آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده
آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده

آموزش اتصال به دیتابیس با کد جاوا

در بخش های بعدی یک فرم جاوا ایجاد خواهید کرد که اطلاعات را از یک دیتابیس بارگذاری می کند. این فرم دارای گزینه های Next و Previous می باشد تا یک داده را طی کنید. رکوردهای فردی نیز در فیلدهای متن نمایش داده خواهند شد. سپس دکمه هایی نیز برای آپدیت کردن، حذف کردن و یا ایجاد یک رکورد جدید در دیتابیس اضافه خواهیم کرد.

برای آغاز و به خاطر سادگی کار، از یک پنجره ی terminal/console برای خروجی نتایج از یک دیتابیس استفاده خواهیم کرد.

بنابراین برای انجام این کار با کلیک کردن بر روی File > New Project از منوی NetBeans یک پروژه ی جدید آغاز کنید. یک Java Application (برنامه ی جاوا) ایجاد کنید. پوشه را database_console و گروه اصلی را DBConnect بنامید:

آموزش جاوا

وقتی که روی Finish کلیک می کنید، کد شما اید مانند زیر باشد:

آموزش جاوا

اتصال به دیتابیس:

برای اتصال به یک دیتابیس نیاز به آبجکت Connection دارید. آبجکت Connection از یک DriverManager استفاده می کند. DriverManager در نام کاربری، پسوورد و موقعیت دیتابیس شما منتقل می شود.

توجه:

این سه عبارت ورودی را به بالای کد خود اضافه کنید:

import java.sql.Connection;

import java.sql.DriverManager;

import java.sql.SQLException;

کد مربوط به اتصال یک دیتابیس مانند زیر می باشد:

Connection con = DriverManager.getConnection( host, username, password );

بنابراین DriverManager دارای متودی به نام getConnection می باشد. این برنامه نیاز به نام میزبان (که موقعیت دیتابیس شما می باشد)، یک یوزرنیم و یک پسوورد دارد. اگر یک اتصال موفق باشد، یک آبجکت Connection ایجاد می شود که آن را con می نامیم.

شما می توانید آدرس میزبان را با نگاه کردن به تب Services در سمت چپ NetBeans دریافت کنید:

آموزش جاوا

آدرس هایلایت شده از دیتابیس بالا عبارت است از:

jdbc:derby://localhost:1527/Employees

اولین بخش، jdbc:derby://localhost، نوع دیتابیس و سروری است که استفاده می کنید. 1527 شماره ی پورت می باشد. دیتابیس Employees می باشد. تمام اینها می توانند در یک متغیر String قرار بگیرند:

String host = "jdbc:derby://localhost:1527/Employees";

دو رشته ی دیگر نیز برای نام کاربری و پسوورد اضافه می شوند:

String uName = "Your_Username_Here";
String uPass= " Your_Password_Here ";

این سه رشته را قبل از آبجکت اتصال وارد کنید، کد شما مانند زیر خواهد بود:

آموزش جاوا

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید، زیر کد اتصال یک خط موج دار وجود دارد. دلیل این مسئله این است که در هنگام اتصال به یک دیتابیس با یک خطای خاص روبرو شدیم – خطای SQLException.

این DriverManager است که سعی دارد به دیتابیس متصل شود. اگر با شکست روبرو شود (به عنوان مثال آدرس نادرست میزبان)، یک خطای SQLException برای شما ظاهر می شود. لازم است برای رویارویی با این خطا یک کد بنویسید. در کد زیر، در عبارت try … catch با خطا روبرو شده ایم:

try {

}
catch ( SQLException err ) {
System.out.println( err.getMessage( ) );
}

بین پرانتزهای catch یک آبجکت SQLException به نام err تنظیم کرده ایم. سپس می توانیم از متود getMessage آبجکت err استفاده کنیم.

عبارت try …catch بالا را به کد خود اضافه کنید و چخار گوشه ی خطوط اتصال کد خود را بخش try ببرید. پس از این کد شما مانند زیر خواهد بود:

آموزش جاوا

اجرای کد خود را امتحان کرده و نتیجه را مشاهده کنید.

ممکن است در پنجره ی console خطای زیر را مشاهده کنید:

"java.net.ConnectException : Error connecting to server localhost on port 1527 with message Connection refused: connect."

اگر چنین اتفاقی افتاد به این معناست که به سرور دیتابیس خود متصل نشده اید. در این مورد در پنجره ی Service روی Java DB کلیک راست کنید. از منوی ظاهر شده Start Server را انتخاب کنید:

آموزش جاوا

لازم است که مطمئن شوید که firewall هایی که دارید، اتصال به سرور را بلاک نمی کنند. یک firewall خوب فورا به شما پیغام می دهد که چیزی در تلاش است که وارد شود و از شما می پرسد که آیا اجازه ی اتصال به آن می دهید یا نه. وقتی که شما اجازه ی اتصال را می دهید پنجره ی خروجی NetBeans پیغام زیر را نمایش خواهد داد:

"Apache Derby Network Server - 10.4.1.3 - (648739) started and ready to accept connections on port 1527 at DATE_AND_TIME_HERE"

زمانیکه سرور شما آغاز به کار کرد، مجددا برنامه را اجرا کنید. دریافت یک پیغام خطای دیگر شانس خوبیست:

"No suitable driver found for jdbc:derby://localhost:1527/Employees"

دلیل ظاهر شدن این پیغام خطا این است که DriverManager برای اتصال به دیتابیس نیاز به یک Driver دارد، درایورهایی مانند Client Drivers و Embedded Drivers. شما می توانید یکی از اینها را وارد کنید تا DriverManager بتواند کار خود را انجام دهد.

روی تب Projects در سمت چپ پنجره ی Services در NetBeans کلیک کنید.( اگر نمی توانید تب Projects را مشاهده کنید، از نوار منو در بالای NetBeans عبارت Window > Projects را کلیک کنید.)

پروزه ی خود را جایگذاری کرده و ورودی را باز کنید. روی Libraries کلیک راست کنید. از منوی ظاهر شده Add Jar/Folder را انتخاب کنید:

آموزش جاوا

وقتی که روی Add Jar/Folder کلیک می کنید، یک دیالوگ باکس ظاهر می شود. آنچه در اینجا انجام می دهید، افزودن یک فایل Java Archive به پروژه ی خود می باشد. اما فایل JAR که اضافه می کنید، برای دربی (derby) Client Drivers می باشد. بنابراین لازم است تا این فولدر را داخلی سازید. روی یک کامپیوتر در حال اجرای windows، این برنامه به شکل موقعیت زیر خواهد بود:

C:\Program Files\Sun\JavaDB\lib

فایلی که در حال جستجوی آن هستید، derbyclient.jar نامیده می شود. اگر نمی توانید آن را پیدا کنید، یا از یک سیستم عامل دیگر به غیر از ویندوز استفاده می کنید، می توانید فایل را جستجو کنید. به موقعیت فایل دقت کنید.

در دیالوگ باکس، فایل derbyclient.jar را انتخاب کنید:

آموزش جاوا

روی open کلیک کرده و فایل به کتابخانه ی پروژه ی شما اضافه خواهد شد:

آموزش جاوا

اکنون که یک درایو Client به پروژه ی شما افزوده شده است، برنامه ی خود را مجددا اجرا کنید. اکنون باید هیچ خطایی دریافت نکنید. ( پنجره ی Output عبارت Run و Build Successful را بیان خواهد کرد.)

در بخش بعد آموزش دیتابیس جاوا را ادامه خواهیم داد.

  • 15633
  •    2712
  • تاریخ ارسال :   1394/07/27

دانلود PDF دانلود سورس کد دانشجویان گرامی اگر این مطلب برای شما مفید بود لطفا ما را در GooglePlus محبوب کنید
رمز عبور: tahlildadeh.com یا www.tahlildadeh.com
ارسال دیدگاه نظرات کاربران
شماره موبایل دیدگاه
عنوان پست الکترونیک

ارسال

آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده
آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده

تمامی حقوق این سایت متعلق به آموزشگاه تحلیل داده می باشد .