آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده
آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده

Data Science چیست؟

علم داده چیست ؟


علم داده چیست ؟

نتایج تحقیقات سال 2013 شرکت تحقیقاتی SINTEF، نشان داد که 90 درصد داده های جمع آوری شده تا سال 2013 در سراسر جهان، طی دو سال قبل جمع آوری شده بود. در واقع 90 درصد داده های جمع آوری شده در تاریخ بشریت تا سال 2013 در طول سالهای 2011 و 2012 جمع آوری شده و از آن زمان سرعت جمع آوری داده ها چندین برابر نیز شده است. طبق آمار Statistica ، تا سال 2020 حدود 59 Zetabyte داده جمع آوری شده و پیش بینی میشود تا انتهای سال 2021 این عدد به 74 zetabyte برسد. حجم داده های جمع آوری شده در شرکت های بزرگی مانند Google (3.5 میلیارد جستجو در روز و بیش از 40 هزار جستجو در ثانیه)، WhatsApp ( 65 میلیون پیام در روز) وFacebook ( 4 petabyte داده در روز) از تصور انسانها خارج است. اما چرا این داده ها جمع آوری میشوند ؟، با این داده ها چه میتوان کرد؟، کمپانی ها بزرگ با این داده ها چه میکنند و جمع آوری این داده ها چه تاثیراتی در زندگی ما خواهد گذاشت؟


این سوالات در دنیای علم داده ها پاسخ داده میشود.


علم داده، علم جمع آوری داده ها و استخراج دانش و اطلاعات جدید از طریق اعمال تکنیک های پیشرفته علمی و آنالیز داده ها است. دانشمندان علم داده با ترکیب داده های عظیم با علوم کامپیوتر، آمار و ریاضیات، این داده ها را تفسیر میکنند. اطلاعات و دانش استخراج شده از این داده ها در تصمیم گیری های اقتصادی، برنامه ریزی های استراتژیک و تقریبا تمامی زمینه های جامعه مورد استفاده قرار میگیرد. با استفاده از علم داده میتوان بازده شرکت ها را افزایش داده، فرصت های جدید اقتصادی را کشف کرد، برنامه ریزی های بازاریابی و فروش را بهبود بخشید، نتایج جستجو های اینترنتی را بهبود بخشید، همه گیری بیماری ها را پیش بینی کرد و ... .


علم داده از روش های متفاوتی مانند مهندسی داده ها، آماده سازی داده، داده کاوی، آنالیز پیش بینی ها، یادگیری ماشین، تصویر سازی داده ها، آمار، ریاضیات و مهندسی نرم افزار برای تفسیر داده ها استفاده میکند. معمولا این مراحل توسط دانشمندان علم داده. مهندسان نرم افزار، اقتصاد دانان، مهندسان استخراج داده و توسعه دهندگان انجام میشود.
اهمیت علم داده چیست ؟


علم داده، نقش بسیار مهمی در تمامی زمینه های اقتصادی، کسب وکارها و برنامه ریزی های مختلف ایفا میکند. مثلا شرکت ها میتوانند با استفاده از علم داده، استراتژی های بازاریابی خود را بهبود بخشیده و ارتباط موثر تری با مشتریان هدف خود برقرار کرده و در نهایت میزان فروش خود را افزایش دهند. بانک ها میتوانند با مدیریت داده های خود، ریسک کلاه برداری و جرایم مالی را کاهش داده و مانع حملات سایبری و امنیتی در سیستم های خود شوند. مراکز پزشکی و دانشگاه ها میتوانند با توجه به تشخیص های بیماران، جمع آوری اطلاعات بیماری ها و آنالیز تصاویر پزشکی، برنامه ریزی های طولانی مدت در سطح کشور و حتی جهانی انجام داده و برای مقابله با بیماری ها آمادگی های لازم را کسب کنند. مراکز آموزشی مانند دانشگاه ها و مدارس هم میتوانند با جمع آوری داده های تحصیلی دانشجویان، علمکرد آنها را زیرنظر گرفته و شرایط تحصیلی دانشجویان را بهبود ببخشند.


  • 46
  •    12
  • تاریخ ارسال :   1400/08/15

دانلود PDF دانشجویان گرامی اگر این مطلب برای شما مفید بود لطفا ما را در GooglePlus محبوب کنید رمز عبور: tahlildadeh.com یا www.tahlildadeh.com
ارسال دیدگاه نظرات کاربران
شماره موبایل دیدگاه
عنوان پست الکترونیک

ارسال

آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده
آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده

تمامی حقوق این سایت متعلق به آموزشگاه تحلیل داده می باشد .