آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده
آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده

ایجاد فرم جاوا با NetBeans IDE

در جاوا لازم نیست هر چیزی را به یک پنجره ی نهایی انتقال دهید. در این بخش یک برنامه ی ماشین حساب خواهید نوشت که از این فرما ها استفاده خواهد کرد. این فرم دارای دکمه ها و یک جعبه ی متن می باشد. با یک ماشین حساب ساده آغاز خواهیم کرد که تنها عملکرد جمع را انجام می دهد و سپس توانایی های خود را گسترش داده به عملکردهای منها، تقسیم و ضرب. ماشین حساب چیزی مشابه تصویر زیر خواهد بود:

آموزش جاوا

(تصویر بالا از یک Windows XP گرفته شده است. اگر یک سیستم عامل Linux یا Apple Mac داشته باشید، ماشین حساب شما کمی متفاوت به نظر خواهد رسید.)

اجازه بدهید که شروع کنیم.

فرم های Java و NetBeans:

توسعه ی یک Graphic User Interface (GUI) با استفاده از جاوا می تواند به نوبه ی خود یک کار هنری باشد، همانطور که موارد زیادی برای استفاده وجود دارند: مولفه ها (Components)، ظروف (Containers)، مدیران چیدمان ( Layout Managers) و کلیات بیشتر در کنار اینها. به هرحال محیط توسعه ی NetBeans ایجاد فرم ها را به شدت آسان ساخته است و از آن برای درگ و دراپ کردن کنترل ها روی یک چارچوب استفاده خواهیم کرد.

به جای وارد شدن از طریق بندهای تئوری GUI، مستقیما وارد آن خواهیم شد. با کلیک کردن بر روی File > New Project از منوی NetBeans در بالا، یک پروژه ی جدید برای این کار ایجاد کنید. از لیست ظاهر شده را انتخاب کرده Java > Java Application و سپس روی دکمه ی Next کلیک کنید.

در مرحله ی دوم از wizard عبارت MyCalculator را به عنوان نام پروژه تایپ کنید. در پایین نیز عبارت "Create main class" را از حالت انتحاب خارج کنید. این امر به این دلیل است که وقتی ما یک فرم را اضافه کردیم، یک متود main برای ما توسط NetBeans ایجاد خواهد شد. مرحله ی 2 از wizard باید مانند زیر به نظر باشد:

آموزش جاوا

روی دکمه ی Finish کلیک کنید و NetBeans پروژه و نه چیز بیشتری، ایجاد خواهد کرد. در سمت چپ NetBeans نگاهی به محدوده ی Projects نگاهی داشته باشید که باید چیزی مانند تصویر زیر را مشاهده کنید ( اگر نمی توانید محدوده ی Projects را ببینید، روی Window > Projects از منوی NetBeans در بالا کلیک کنید.):

آموزش جاوا

معمولا یک فایل .java تحت عنوان Source Packages وجود دارد. اما از آنجایی که بخش "Create main class"را از حالت لنتخاب در آوردیم، هیچ فایل گروه جاوایی در آنجا وجود ندارد.

کاری که در اینجا انجام خواهیم داد افزودن یک فرم به پروژه می باشد. فرم ایجاد شده در گروه جاوای خود ایجاد می شود.

برای افزودن یک فرم، روی نام پروژه در پنجره ی Projects راست کلیک کنید. یک منو ظاهر خواهد شد:

آموزش جاوا

از منوی ظاهر شده New > JFrame Form را انتخاب کنید. وقتی این کار را انجام می دهید باید صفحه ی زیر برای شما ظاهر شود:

در اینجا نامی برای گروه و یک نام برای پوشه از شما خواسته می شود. ما تقریبا پروژه را ایجاد کرده و آن را MyCalculator می نامیم. نام پوشه و گروه وارد پروژه خواهند شد. بنابراین برای بخش Class Name(نام گروه)، عبارت JavaCalculator را تایپ کنید. در پوشه ی خالی تکست باکس jCalculator را تایپ کنید. بنابراین ما در حالت ایجاد گروهی به نام JavaCalculator هستیم که در پوشه ی jCalculator و در پروژه ی MyCalculator می باشد.

  • 14683
  •    1584
  • تاریخ ارسال :   1394/07/27

دانلود PDF دانشجویان گرامی اگر این مطلب برای شما مفید بود لطفا ما را در GooglePlus محبوب کنید
رمز عبور: tahlildadeh.com یا www.tahlildadeh.com
ارسال دیدگاه نظرات کاربران
شماره موبایل دیدگاه
عنوان پست الکترونیک

ارسال

آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده
آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده

تمامی حقوق این سایت متعلق به آموزشگاه تحلیل داده می باشد .