آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده
آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده

SQL Server Integration Services (SSIS) Data Flow

دوره های مرتبط با این مقاله

این چهارمین گام ما در ایجاد یک SSIS package از scratch می باشد. در این بخش نگاهی به Data Flow می اندازیم که حاوی عملکردهای مختلفی است که توسط عملکرد Data Flow تعیین شده در Control Flow اجرا خواهد شد.

توضیحات

برای آغاز کار BIDS، SQL Server Business Intelligence Development Studio را ازگروه برنامه ی Microsoft SQL Server انتخاب کنید. روی سطح منو File, Open, Project / Solution را کلیک کنید تا دیالوگ Open project نمایش داده شود. مانند تصویر زیر وارد موقعیت solution شده و روی openکلیک کنید.

آموزش sql server

گره SSIS Packages در زیر پروژه ی Tutorial-Sample-1 در Solution Explorer را باز کنید، صفحه ای مانند تصویر مشاهده خواهید کرد:

آموزش sql server

برای باز کردن پکیج روی SSIS package CreateSalesForecastInput.dtsx دابل کلیک کنید. روی تب Data Flow در designer کلیک کنید که باید Data Flow designer خالی را مشاهده کنید، مانند تصویر زیر:

آموزش sql server

اکنون Toolbox عملکردهایی را نشان می دهد که در Data Flow در دسترس می باشند، مانند تصویر زیر:

آموزش sql server

همانطور که می بینید تعداد کمی عملکردهای داخلی در دسترس می باشند. برای این پکیج می خواهیم که برخی داده ها را از دیتابیس AdventureWorksDW و خروجی به صفحه ی گسترده ی (Excel (Excel spreadsheet بازیابی کنیم. برای انجام این کار نیاز به یک OLE DB Source و یک Excel Destinationداریم. علاوه بر این لازم است ستونی به Data Flow اضافه کنیم. این ستون یک ستون عددی در صفحه ی گسترده می باشد که یوزر می تواند در آن مقدار پیش بینی را وارد کند. OLE DB Source, Derived Column, و Excel Destination را از Toolbox به Data Flow designer درگ و دراپ کنید. پس انجام این کار Data Flow designer مانند زیر به نظر می رسد:

آموزش sql server

آیکن های قرمز در عملکرد یک شاخص (indicator) می باشد که تنظیماتی لازم دارد. روی OLE DB Source راست کلیک کرده و از منوی پیش رو Edit را انتخاب کنید. پس از آن OLE DB Source Editor روی صفحه ی Connection Manager باز می شود. دیالوگ را مانند تصویر زیر پر کنید:

آموزش sql server

ما قبلا مدیریت اتصال OLD DB را در مرحله ی Connection Managers تنظیم کرده ایم. متن فرمان SQL درای یک query ساده برای بازیابی لیست شهرها و ایلات در ایلات متحده می شود.

روی Columns کلیک کنید تا نگاشت های ستون نمایش داده شود، مانند تصویر زیر:

آموزش sql server

به طور پیش فرض همه ی ستون های بازگشت داده شده از

انتخاب شده هستند و نام های ستون خارجی (Output Column) همان ها می باشند. این نام ها را نیز می توان ویرایش کرد، ما آنها را همانطور رها می کنیم. روی Ok کلیک کنید تا OLE DB Source Editor را کامل کنید. اکنون شما یک خط سبز و یک خط قرمز مشاهده می کنید که از عملکرد OLE DB Source به طراح Data Flow کشیده شده است. خط سبز جریان طبیعی داده می باشد و خط قرمز جریان خطاست. خط سبز را بکشید و آن را به Derived Column وصل کنید، مانند تصویر زیر:

آموزش sql server

دقت داشته باشید که خط قرمز اکنون از عملکرد OLE DB Source رفته و به درستی تنظیم شده است.

عملکرد Derived Column به ما اجازه می دهد تا یک ستون به Data Flow اضافه کنیم. روی آن راست کلیک کرده، Edit را انتخاب کنید و سپس Derived Column transformation Editor را مانند تصویر زیر پر کنید:

آموزش sql server

اکنون به جریان داده یک ستون جدید مربوط به پول رایج (currency)به جریان داده با نام Forcast و یک مقدار 0 اضافه کرده ایم. روی عملکرد Derived Column کلیک کنید و پیکان سبز را درگ کنید تا آن را به عملکرد Excel Destination متصل کنید.

روی Excel Destination راست کلیک کرده و از منوی پیش رو Edit را انتخاب کنید. دیالوگ Excel Destination Editor نمایش داده خواهد شد. روی دکمه ی New کنار Name of the Excel Sheet کلیک کنید تا دیالوگ Create Table مانند تصویر زیر نمایش داده شود.

آموزش sql server

دیالوگ Create Table به ما اجازه می دهد تا یک جدول جدید در Excel spreadsheet ایجاد کنیم. ستون ها و انواع نها به وسیله ی جریان داده تعیین می شوند. ما یک عملکرد OLE DB Source را تنظیم می کنیم که یک query و یک عملکرد Derived Column را اجرا می کند که ستون Forcast به جریان داده افزوده است. اگر تمایل داشته باشید می توانید CREATE TABLE را ویرایش کنید. روی Ok در دیالوگ Create Table کلیک کنید وصفحه ی Excel Destination Editor Connection Managerمانند تصویر زیر خواهد بود:

آموزش sql server

ما در مرحله ی دوم این آموزش Excel Connection Manager را تنظیم کردیم. روی Mappings کلیک کنید تا صفحه ی Mappings مانند تصویر زیر نمایش داده شود:

آموزش sql server

تصویر بالا نام های Destination Column را به طور پیش فرض به نام های Input Column تنظیم می کند. در این قسمت Data Flow را کامل کرده ایم. توجه داشته باشید که دیگر هیچ آیکن قرمزی در مستطیل های مربوط به عملکردها وجود ندارد. در این بخش از آموزش به مرحله آخر خواهیم رفت و پکیج را اجرا می کنیم.

  • 2372
  •    772
  • تاریخ ارسال :   1394/07/27

دانلود PDF دانشجویان گرامی اگر این مطلب برای شما مفید بود لطفا ما را در GooglePlus محبوب کنید
رمز عبور: tahlildadeh.com یا www.tahlildadeh.com
ارسال دیدگاه نظرات کاربران
شماره موبایل دیدگاه
عنوان پست الکترونیک

ارسال

آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده
آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده

تمامی حقوق این سایت متعلق به آموزشگاه تحلیل داده می باشد .