آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده
آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده

آموزش پیکربندی تایپ اسکریپت

دوره های مرتبط با این مقاله

پیکربندی تایپ اسکریپت

تایپ اسکریپت زبان اصلی برنامه نویسی برنامه‌های Angular است. جاوا اسکریپت زیر مجموعه‌ی تایپ اسکریپت است که در آن برای تجهیز و حفاظت از نوع داده‌ها از زمان طراحی پشتیبانی می‌شود.
مرورگرها نمی‌توانند به صورت مستقیم تایپ اسکریپت را اجرا کنند. تایپ اسکریپت حتماً باید با استفاده از کامپایلر tsc به جاوا اسکریپت ترنسپایل شود که برای انجام این کار نیاز به پیکربندی دارد.
در این صفحه به برخی از جنبه‌های پیکربندی تایپ اسکریت و محیط آن که برای برنامه نویسان Angular مهم هستند می‌پردازیم. همچنین به فایل‌های زیر به صورت مفصل خواهیم پرداخت:


  • tsconfig.json – پیکربندی کامپایلر تایپ اسکریپت.
  • typings – فایل‌های اعلانی تایپ اسکریپت.

tsconfig.json

معمولاً هم زمان با این که کامپایلر در حال تولید فایل‌های جاوا اسکریپت است، فایل پیکربندی تایپ اسکریپت را به نام tsconfig.json به پروژه‌ی خود اضافه کنید تا کامپایلر را هدایت و راهنمایی کنید.
برای دریافت اطلاعات بیشتر در رابطه با tsconfig.json به صفحه‌ی رسمی تایپ اسکریپت مراجعه کنید.
در راهنمای نصب از tsconfig.json استفاده شده است:

{
 "compilerOptions": {
 "target": "es5",
 "module": "commonjs",
 "moduleResolution": "node",
 "sourceMap": true,
 "emitDecoratorMetadata": true,
 "experimentalDecorators": true,
 "lib": ["es2015", "dom"],
 "noImplicitAny": true,
 "suppressImplicitAnyIndexErrors": true
 }
}

noImplicitAny و suppressImplicitAnyIndexErrors

برنامه نویسان تایپ اسکریپت بر سر true یا false بودن پرچم noImplicitAny اختلاف دارند. پاسخ صحیحی برای این مشکل وجود ندارد و شما در آینده می‌توانید این پرچم را تغییر دهید. اما تصمیم حال حاضر شما می‌تواند در پروژه‌های بزرگ‌تر اثرگذار باشد. به همین دلیل بررسی آن خالی از لطف نیست.
اگر پرچم noImplicitAny (در حالت پیش فرض) false باشد، و کامپایلر نتواند نوع متغیر را بر اساس چگونگی استفاده از آن حدس بزند، در این صورت کامپایلر بدون سر و صدا نوع متغیر را بر روی any قرار می‌دهد. منظور از implicit any همین است.
در این آموزش مقدار پرچم noImplicitAny بر روی true تنظیم شده است. اگر این مقدار بر روی true تنظیم شود و کامپایلر تایپ اسکریپت نتواند نوع متغیر را حدس بزند، کامپایلر همچنان به تولید فایل‌های جاوا اسکریپت ادامه می‌دهد، در عین حال خطا نیز می‌دهد. بسیاری از برنامه نویسان با تجربه این تنظیمات صریح‌تر را ترجیح می‌دهند، زیرا در زمان کامپایل بررسی نوع متغیر منجر به درک خطاهای غیرعمدی بیشتری می‌شود.
می‌توانید نوع متغیر را بر روی any قرار دهید،؛ حتی وقتی که مقدار پرچم noImplicitAny برابر با true باشد.
وقتی که مقدار پرچم noImplicitAny برابر با true است می‌توانید خطاهای ضمنی شاخص را نیز دریافت کنید. اغلب برنامه نویسان بر این باورند که این نوع از خطا بیشتر از آن که مفید باشد، آزاردهنده است. این خطاها را می‌توانید به کمک پرچم اضافی زیر محدود کنید:

"suppressImplicitAnyIndexErrors":true

در این آموزش این پرچم نیز بر روی true تنظیم شده است.


تایپینگ های تایپ اسکریپت

بسیاری از کتابخانه‌های جاوا اسکریپت مانند جی کوئری، کتابخانه‌ی آزمایشی Jasmine و Angular، محیط جاوا اسکریپت را به کمک ویژگی‌ها و سینتکس هایی که کامپایلر تایپ اسکریپت به صورت بومی آن‌ها را نمی‌شناسد، توسعه می‌دهند. زمانی که کامپایلری چیزی را نشناسد، خطا می‌دهد.
برای آن که کامپایلر را با کتابخانه‌هایی که بارگیری می‌کنید آشنا کنید، از فایل‌های تعریف نوع تایپ اسکریپت (d.ts files) استفاده کنید.
ویرایشگرهای آگاه به تایپ اسکریپت برای نمایش اطلاعات نوع مربوط به ویژگی‌های کتابخانه، تا حد امکان از همین فایل‌های تعریفی استفاده می‌کنند.
بسیاری از کتابخانه‌ها این فایل‌ها را در بسته‌های npm خود جای داده‌اند تا هم ویرایشگرها و هم کامپایلر تایپ اسکریپت بتوانند آن‌ها را پیدا کنند. Angular نیز چنین کتابخانه‌ای است. پوشه‌ی node_modules/@angular/core/ مربوط به تمامی برنامه‌های Angular، شامل فایل‌های متعدد d.ts است، که این فایل‌های بخش‌های Angular را توصیف می‌کنند.
جهت دریافت فایل‌های تایپینگ برای بسته‌های کتابخانه‌ای خود که شامل فایل‌های d.ts هستند، نیازی نیست کاری انجام دهید. زیرا بسته‌های Angular به صورت پیش فرض دارای این فایل‌ها هستند.


Lib.d.ts

تایپ اسکریپت شامل فایل اعلانی ویژه‌ای به نام lib.d.ts است. این فایل شامل اعلان‌های محیطی برای سازه‌های جاوا اسکریپت رایج موجود در زمان‌های اجرای جاوا اسکریپت و DOM است.
تایپ اسکریپت بر اساس –target اعلان‌های محیطی بیشتری را مانند Promise اضافه می‌کند. البته اگر هدف es6 باشد.
با توجه به اینکه es5 هدف QuickStart است، می‌توانید لیست فایل‌های اعلانی را به گونه‌ای لغو کنید که شامل کد زیر باشد:

"lib": ["es2015", "dom"]

به لطف مورد بالا، شما حالا تمامی تایپینگ های es6 را دارید، حتی اگر هدف es5 باشد.


فایل‌های تایپینگ قابل نصب

بسیاری از کتابخانه‌ها از جمله جی کوئری، Jasmine و Lodash درون بسته‌های npm خود شامل فایل‌های d.ts نیستند.
خوشبختانه نویسندگان این کتابخانه‌ها و یا افراد فعال در انجمن آن‌ها، فایل‌های مجزای d.ts را برای این کتابخانه‌ها ایجاد کرده‌اند و آن‌ها را در مکان‌های معروفی منتشر کرده‌اند.
می‌توانید این تایپینگ ها را از طریق npm و با استفاده از بسته‌ی @types/* scoped نصب کنید و تایپ اسکریپت از ورژن 2 به بعد آن‌ها را به صورت خودکار شناسایی می‌کند.
برای نمونه، جهت نصب تایپینگ های مورد نیاز jasmine می‌توانید این کار را انجام دهید:

 npm install @types/jasmine --save-dev

QuickStart دو تایپینگ یا فایل‌های d.ts زیر را می‌شناسد:

  • تایپینگ های Jasmine برای فریمورک آزمایشی Jasmine .
  • node برای کدهایی که به اشیاء موجود در محیط Node.js® اشاره می‌کنند.

Target یا هدف

به صورت پیش فرض، هدف es5 است. اما اگر می‌خواهید برنامه‌ی خود را تنها برای مرورگرهای سازگار با es6 توسعه دهید، می‌توانید هدف را بر روی es6 پیکربندی کنید. توجه داشته باشید اگر در یکی از مرورگرهای قدیمی مانند اینترنت اکسپلورر هدف را بر روی es6 پیکربندی کنید، با Syntax Error مواجه خواهید شد.


  • 253
  •    272
  • تاریخ ارسال :   1397/08/04

دانلود PDF دانشجویان گرامی اگر این مطلب برای شما مفید بود لطفا ما را در GooglePlus محبوب کنید
رمز عبور: tahlildadeh.com یا www.tahlildadeh.com
ارسال دیدگاه نظرات کاربران
شماره موبایل دیدگاه
عنوان پست الکترونیک

ارسال

آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده
آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده

تمامی حقوق این سایت متعلق به آموزشگاه تحلیل داده می باشد .