آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده
آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده

نکات کلیدی بلاکچین

نکات کلیدی در بلاکچین


بلاکچین به نوعی از پایگاه داده مشترک گفته می شود که در نحوه ذخیره اطلاعات با یک پایگاه داده معمولی متمایز است. بلاکچین داده ها را در بلوک هایی ذخیره می کند که از طریق رمزنگاری به یکدیگر متصل شده اند.

  • داده های جدید به بلوک های تازه معرفی می شوند. با تکمیل ظرفیت این بلوک، به بلوک قبلی متصل(زنجیر) می شود که موجب اتصال تسلسل وار داده ها به یکدیگر می شود.
  • انواع مختلفی از داده ها می توانند بر بستر بلاکچین ذخیره شوند، اما عمومی ترین شکل استفاده تا به اینجا مربوط به ذخیره تراکنش ها بوده است.
  • در مورد بیتکوین، ساختار غیر متمرکز بلاکچین ،باعث جلوگیری ازتسلط یک فرد شده و کنترل سیستم بین همه کاربران توزیع می شود.
  • بلاکچین ها، غیر متمرکز و غیر قابل تغییر هستند، به این معنی که داده وارد شده غیر قابل بازگشت و غیر قابل تغییر خواهد بود. در مورد بیتکوین این بدان معنی است که تراکنش ها به صورت همیشگی ذخیره شده و مشاهده آن برای همگان آزاد است.

نام دوره
پیش نیاز
ثبت نام
دوره آموزش بلاک چین Blockchain

فرایند تراکنش

فرایند تراکنش در بلاک چین

ویژگی های ارز دیجیتال

ویژگی های ارز دیجیتال

غیر متمرکز سازی بلاکچین

تصور کنید که یک کمپانی به منظور نگهداری اطلاعات مشتریان خود بر روی پایگاه داده خود از یک فارم سرور حاوی 10000 کامپیوتر استفاده می کند. این شرکت همه این کامپیوترها را برای کنترل اطلاعات ،در یک مکان و در داخل یک انبار داده‌ نگهداری می کند. اما این کار خطرناک است.


اگر به طور ناگهانی برق این انبار قطع شود چه عواقبی در پی خواهد داشت؟ اگر اتصال به اینترنت دچار اخلال شود چطور؟ آتش سوزی چه آسیبی می تواند برساند؟ ممکن است یک عامل غیر خودی با فشردن یک دکمه تمامی اطلاعات را از حافظه پاک کند،در این صورت چه فاجعه ای ممکن است روی دهد؟ در هر صورت اطلاعات خراب شده و یا از بین می رود.


بلوک با ذخیره سازی داده های به صورت مشترک در میان نود های مختلف در مکان های مختلف از وقوع چنین واقعه ای جلوگیری می کند.


این روش ذخیره سازی باعث ایجاد درستی(fidelity) و افزونگی(redundancy) داده ها می شود، به این ترتیب در صورتی که فردی قصد تغییر یک رکورد در یک بخش از این پایگاه داده را داشته باشد، نود های دیگر این تغییر را تایید نمی کنند و می توان از نفوذ عامل خرابکار جلوگیری کرد.


در صورت دستکاری در رکورد های تراکنش های بیتکوین، دیگر نود های حاضر در بلاکچین با استفاده از انطباق پذیری نظیر به نظیر(cross-reference)، به راحتی نود حاوی اطلاعات نادرست را شناسایی می کنند.این ساختار فراهم کننده سلسله‌ای دقیق و شفاف از رویداد‌ها است. از این طریق هیچ نودی به تنهایی توانایی تغییر اطلاعات درون خود را نخواهد داشت.


با این منطق، تمامی اطلاعات و تاریخچه‌ها (مانند تراکنش‌های مربوط به ارز دیجیتال) که به سسیتم معرفی شده بودند، بازگشت ناپذیر و غیر قابل تغییر خواهند بود. این اطلاعات می توانند شامل فهرستی از تراکنش ها باشد، اما بلاکچین می تواند انواع مختلفی از اطلاعات را ذخیره کند مانند قراردادهای قانونی، اطلاعات هویتی شهروندان و یا فهرست انبارداری یک شرکت تولیدی.


نکته مهم :

برای تایید اعتبار رکوردهای جدید معرفی شده به بلوک نیاز است تا اکثریت کامپیوترهای این شبکه غیر متمرکز این رکورد را تایید کنند. برای ایجاد امنیت در مقابل خطرهایی مانند خرابکاری در اعتبار سنجی یک رکورد جدید یا مشکلاتی از جمله "دوبار خرج کردن"(double spending)، بلاکچین از یک مکانیزم اجماع، مانند الگوریتم اثبات کار(proof of work) یا گواه بر سهام(proof of stake) استفاده می کند. چنین مکانیزم هایی امکان موافقت در بین نودها را فراهم می آورد؛ بدون آنکه هیچ نود خاصی از قدرت بیشتری برخوردار باشد.

شفافیت در بلاک چین

به دلیل ماهیت غیرمتمرکز بلاکچین، همه تراکنش ها را می توان با داشتن یک نود شخصی یا با استفاده از کاوشگرهای بلاکچین که به هر کسی اجازه می دهد تراکنش های انجام شده را به صورت زنده مشاهده کند، به طور شفاف زیر نظر داشت.


هر نود دارای کپی مخصوص به خود از زنجیره است که با تایید و اضافه شدن بلوک های جدید به روز می شود. این بدان معناست که اگر بخواهید، می‌توانید بیت کوین را به راحتی ردیابی کنید.


به عنوان مثال، در گذشته با هک شدن صرافی ها افرادی که ارزهای دیجیتال خود را در این صرافی ها نگهداری می کردند، بیتکوین‌های خود را از دست دادند. اگرچه شناسایی هکر بسیار سخت و در مواردی امکان ناپذیر است اما بیتکوین به سرقت رفته به راحتی قابل ردیابی است. در صورتی که بیتکوین سرقتی، جابجا شود و یا در در جایی خاص خرج شود، سریعا شناسایی می شود.


البته، سوابق ذخیره شده در بلاک چین بیت کوین (و همچنین دیگر ارزهای دیجیتال) رمزگذاری شده است. این یعنی که تنها صاحب همان رکورد می تواند هویت خود را رمزگشایی و آشکار کند (این کار با استفاده از جفت کلید عمومی-خصوصی-public-private key pair امکان پذیر است). با این روش کاربران بلاک چین ضمن پنهان سازی هویت اصلی خود، به شکلی کاملا شفاف عمل می کنند.


  • 143
  •    20
  • تاریخ ارسال :   1400/12/06

دانلود PDF دانشجویان گرامی اگر این مطلب برای شما مفید بود لطفا ما را در GooglePlus محبوب کنید رمز عبور: tahlildadeh.com یا www.tahlildadeh.com
ارسال دیدگاه نظرات کاربران
شماره موبایل دیدگاه
عنوان پست الکترونیک

ارسال

آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده
آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده

تمامی حقوق این سایت متعلق به آموزشگاه تحلیل داده می باشد .