آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده
آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده

آموزش Radio Buttons ها در جاوا

دکمه های Radio معمولا برای انتخاب تنها یک آیتم از یک لیست، به جای انتخاب چند آیتم موجود، استفاده می شوند. اجازه بدهید چگونگی کار کردن آنها را بررسی کنیم.

یک panel را روی فرم خود درگ و دراپ کنید. سپس کنترل Radio Button را در پالت NetBeans قرار دهید. یک دکمه ی Radio را روی پالت جدید خود دراگ کنید، که باید شبیه به تصویر زیر باشد:

آموزش جاوا

متن پیش فرض برای اولین دکمه ی radio عبارت jRadioButton1 می باشد. ما از دکمه های radio خود استفاده می کنیم تا به یوزر اجازه بدهیم که یک روش پرداخت (payment method) انتخاب کند. بنابراین متن دکمه ی خود را به Credit Card تغییر دهید. ( متن می تواند به همان روشی تغییر کند که در مورد چک باکس ها انجام دادید. مجددا نام متغیر همان نام پیش فرض، jRadioButton1، باقی می ماند).

آموزش جاوا

دو دکمه ی radio دیگر به panel اضافه کنید. متن را به Debit Card و PayPal تغییر دهید:

آموزش جاوا

به هرحال مشکلی با دکمه های افزوده شده وجود دارد. برای مشاهده ی مشکل مجددا برنامه را اجرا کنید. اکنون یکی از دکمه های radio را انتخاب کنید. سعی کنید یک دکمه ی دیگر انتخاب کنید، مشاهده خواهید کرد که می توانید همزمان بیشتر از یک دکمه انتخاب کنید:

آموزش جاوا

گرچه با این دکمه ها می خواهیم که یوزر فقط یک گزینه ی پرداخت را انتخاب کند. برای حل این مشکل، جاوا به شما اجازه ی ایجاد چیزی به نام ButtonGroup را داده است. همانطور که از نام آن پیداست، این برنامه به شما اجازه ی گروه بندی دکمه ها را تحت یک عنوان می دهد. سپس می توانید دکمه های radio را به یک گروه اضافه کنید. زمانی که دکمه ها را به گروه اضافه کردید، تنها یک گزینه برای انتخاب موجود می باشد.

برای مشاهده ی چگونگی کار کردن ButtonGroup ، متود زیر را به کد خود اضافه کنید:

private void groupButton( ) {
‎
ButtonGroup bg1 = new ButtonGroup( );‎
bg1.add(jRadioButton1);
bg1.add(jRadioButton2);
bg1.add(jRadioButton3);‎
‎}‎

هنگام انجام این کار مشاهده خواهید کرد که NetBeans به شما هشدار وجود یک مشکل را می دهد و زیر قسمت هایی از کد را با قرمز خط کشیده است. این اتفاق به این خاطر می افتد که NetBeans نمی تواند گروهی به نام ButtonGroup پیدا کند . در نتیجه نمی تواند آبجکت جدیدی از آن ایجاد کند.

برای حل این مشکل، نیاز به وارد کردن گروه مرتبط از کتابخانه ی Swing می باشد. بنابراین به بالاترین قسمت کد خود رفته و عبارت زیر را وارد کنید:

import javax.swing.ButtonGroup;‎

اکنون باید قسمت هایی که به رنگ قرمز خط کشیده شده بودند، از بین رفته باشند.

متود groupButton با استفاده از متود اضافه شده، دکمه های radio را به آبجکت ButtonGroup اضافه می کند:

bg1.add( radio_button_name );

برای هر دکمه ی radio، یک خط در فرم ما وجود دارد.

می توانیم از constructor متود groupButton را فرا بخوانیم. به این طریق دکمه های radio ، در هنگام بار گذاری فرم، گروه بندی خواهند شد. فراخوانی متود زیر را به constructor خود اضافه کنید:

آموزش جاوا

بالای پنجره ی کد شما باید مانند تصویر زیر باشد:

آموزش جاوا

برنامه ی خود را مجددا اجرا کرده و سعی بیشتر از یک دکمه ی radio انتخاب کنید. اکنون مشاهده می کنید که می توانید فقط یک دکمه در گروه انتخاب کنید.

برای مشاهده ی دکمه ی انتخاب شده، متودی به نام isSelected وجود دارد که می توانید استفاده کنید.

یک دکمه ی معمولی به فرم خود اضافه کنید. وقتی روی این دکمه کلیک می کنیم، یک پیغام برای ما نمایش داده خواهد شد که بیان می کند کدام دکمه کلیک شده.

نام متغیر دکمه ی خود را به btnRadios تغییر دهید. پراپرتی متن را به Payment Option تغییر دهید.

اکنون روی دکمه ی جدید خود دابل کلیک کنید تا یک code stub ایجاد کنید. کد زیر را اضافه کنید:

آموزش جاوا

تمام کاری که در اینجا انجام می دهیم بررسی دکمه ی radio انتخاب شده می باشد. سپس متن را از دکمه ی radio دریافت کرده و آن را در متغیری به نام radioText مرتب می کنیم.

می توانیم یک باکس پیغام داشته باشیم تا گزینه ی پرداخت انتخاب شده را نمایش دهیم. خط زیر را به پایین کد دکمه ی خود اضافه کنید، درست زیر آخرین عبارت IF:

javax.swing.JOptionPane.showMessageDialog( FormObjects.this, radioText );‎

از آنجایی که این خط طولانی است، مجبوریم اندازه ی فونت را تغییر دهیم. اما JOptionPane را در بخش قبل مشاهده کرده اید. تنها تفاوت اولین آیتم بین پرانتزها می باشد. از آنجایی که ما از یک console استفاده می کردیم، اولین آیتم پوچ بود. اکنون:

FormObjects.this

اولین آیتم بین پرانتزها برای پنجره ای است که در آن قصد نمایش پیغام را دارید. Null به معنای بدون پنجره (no window) می باشد. عبارت FormObjects.this نیز به معنای این مولفه از گروه FormObjects ، می باشد.

برنامه ی خود را مجددا اجرا کرده و یک آیتم از radio button انتخاب کنید. سپس روی دکمه ی خود کلیک کنید. پس از آن باید صفحه ای مانند تصویر زیر را مشاهده کنید:

آموزش جاوا

در بخش بعد چگونگی اضافه کردن منوها به فرم های جاوا را مشاهده خواهید کرد.

  • 4183
  •    1524
  • تاریخ ارسال :   1394/07/27

دانلود PDF دانلود سورس کد دانشجویان گرامی اگر این مطلب برای شما مفید بود لطفا ما را در GooglePlus محبوب کنید
رمز عبور: tahlildadeh.com یا www.tahlildadeh.com
ارسال دیدگاه نظرات کاربران
شماره موبایل دیدگاه
عنوان پست الکترونیک

ارسال

آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده
آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده

تمامی حقوق این سایت متعلق به آموزشگاه تحلیل داده می باشد .