آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده
آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده

کتابخانه های داخلی در سی شارپ (C# built in Library)

دوره های مرتبط با این مقاله

مقدمه ای بر کتابخانه ی سی شارپ

برخلاف خیلی از زبان های برنامه نویسی دیگر مثل : C++ یا (Object) Pascal (Delphi)، زبان C# فاقد کتابخانه ی توکار (متعلق به خود) می باشد. لازم به ذکر است که این فقدان به معنای کارایی و قابلیت کمتر و ضعف این زبان نیست. بلکه زبان C# به دلیل همین انعطاف پذیری بالایی که دارد، می تواند از کتابخانه های دیگر زبان های برنامه نویسی نهایت استفاده را ببرد. در حقیقت C# فقط یک کتابخانه ی کوچک دارد متشکل از تنها چند کلاس ناچیز که اغلب به کار نمی اید. اسم این کتابخانه Microsoft.CSharp.dll می باشد. البته در نسخه ی تازه منتشر شده ی C# (C# 4.0)، کتابخانه به روزرسانی شده و نوع داده ی جدیدی به آن اضافه شده که کاربرد فراوان دارد. اگر برنامه ی کاربردی کنسول (console application) ایجاد کنید، Microsoft Visual Studio به صورت خودکار کتابخانه ی Microsoft.CSharp.dll را به برنامه ی شما اضافه می کند. حال اگر پروژه ی خالی ایجاد کرده اید ولی در هر صورت می خواهید از این کتابخانه استفاده کنید، کافی است با مراجعه به پنجره ی محاوره Add Reference، کتابخانه ی بیان شده را به پروژه ی خود اضافه کنید.

نوع داده ی پویا (dynamic data type)

در دروس پیشین، با نوع داده های مختلفی از short، int، float، double، decimal و string آشنا شدیم. گفته شد که نوع داده ی انتخابی به compiler خبر می دهد چه مقدار حافظه برای متغیر مورد نظر تخصیص یابد. در واقع، چنانچه (درCode Editor) نشانگر موس را روی نوع داده مورد نظر قرار دهید، راهنمای ابزار (tool tip) ای نمایان می شود که مقدار حافظه ی اشغال شده توسط متغیر را نشان می دهد.

آموزش سی شارپ - مقدمه ای بر کتابخانه ی سی شارپ

این هم گفته شد که اگر تمایل ندارید نوع داده ای، هنگام تعریف متغیر، مشخص کنید می توانید ازکلیدواژه ی var استفاده کنید اما باید متغیر را پیش از به کاربردن مقداردهی اولیه کنید. پس از مقداردهی اولیه ی متغیر، compiler بر مبنای برآوردش از مقداری که به متغیر اختصاص داده اید، حافظه رزرو می کند. هنگام استفاده از متغیر، چنانچه نشانگر موس را روی آن قرار دهید، Code Editor نوع داده ای که به آن تخصیص داده اید را نشان می دهد.

آموزش سی شارپ - مقدمه ای بر کتابخانه ی سی شارپ آموزش سی شارپ - مقدمه ای بر کتابخانه ی سی شارپ

در برخی حالات، شما از مقدار فضای موردنیاز متغیر (تا زمانی که به آن نیاز پیدا نکرده و از آن استفاده نکرده اید) مطلع نیستید. به عبارت دیگر، compiler را با مسائلی همچون تدارکات متغیر (مثل اینکه به چه قدر حافظه نیاز دارد) درگیر نمی کنیم تا زمانی که عملیاتی که به متغیر نیاز دارد به آن (متغیر) دسترسی پیدا کند. به چنین متغیری، متغیر پویا یا داینامیک گفته می شود. برای تعریف متغیر پویا، از کلید واژه ی dynamic استفاده می کنیم.

مثال:

        
public class Exercise
‎{
‎  static int Main()
‎  {
‎    dynamic value;
‎ 
‎    return 0;
‎  }
‎}

برخلاف متغیری که با کلیدواژه ی var تعریف می شود، لازم نیست متغیر پویا را هنگام تعریف (آن) مقداردهی اولیه کنید. به هر حال، باید مقداری به آن اختصاص دهید (ترجیحاً پیش از به کار بردن آن). هنگامی که مقداری به متغیر پویا اختصاص می دهید، compiler بررسی نمی کند چه مقدار حافظه مناسب یا مورد نیاز متغیر مزبور است. چنانچه نشانگر موس را روی متغیر قرار دهید، Code Editor تنها نوع متغیر (پویا) را به شما نشان می دهد.

آموزش سی شارپ - مقدمه ای بر کتابخانه ی سی شارپ

متغیر پویا اغلب زمانی استفاده می شود که پروژه ی شما نیاز به برقراری ارتباط با برنامه ی کاربردی (application) خارجی دارد و از مقادیر آن برنامه استفاده می کند. نمونه ی آن Microsoft Word document یا صفحه گسترده ی Microsoft Excel است که توسط زبان C# طراحی شده، و کتابخانه ی خارجی وارد می کنند.

 • 6818
 •    1604
 • تاریخ ارسال :   1394/07/27

دانلود PDF دانشجویان گرامی اگر این مطلب برای شما مفید بود لطفا ما را در GooglePlus محبوب کنید
رمز عبور: tahlildadeh.com یا www.tahlildadeh.com
ارسال دیدگاه نظرات کاربران
شماره موبایل دیدگاه
عنوان پست الکترونیک

ارسال

آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده
آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده

تمامی حقوق این سایت متعلق به آموزشگاه تحلیل داده می باشد .