آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده
آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده

چگونه به مهندسانی با هوش هیجانی بالایی تبدیل شویم؟

نشانه های مهندسانی که هوش هیجانی بالایی دارند


 هوش هیجانی بالا در مهندسان

هوش هیجانی (EQ) یکی از مهمترین خصوصیات هر فرد است. افرادی که هوش هیجانی بالایی دارند میتوانند در مواجهه با مشکلات کاری، احساسات خود را کنترل کرده و با ایجاد روابط فعال و همکاری مناسب، در مسیر شغلی و محیط کاری خود، رشد قابل توجهی ایجاد کنند. یکی از بهترین راه های افزایش هوش هیجانی، مشاهده افرادی با EQ بالا و توجه به عکس العمل های آنها در شرایط دشوار است. برای شناسایی این افراد ما مواردی که نشان دهنده ی EQ بالا در مهندسان نرم افزار است، را بررسی میکنیم.


گوش کردن با دقت

همه ما افرادی را دیده ایم که با شنیدن چند جمله، سعی میکنند بقیه حرف طرف مقابل را حدس بزنند و جملات آنها را با تصور خود کامل کنند. مهندسانی که از هوش هیجانی بالایی برخوردارند، با دقت به صحبت های مشتریان و همکاران خود گوش میدهند. این کار نه تنها باعث فهم بهتر و جلوگیری از سو تفاهم های بی جا میشود، بلکه حس احترام و توجه متقابل برای افراد ایجاد میکند.


تمرین های مفید:


 1. سعی کنید همواره 100 درصد به صحبت های افراد گوش دهید.
 2. حتی اگر ایده ی بهتری دارید و یا پاسخ مسئله ای را میدانید، صبر کنید تا صحبت افراد به پایان برسد و حرف آنها را قطع نکنید.

پرسیدن سوالات مناسب برای فهم بهتر انتقادات

گاهی ما در مواجهه با انتقاد، سعی میکنیم از خودمان دفاع کنیم و به جای توجه به نقص های عملکردمان و سعی بر رفع آنها، خود و اطرافیان مان را توجیه میکنیم. این عملکرد یکی از نشانه های هوش هیجانی پایین است. مهندسانی که از EQ بالایی برخوردارند، میدانند که غیر ممکن است همیشه حق با آنها باشد. آنها میپذیرند که باهوش ترین فرد روی زمین نیستند و از انتقاد های سازنده استقبال میکنند تا بتوانند با رفع آنها پیشرفت کنند. ممکن است مشکلی در کد و یا ایده ها و طراحی های افراد وجود داشته باشد، مهندسان موفق با طرح سوالات دقیق، سعی میکنند مشکلات خود بیابند و آنها را رفع کنند.


تمرین های مفید:


 1. با ذهن باز انتقادات را بپذیرید. حتی اگر با آنها موافق نیستید سعی نکنید افراد را توجیه کنید.
 2. اگر کاملا متوجه انتقدات نشدید، برای فهم بهتر جزئیات مشکل، سوال بپرسید و سپس با آنالیز آنها، عملکرد خود را بهبود ببخشید.

پذیرش اشتباهات

اشتباه، نشانه ی انسان بودن است و پذیرش آن، نشانه ی توانایی یادگیری و رشد. افرادی که هوش هیجانی بالایی دارند، از بیان اشتباهات خود و پذیرش آنها شانه خالی نمیکنند، بلکه به اشتباهات خود اعتراف میکنند و سعی میکنند مشکلات و ضرر های ایجاد شده را، تا حد امکان، برطرف کنند. اشتباه بخشی از فرآیند یادگیری است و یادگیری از اشتباهات، یکی از مهمترین بخش های پیشرفت حرفه ای و شخصی است.


تمرین های مفید:


 1. دقت کنید که اشتباه بخشی از زندگی روز مره است. افرادی که هیچ وقت اشتباه نمیکنند، افرادی هستند که هیچ کار نمیکنند.
 2. با تیم و یا مدیر خود صادق باشید. اگر کار اشتباهی انجام دادید و یا تصمیم اشتباهی گرفتید، شرایط و دلایل آن را توضیح دهید و برای حل مشکل ایجاد شده از بقیه کمک بگیرید.

مدیریت احساسات

یکی از مهمترین ویژگی های مهندسانی که EQ بالایی دارند، کنترل احساسات شان است. این افراد میتوانند، صرف نظر از شدت مشکل ایجاد شده، آرام بمانند و تصمیمات صحیح بگیرند. دقت کنید که احساستات بخشی از وجود همه افراد است و نمیتوان آنها را پنهان کرد بلکه باید یاد بگیرید که بقیه افراد را مقصر احساسات خود فرض نکنید و به احساساتتان اجازه ندهید بر قضاوت و عملکرد شما اثر بگذارد.


تمرین های مفید:


 1. افراد و موضوعاتی که احساسات شما را تحریک میکنند شناسایی کنید. با شناخت بهتر خود میتوانید عکس العمل های خود را کنترل کنید.
 2. احساسات خود را با بقیه به اشتراک بگذارید. با این کار میتوانید عملکرد خود را بهبود ببخشید.

شریک شدن موفقیت ها با دیگران

مهندسانی نرم افزاری که هوش هیجانی بالایی دارند میدانند که اگر تیم بهتر و موفق تری داشته باشند، پیشرفت بهتری نیز خواهند داشت. به همین علت اهمیت بالایی برای اهداف تیمی خود قائل اند. رقابت با هم گروهی ها بسیار سازنده است، اما این رقابت باید به هدف رشد تمام تیم انجام شود. به همین علت مهندسان موفق، به موفقیت های تیمی اهمیت میدهند و به افراد تیم کمک میکنند تا همه بتوانند در کنار هم رشد کنند.


تمرین های مفید:


 1. توجه کنید که رشد شما در گرو رشد گروهی تان است. به اهداف و موفقیت های بقیه افراد تیم توجه کنید.
 2. موفقیت بقیه افراد را جشن بگیرید و خوشحالی تان از پیشرفت آنها را اعلام کنید.

هم دلی

مهندسان نرم افزار با EQ بالا، میتوانند احساسات و عواطف افراد را شناسایی کرده و با آنها هم دردی و هم دلی کنند. باید توجه کنید که یک تیم شامل افراد مختلفی است و همه این افراد با چالش های مختلفی در زندگی شخصی و حرفی ای خود روبرو هستند، پس نمیتوان از همه انتظار داشت که به یک اندازه فعال باشند. در یک کار تیمی نباید افراد را با هم مقایسه کنیم، بلکه باید سعی کنیم اعضا تیم را درک کنیم و انتقادات سازنده را بیان کرده و بپذیریم.


تمرین های مفید:


 1. به شرایط بقیه اعضا تیم اهمیت دهید، با افراد تیم ارتباط برقرار کنید و در حل مشکلات به آنها کمک کنید.
 2. از مدیران و راهنمایان خود کمک بگیرید و از آنها بخواهید، برای تبدیل شدن به هم تیمی بهتر، شما را راهنمایی کنند.

بیان کننده باشید نه پرخاشگر

افراد مخلتفی که در یک تیم مشغول به کار هستند، دارای شخصیت و تجربیات متفاوتی هستند. در نتیجه همواره اختلاف نظراتی در بین اعضا تیم وجود خواهد داشت. افرادی که EQ بالایی دارند، میدانند که در صورت بروز مشکلی بین اعضا، باید آن را بیان کرده و به درستی حل کرد. با بی تفاوت بودن به مشکلات و اختلات نظرات و یا بحث و جدل، مسائل حل نخواهند شد. بلکه باید، بدون قضاوت و هرگونه رفتار احساسی و خشونت ، مسائل را بررسی کرده و درباره آنها صحبت کرد.


تمرین های مفید:


 1. واکنش سریع و احساسی نشان ندادن در زمان درگیری، کار بسیار مشکلی است. اما دقت کنید که بهترین راه حل مشکلات گوش دادن به طرف مقابل و صحبت، بعد از آرام شدن تنش های اولیه، است.
 2. اگر شاهد درگیری بین هم تیمی های خود هستید، سعی کنید کسی را مقصر فرض نکنید و علیه کسی قرار نگیرید.
 • 26
 •    10
 • تاریخ ارسال :   1400/07/21

دانلود PDF دانشجویان گرامی اگر این مطلب برای شما مفید بود لطفا ما را در GooglePlus محبوب کنید
رمز عبور: tahlildadeh.com یا www.tahlildadeh.com
ارسال دیدگاه نظرات کاربران
شماره موبایل دیدگاه
عنوان پست الکترونیک

ارسال

آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده
آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده

تمامی حقوق این سایت متعلق به آموزشگاه تحلیل داده می باشد .