آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده
آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده

آموزش چگونگی تغییر پراپرتی های دکمه در جاوا

چگونگی تغییر پراپرتی های دکمه در جاوا

در بخش قبل چگونگی افزودن یک دکمه به فرم جاوا را مشاهده کردید. در این بخش چگونگی تغییر پراپرتی های آن را مشاهده خواهید کرد.

به ویو Design برگردید و اطمینان حاصل کنید که دکمه ی شما انتخاب شده است. می توانیم متن روی دکمه را تغییر دهیم. آنچه نیاز داریم یک عدد می باشد، یک عدد برای هر دکمه روی ماشین حساب. پراپرتی text برای دکمه ی text استفاده می شود. بنابراین این پراپرتی را در پنجره ی properties قرار دهید. پیش فرض را حذف کرده و به جای آن عدد 1 را تایپ کنید.

آموزش جاوا

دکمه ی enter را روی صفحه کلید فشار دهید و پس از آن مشاهده خواهید کرد متن روی دکمه تغییر کرده است. این متن تغییر اندازه نیز خواهد کرد.

آموزش جاوا

در پنجره ی properties می توانید سایز دکمه را تغییر دهید. Horizontal Size و Vertical Size را زیر تیتر Layout قرار دهید.

آموزش جاوا

این مقادیر را از حالت پیش فرض به 30 و 50 تغییر دهید.

آموزش جاوا

همچنین می توانید شکل فونت و اندازه ی فونت را در پنجره ی properties تغییر دهید. مطمئن شوید که دکمه ی مورد نظر انتخاب شده است. اکنون پراپرتی font را قرار دهید. روی دکمه ی کوچک در سمت راست ردیف کلیک کنید.

آموزش جاوا

وقتی روی دکمه ی font کلیک می کنید، باید دیالوگ باکس ظاهر شده را مشاهده کنید. اندازه ی فونت را به 14 تغییر داده و آن را bold کنید.

آموزش جاوا

اکنون فرم شما باید مانند تصویر زیر باشد.(برای مشاهده ی اوت لاین مربوط به panel، کافیست ماوس خود را روی آن حرکت دهید)

آموزش جاوا

اکنون لازم است به همین روش 9 دکمه ی دیگر نیز اضافه کنید، اعداد از 2 تا 9 و همچنین 0. نام هر متغیر را به btnTwo، btnThree، btnFour و غیره تغییر دهید. متن پیش فرض را حذف کرده و به جای آن یک عدد وارد نمایید. سپس اندازه ی هر دکمه را به 50 و 30 تغییر دهید. سرانجام پراپرتی font مربوط به هر دکمه را تغییر دهید.

وقتی کار شما تمام شده است، بخش Inspectoer باید مشابه تصویر زیر باشد.

آموزش جاوا

(توجه کنید که دکمه ی 0 دارای نام btnZero می باشد)

اگر دکمه های شما در محل درستی نباشند، روی یک دکمه کلیک کنید تا آن را انتخاب کنید. دکمه ی چپ ماوس خود را به پایین نگاه دارید و سپس در یک موقعیت جدید در panel درگ کنید. برای جابه جا کردن تمام دکمه ها به طور همزمان، panel را انتخاب کرده و آن را به یک موقعیت جدید درگ کنید.

آموزش جاوا

وقتی از فرم خود راضی هستید، باید مشابه تصویر زیر باشد.(فیلد text را تغییر اندازه می دهیم)

آموزش جاوا

فقط سه دکمه ی دیگر اضافه کنید: یک دکمه ی به اضافه، یک دکمه ی مساوی و یک دکمه ی پاک کردن. این دکمه ها را در panel خود اضافه خواهیم کرد و آنها را به سمت راست ماشین حساب حرکت خواهیم داد.

همانطور که مشاهده می کنید، ماشین حساب ما در سمت راست جایی ندارد. اما به راحتی می توانید یک فرم را تغییر اندازه بدهید.

فقط روی فرم کلیک کرده و نه روی فیلد panel یا text. اگر این کار را به درستی انجام دهید، یک مستطیل نارنجی رنگ مشاهده خواهید کرد که اطراف فرم را احاطه کرده است. اکنون ماوس خود را به لبه های فرم حرکت دهید. نشانگر ماوس تغییر شکل می دهد، همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید.

آموزش جاوا

وقتی که نشانگر ماوس تغییر شکل می دهد، دکمه ی چپ ماوس خود را رو به پایین نگاه دارید. اکنون به بک سایز جدید خطوط را درگ کنید.

به فضایی که ایجاد کرده اید، یک panel اضافه کنید.

آموزش جاوا

به panel جدید سه دکمه اضافه کنید. نام متغیرها را به btnPlus، btnEquals و btnClear تغییر دهید. برای دکمه ها و متن، یک علامت + برای دکمه ی به اضافه، یک علامت = برای دکمه ی تساوی و لغت "clear" برای دکمه ی پاک کردن تایپ کنید. فونت را به عدد دکمه ها تغییر دهید، 14bold. اندازه ی دکمه های به اضافه و مساوی نیز باید با دکمه ی اعداد یکی باشد: 50 و 30. برای دکمه ی Clear آن را به 70 و 30 تغییر دهید. پس از تمام اینها فرم شما باید مانند تصویر زیر باشد.

آموزش جاوا

بخش Inspector از NetBeans نیز باید مانند تصویر زیر باشد.

آموزش جاوا

در این مرحله می توانید فرم خود را اجرا کنید تا ببینید چطور به نظر می رسد.

آموزش جاوا

ظاهر بسیار خوبی دارد. گرچه وقتی روی دکمه ها کلیک کنید هیچ اتفاقی نمی افتد. ما به طور کوتاه چند کد اضافه خواهیم کرد. ابتدا یک لغت ئر مورد رویدادها (Events).

  • 5680
  •    2804
  • تاریخ ارسال :   1394/07/27

دانلود PDF دانلود سورس کد دانشجویان گرامی اگر این مطلب برای شما مفید بود لطفا ما را در GooglePlus محبوب کنید
رمز عبور: tahlildadeh.com یا www.tahlildadeh.com
ارسال دیدگاه نظرات کاربران
شماره موبایل دیدگاه
عنوان پست الکترونیک

ارسال

آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده
آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده

تمامی حقوق این سایت متعلق به آموزشگاه تحلیل داده می باشد .