آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده
آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده

کاربردهای بلاک‌ چین

کاربردهای بلاک‌چین


همانگونه که می دانیم، بلوک‌های یک بلاکچین داده‌های مربوط به تراکنش های پولی را بر روی خود ذخیره می کنند. امروزه بیش از 10000 سیستم ارزدیجیتال مبتنی بر بلاکچین وجود دارد. اما امروز می دانیم که بلاکچین می تواند روش بسیار مطمئنی برای ذخیره داده‎‌های مربوط به انواع دیگری از تراکنش‌ها باشد.


شرکت‌های والمارت، فایزر، AIG، سیمنس، اونیلور و .. از جمله شرکت هایی هستند که در حال استفاده از تکنولوژی بلاکچین هستند. به عنوان مثال،بلاکچین Food Trust که توسط شرکت IBM توسعه یافته است، اجازه می دهد تا بتوان مسیری محصول غذایی از تولید تا مقصد را رصد کرد.


در صنعت غذایی موارد زیادی از ابتلا به مسمومیتهای غذایی ناشی از باکتری های (E.coli)، سالمونلا، لیستریا و انواع مختلفی از مواد مسمومیت زا وجود داشته است که در طی فرایند تولید به طور اتفاقی وارد محصول غذایی شده است.


در گذشته، یافتن نقطه ورود این ماده مسمومیت زا به محصول غذایی تا چندین هفته طول می کشید. با استفاده از بلاکچین، شرکت می تواند مراحل تولید محصول و تمامی ایستگاهها قبل از تحویل محصول را ردیابی کند تا به راحتی منشا آلودگی را پیدا کند. در صورتی که ثابت شود محصول غذایی آلوده بوده است، می توان به صورت برگشتی تمامی ایستگاه ها را مورد بازبینی مجدد قرار داد تا بتوان لحظه ورود ماده مسموم را شناسایی کرد.

نام دوره
پیش نیاز
ثبت نام
دوره آموزش بلاک چین Blockchain

این تنها مزیت بهره‌گیری از این سیستم نیست، بلکه کمپانی با این سیستم می تواند تمامی مواد در تماس با محصول را شناسایی کند تا از ورود آلودگی جلوگیری شده و متعاقباً جان انسان ها حفظ شود.


این تنها یکی از کاربرد عملی از فناوری بلاکچین می باشد، اما روش های مختلف دیگری برای اجرا و بهره‌گیری از بلاکچین وجود دارد.


بانکداری و مالی

شاید هیچ صنعتی به اندازه صنعت بانکداری نتواند از ادغام بلاک چین در فعالیت های تجاری خود بهره ببرد. موسسات مالی تنها در ساعتهای اداری فعالیت می کنند، یعنی به طور معمول 5 روز در هفته. این بدان معنی است که اگر شما در روز جمعه ساعت 6 بعد از ظهر چکی را به صورت سپرده به بانک واگذار کنید/بخوابانید(deposit a check)، احتمالا تا روز شنبه رنگ پول را نخواهید دید. حتی درصورت خواباندن چک در روز اداری، واریز پول به حساب شما 2 الی 3 روز زمان می برد و این به دلیل حجم بسیار زیاد تراکنش هایی است که باید از طرف بانک پردازش شود. اما بلاکچین هیچکدام از این مشکلات را ندارد.


با ادغام بلاکچین در سیستم های بانکی، زمان یک تراکنش تنها 10 دقیقه خواهد بود! این برابر با مقدار زمانی است که بلوک نیاز دارد تا به زنجیره اصلی بلاکچین متصل شود. با وجود بلاکچین بانک‌ها می توانند به راحتی به مبادله وجوه با موسسات مالی بپردازند. برای مثال در تجارت سهام، تسویه و انتقال سهام تا 3 روز می تواند طول بکشد(در صورتی که انتقال بین‌المللی باشد این زمان بیشتر هم خواهد بود)، پول و سهم شما در این بازه زمانی فریز می شود و تا انجام تسویه غیر قابل دسترس خواهد بود.


با توجه به حجم پول در گردش در این بازار، تاخیر در انجام تراکنشات می تواند هزینه و ریسک های زیادی را به بانک متحمل کند.


پول رایج

بلاکچین زیربنای اصلی ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین است. دلار آمریکا توسط فدرال کنترل می شود. تحت این نظام مرجع بانکی، اطلاعات و پول دارندگان حساب، تحت اختیار دولت و بانک است. در صورت هک شدن یک بانک، اطلاعات خصوصی کاربران در معرض خطر می گیرد و یا در صورتی که بانک ورشکسته شود و یا کاربر در کشوری با یک دولت ناپایدار زندگی کند، ارزش پول مشتری تحت ریسک قرار می گیرد. در سال 2008 تعداد قابل توجهی از بانک‌ها با پول مالیات شهروندان نجات داده شدند. این ها از جمله نگرانی هایی است که منجر به تولید و توسعه نظام مبتنی بر بلاک چین و به طور خاص بیت کوین شد.


به علت توزیع مساوی عملیات بین تمام رایانه‌های موجود در یک شبکه، به واسطه بلاکچین این امکان برای بیتکوین و دیگر ارزهای دیجیتال وجود دارد تا بدون نیاز به یک مرجع مرکزی به فعالیت بپردازند. این نه تنها ریسک را کاهش می دهد بلکه هزینه‌های پردازش و تراکنش نیز تا حد زیادی از بین خواهند رفت. همچنین با استفاده از این فناوری، افراد ساکن در کشورهای دارای پول و زیرساخت های مالی ناپایدار به یک واحد پولی پایدار دسترسی خواهند داشت که از طریق آن می توانند از بسیاری از خدمات مانند ارتباط با شبکه ای از افراد و موسسات داخلی و بین المللی که امکان انجام تجارت با آنها قبل از این امکانپذیر نبود، دسترسی داشته باشند.


شهروندان بعضی از کشورها به علت جنگ یا عدم وجود زیرساخت های دولتی فاقد شناسه هویتی هستند. حتی این افراد نیز می توانند از کیف پول الکترونیکی ارز های دیجیتال به عنوان یک روش پرداخت استفاده کنند. شهروندان چنین کشورهایی ممکن است به حساب های پس‌انداز یا کار گزاری دسترسی نداشته باشند و بنابراین راهی برای ذخیره امن ثروت خود ندارند.


زیر ساخت سلامت اجتماعی

سازمان های ارائه دهنده خدمات بهداشتی می توانند از بلاک چین برای ذخیره امن سوابق پزشکی بیماران خود استفاده کنند. هنگامی که یک برای یک بیمار یک پرونده پزشکی ایجاد و توسط پزشک امضا می شود، می توان آن را به بلاکچین معرفی کرد که در این صورت به بیمار این اطمینان داده می شود که اطلاعات پزشکی تحت هیچ شرایط تغییر نخواهد کرد چرا که اطلاعات پزشکی بیمار رمز گذاری شده و همراه با کلید شخصی بر روی بلاکچین ذخیره می شود. به این ترتیب تنها عده ای خاص به این اطلاعات دسترسی خواهند داشت و از این طریق امنیت اطلاعات بیماران تضمین می شود .


ثبت املاک

اگر تا به حال به دفتر ثبت اسناد محل خود مراجعه کرده باشید، حتما متوجه خواهید شد که فرایند ثبت املاک، فرآیندی پر مشقت و ناکارآمد است. به روش امروزی برای ثبت ملک باید ابتدا همراه با سند فیزیکی به دفتر ثبت محلی خود مراجعه کنید. سپس کارمند دفتر اسناد اطلاعات سند شما را به صورت دستی در پایگاه داده دولت و دفتر عمومی خود ذخیره می کند. در صورت بروز اختلاف بر سر دارایی ، ادعای تملّک تنها با مراجعه به دفتر عمومی اسناد در این مرکز حل و فصل خواهد شد.


این فرایند نه تنها هزینه ‌بر و زمان بر است، بلکه احتمال خطای انسانی در آن بسیار بالاست، چرا که با بروز هر خطا در هر مرحله، ردیابی مالکیت یک ملک ناکارآمد تر خواهد شد. بلاکچین این امکان را فراهم می کند تا نیاز به بررسی و ردیابی فیزیکی فایل ها و اسناد در دفتر اسناد رفع شود. در صورت ذخیره و تایید مالکیت اموال بر روی سیستم بلاک چین، مالکین می توانند از دقت و صحت ذخیره سازی اموال خود اطمینان حاصل کنند.


در کشورهای جنگ زده و مناطقی که ساختار حاکمیت دولتی، زیرساخت مالی سالم و یا دفتر ثبت اسناد وجود ندارد، تعیین مالکیت اموال تقریبا غیر ممکن است. در صورتی که امکان استفاده از بلاکچین برای افراد ساکن در این مناطق فراهم شود، می توان از امنیت و شفافیت اسناد و تاریخچه مالکیت یک ملک اطمینان حاصل کرد.


قرارداد های هوشمند

قرارداد هوشمند یک کد کامپیوتری است که می تواند در بلاکچین برای تسهیل، تأیید یا مذاکره یک قرارداد ساخته شود. قراردادهای هوشمند تحت مجموعه ای از شرایطی مورد تایید کاربرد عمل می کند. هنگامی که این شرایط برآورده شد، مفاد توافقنامه به طور خودکار اجرا می شود.


فرض کنید یک مستأجر قصد دارد تا با استفاده از یک قرارداد هوشمند آپارتمانی را اجاره کند. صاحبخانه موافقت می کند که به محض پرداخت ودیعه توسط مستاجر، کد درب آپارتمان را به مستاجر بدهد. هم مستاجر و هم صاحبخانه بخش مربوطه خود را از معامله به قرارداد هوشمند می فرستند(صاحبخانه کد درب را ارائه می کند و مستاجر ودیعه را)، قرارداد، کد درب را تا زمان شروع قرار داد در خود ذخیره می کند و در زمان مقرر شروع اجاره‌ نامه، کد را برای مستاجر می فرستد. اگر صاحبخانه تا تاریخ اجاره، کد درب را ارائه نکند، قرارداد هوشمند، ودیعه را بازپرداخت می کند. این کار هزینه ها و فرآیندهایی اضافی دفتر اسناد رسمی، میانجی شخص ثالث یا وکلا را حذف می کند.


زنجیره تامین

تامین کنندگان می توانند از بلاک چین برای ثبت منشاء مواد اولیه خود برای تولید محصولات غذایی استفاده کنند. این به شرکتها اجازه می‌دهد تا صحت محصولات خود برچسب هایی مانند ((ارگانیک)) و ((محلی)) را نیز تأیید کنند.


طبق گزارش فوربس، صنعت غذایی به طور فزاینده از بلاکچین برای ردیابی مسیر و ایمنی غذا در طول سفر خود از مزرعه تا تحویل به مشتری استفاده می کند.


رای گیری

همانطور که در بالا ذکر شد از بلاکچین می توان در تسهیل سیستم های رای گیری استفاده شود. همانطور که در انتخابات میان دوره ای نوامبر 2018 در ویرجینیای غربی آزمایش شد، رای دادن با بلاکچین منجر به حذف تقلب در انتخابات و افزایش مشارکت رای دهندگان می شود. استفاده از بلاکچین به این روش، دستکاری آرا را تقریبا غیرممکن می کند. پروتکل بلاک چین همچنین موجب ایجاد شفافیت در انتخابات شده و پرسنل مورد نیاز برای برگزاری انتخابات را کاهش می دهد و نتایج را تقریبا به طور فوری به مقامات اعلام می کند. این روش نیاز به باز شماری یا هرگونه نگرانی مبنی بر تقلب در انتخابات از بین می برد.


  • 114
  •    18
  • تاریخ ارسال :   1400/12/18

دانلود PDF دانشجویان گرامی اگر این مطلب برای شما مفید بود لطفا ما را در GooglePlus محبوب کنید رمز عبور: tahlildadeh.com یا www.tahlildadeh.com
ارسال دیدگاه نظرات کاربران
شماره موبایل دیدگاه
عنوان پست الکترونیک

ارسال

آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده
آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده

تمامی حقوق این سایت متعلق به آموزشگاه تحلیل داده می باشد .