECT * FROM Person.Contact WHERE LastName = 'Russell'‎

در اینجا مشاهده می کنیم که هنوز Clustered Index Scan را دریافت می کنیم، اما این بار SQL Server به ما اجازه می دهد تا متوجه یک ایندکس مفقود شویم. اگر روی برنامه ی query راست کلیک کرده و Missing Index Details را انتخاب کنید، پنجره ی جدیدی با یک اسکریپت برای ایجاد یک missing index (ایندکس مفقود) دریافت خواهید کرد.

آموزش SQL Server

اجازه بدهید همین کار را برای جدول Person.Contact2 خود انجام دهیم.

SELECT * FROM Person.Contact2 WHERE LastName = 'Russell'‎

مشاهده می کنیم که هنوز Table Scan را داریم، اما SQL Sever پیشنهادی در مورد چگونگی اصلاح آن ندارد.

آموزش SQL Server

کار دیگری که می توان انجام داد، استفاده از Database Engine Tuning Advisor برای مشاهده ی پیشنهادات می باشد. اگر query را در SSMS انتخاب کنم، راست کلیک کرده و Analyze Query in Database Engine Tuning Advisor را انتخاب کنید، ابزار شروع به کار می کند و من می توانم گزینه ها را انتخاب کرده و تجزیه را آغاز کنم.

در زیر پیشنهادی است که این ابزار ارائه می دهد و ما می توانیم ببینیم که پیشنهادات یک ایندکس جدید ایجاد می کند، بنابراین مشاهده می کنید که استفاده از هر دو ابزار می تواند موثر باشد.

آموزش SQL Server

Create New Index

اجازه بدهید ایندکس پیشنهاد شده را روی Person.Contact ایجاد کرده و query را مجددا اجرا کنیم.

USE [AdventureWorks]‎
GO
CREATE NONCLUSTERED INDEX [IX_LastName]‎
ON [Person].[Contact] ([LastName])‎
GO
SELECT * FROM Person.Contact WHERE LastName = 'Russell'‎‎

مشاهده می کنید که برنامه ی query تغییر یافته و به جای یک Clustered Index Scan اکنون دارای یک Index Seek هستیم که خیلی بهتر است. همچنین مشاهد می کنید که یک عملکرد Key Lookup وجود دارد که راجع به آن در بخش بعد صحبت خواهیم کرد.

آموزش SQL Server

خلاصه:

با شناسایی و تعمیر Index Scans و Table Scans می توانید اجرا را به شدت به ویژه برای جدول های بزرگتر بهبود ببخشید. بنابراین زمانی را به شناسایی مکانی که ممکن است اسکن ها اتفاق بیفتند، اختصاص دهید و ایندکس های لازم را برای برطرف کردن مشکل ایجاد کنید. موردی که باید مد نظر داشته باشید این است که ایندکس زیاد نیز مشکل آفرین است، بنابراین مطمئن شوید که تعادلی در تعداد ایندکس های ایجاد شده برای یک جدول خاص وجود دارد.

  • 2537
  •    992
  • تاریخ ارسال :   1394/07/27

دانلود PDF دانشجویان گرامی اگر این مطلب برای شما مفید بود لطفا ما را در GooglePlus محبوب کنید
رمز عبور: tahlildadeh.com یا www.tahlildadeh.com
ارسال دیدگاه نظرات کاربران
شماره موبایل دیدگاه
عنوان پست الکترونیک

ارسال

آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده
آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده

تمامی حقوق این سایت متعلق به آموزشگاه تحلیل داده می باشد .