آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده
آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده

معرفی صفحات وب ASP.Net، شروع کار

دوره های مرتبط با این مقاله

این راهنمایی و برنامه به شما یک دیدگاه کلی در مورد صفحات وب ASP.Net (ورژن 2 یا بالاتر) و ترکیب Razor ارائه می دهد، یک چارچوب کم اهمیت تر برای ایجاد وب سایت های پویا. این آموزش همچنین WebMatrix را معرفی می کند که یک ابزار برای ایجاد صفحات و سایت ها می باشد.


سطح: جدید برای صفحات وب ASP.Net

مهارت های پذیرفته شده: HTML و CSS پایه

آنچه شما در اولین آموزش از مجموعه فراخواهید گرفت:


 • فن آوری صفحات وب ASP.Net چیست و برای چه کاری می باشد.
 • WebMatrix چیست.
 • برنامه ها را چگونه نصب کنیم.
 • چگونه با استفاده از WebMatrix یک وب سایت ایجاد کنیم.

مشخصه ها و فن آوری های مورد بحث:


 • Microsoft Web Platform Installer.
 • WebMatrix.
 • .cshtml pages

این آموزش را Mike Pope نوشته و آن را FitzMacken برای Microsoft WebMatrix 3 آپدیت کرده است.


ورژن های نرم افزاری استفاده شده در این آموزش


آنچه شما باید بدانید:


فرض می کنیم که شما با موارد زیر آشنا هستید:


 • HTML. به طور تخصصی و کامل لازم نیست. ما HTML را توضیح نخواهیم داد اما از مطالب پیچیده نیز استفاده نخواهیم کرد. لینک هایی را برای آموزش HTML ارائه خواهیم داد که تصور می کنیم مفید خواهند بود.
 • Cascading style sheets (CSS) .درست مانند HTML
 • نظریات پایه ی دیتابیس. اگر از یک برگه ی گسترده برای داده استفاده کرده و داده را ذخیره و فیلتر کرده اید، در واقع مرحله ی تخصصی می باشد که برای این مجموعه آموزشی در نظر گرفته ایم.

همچنین فرض می کنیم که شما به یادگیری برنامه نویسی پایه نیز علاقمند هستید. صفحات وب ASP.NET از زبان برنامه نویسی C# استفاده می کنند. شما به هیچ زمینه ای برای برنامه نویسی، به جز علاقمندی به آن، احتیاجی ندارید. اگر قبلا در صفحه ی وب javascript نوشته باشید، زمینه ی زیادی در این مورد به دست آورده اید.


توجه داشته باشید که اگر با برنامه نویسی آشنا باشید، ممکن است متوجه شوید که این آموزش به آهستگی پیش می رود، در حالیکه ما برنامه نویسانی با سرعت بالاتر می آوریم، همانطور که چند آموزش اول را پشت سر گذاشتیم، گرچه برنامه های پایه ی کمتری برای توضیح وجد خواهند داشت و موارد با سرعت بیشتری پیش خواهند رفت.


چه چیزی لازم دارید؟


 • کامپیوتری که اجرا کننده ی Windows 8, Windows 7, Windows Server 2008 و یا Windows Server 2012 باشد.
 • یک اتصال اینترنت زنده
 • مدیریت ایمنی ( که برای فرایند نصب لازم می باشد)

ASP.NET Web pages چیست؟

ASP.NET Web Pages چارچوبی می باشد که برای ایجاد صفحات وب پویا می توانید از آن استفاده کنید. یک صفحه ی ساده ی وب HTML استاتیک می باشد. محتوای آن با HTML markup ثابت مشخص می شود که در صفحه وجود دارد. صفحات پویا، مانند آنچه با ASP.NET Web Pages ایجاد کردید، به شما اجازه می دهند تا محتوای صفحه را با استفاده از کد روی پرواز ایجاد کنید.


صفحات پویا به شما اجازه می دهند تا انواع فعالیت ها را انجام دهید. شما می توانید با استفاده ازفرم از یک یوزر ورودی بخواهید و سپس آنچه را که صفحه نمایش می دهد، تغییر دهید. می توانید از یک یوزر اطلاعات بگیرید، آن را در یک دیتابیس ذخیره کنید و سپس آن را بعدها لیست کنید. شما می توانید ازسایت خود ایمیل ارسال کنید و می توانید با دیگر سرویس ها روی وب کنش داشته باشید (برای مثال سرویس طراحی) و صفحاتی تولید کنید که اطلاعاتی از آن منایع تلفیق می کنند.


WebMatrix چیست؟

WebMatrix ابزاری است که ویرایشگر صفحه ی وب، کارایی دیتابیس، یک سرور وب برای آزمایش صفحات و ویژگی هایی برای انتشار وب سایت شما به اینترنت را تلفیق می کند. WebMatrix رایگان می باشد و نصب و استفاده از آن نیز آسان می باشد. ( فقط برای صفحات ساده ی HTML و فن آوریهای دیگری مانند PHP کار می کند.)


در حقیقت شما برای کار با ASP.NET Web Pages مجبور به استفاده از WebMatrix نیستید. به عنوان مثال شما می توانید با استفاده از ویرایشگر متن صفحاتی ایجاد کنید و با استفاده از سرور وب که به آن دسترسی دارید، صفحات را تست کنید. به هرحال WebMatrix همه ی اینها را بسیار آسان می کند، بنابراین این آموزش ها از WebMatrix استفاده خواهد کرد.


در مورد این آموزشها:

این مجموعه ی آموزشی یک مقدمه به چگونگی استفاده از ASP.NET Web Pages می باشد. در این مجموعه ی مقدماتی به طور کل 9 آموزش وجود دارد. این آموزش بخشی از مجموعه ی آموزشی میباشد که شما را از ASP.NET Web Pages مقدماتی به ایجاد وب سایت های حرفه ای و پیشرفته می رساند.


تمرکز اولین بخش برروی ارائه ی مبانی چگونگی استفاده از ASP.NET Web Pages به شما می باشد. وقتی که این بخش کامل شد می توانید با مجموعه های آموزشی کار کنید که مشخص می کند برنامه در کجا به پایان برسد و صفحات وب را با عمق بیشتری کشف می کند.


ما به دلخواه وارد توضیحات عمیق می شویم. هروقت موردی را مربوط به این آموزش نمایش می دهیم، همیشه راهی را انتخاب می کنیم که تصور می شود بهترین راه درک مطلب می باشد. بعدها موارد آموزشی وارد موارد عمیق تری می شوند و دیدگاه های موثرتر و کارآمدتری را به شما ارائه می دهند (همچنین سرگرم کننده تر). اما لازمه ی آن آموزش ها درک مفاهیم پایه می باشد.


مجموعه ی آموزشی که آغاز کرده اید، ویژگی های آموزشی را که در ادامه ارائه شده اند، تحت پوشش قرار می دهد:


 • مقدمه و دریافت موارد نصب شده (که در آموزشی است که آن را می خوانید.)
 • برنامه نویسی ASP.NET Web Pages بیسیک
 • ایجاد یک دیتابیس
 • ایجاد و پردازش ورودی یک یوزر
 • افزودن، آپدیت کردن و حذف داده

چه چیزی ایجاد خواهید کرد؟


این آموزش موارد را حول یک وب سایت تنظیم می کند که می تواند فیلم هایی را که دوست دارید، لیست کند. شما قادر خواهید بود فیلم هایی را وارد کرده، ویرایش کنید و آنها را لیست کنید. در اینجا دو صفحه ارائه شده اند که در تنظیم این مجموعه ایجاد خواهید کرد. و نیز صفحه ای را می بینید که به شما اجازه می دهد اطلاعات جدید مربوط به فیلم را در سایت خود وارد کنید.


مجموعه های آموزش بعدی روی این مجموعه ساخته شده و عملکردهای بیشتری اضافه می کنند، از جمله آپلود کردن تصاویر، اجازه ی افراد برای ورود به سیستم، ارسال ایمیل و تلفیق با رسانه های اجتماعی.


بسیار خوب، اجازه بدهید که آغاز کنیم.


نصب موارد:

شما می توانید هر چیزی را با استفاده از سکوی نصب کننده ی وب در مایکروسافت نصب کنید. در نتیجه نصب کننده را نصب کنید و سپس از آن برای نصب هر چیزی استفاده کنید.


برای استفاده از صفحات وب حداقل باید Windows XP و SP3 یا Windows Server 2008 و بالاتر را داشته باشید.


در Web Pages page وب سایت ASP.NET روی Install کلیک کنید.


قبل از نصب WebMatrix از شما خواسته می شود که اصطلاحات مجوز و عبارت خصوصی را قبول کنید.


روی Run کلیک کرده تا نصب را آغاز کنید. (اگر می خواهید نصب کننده را ذخیره کنید روی Save کلیک کرده و سپس نصب کننده را از فولدر، محلی که آن را نصب کرده اید، اجرا کنید.)


سکوی نصب کننده ی وب ظاهر می شود که برای نصب WebMatrix آماده می باشد. روی Install کلیک کنید.


فرایند نصب آنچه را که باید روی کامپیوتر شما نصب شده باشد را ارائه داده و فرایند نصب را آغاز می کند. بسته به آنچه دقیقا باید نصب شود، فرایند می تواند در هرجایی از چند دقیقه ی کوتاه تا چندین دقیقه طول بکشد. I Accept را انتخاب کنید تا موارد مجوز را انتخاب کنید.


Hello WebMatrix:

وقتی که نصب کامل می شود، فرایند نصب می تواند WebMatrix را به طور خودکار آغاز نماید. اگر این اتفاق نیفتاد در ویندوز از منوی Start، مورد Microsoft WebMatrix را آغاز نمایید.


لازم نیست هم اکنون برای ادامه با این آموزش وارد سیستم شوید. اگر اکنون وارد سیستم نشوید، گزینه ی ورود را برای بعدها هنوز خواهید داشت. آخرین موضوع مربوط به این سری آموزشی چگونگی تنظیم وب سایت خود به Azure میباشد. بنابراین نیاز است برای کامل کردن آن موضوع وارد سیستم شوید. در این مورد هم می توانید با اکانت مایکروسافت خود وارد سیستم شوید و هم می توانید روی گزینه ی Not Now واقع در گوشه ی سمت راست پایین کلیک کنید.


برای شروع یک وب سایت خالی ایجاد کرده و یک صفحه به آن اضافه کنید. در آموزش بعدی در این مجموعه شما با یکی از الگوهای داخلی وب سایت بازی خواهید کرد.


در پنجره ی Start روی New کلیک کنید.


الگوها فایل ها و صفحات پیش ساخته ای برای انواع مختلف وب سایت ها می باشند. برای مشاهده ی همه ی الگوهای پیش فرض موجود گزینه ی Template Gallery را انتخاب کنید.


WebMatrix سایت را ایجاد کرده و باز می کند.


در بالا یک نوار ابزار Quick Access و یک حاشیه وجود دارد. در پایین سمت چپ، انتخابگر workspace را می بینید، جایی که بین تسک ها تغییر میکنید (Site, Files, Databases, Reports). در سمت راست پین محتوا برای ویرایشگر و گزارش ها وجود دارد. در قسمت پایین نیز یک نوار اخطار برای پیام ها مشاهده می کنید. با پیش رفتن در این آموزش ها، موارد بیشتری در مورد WebMatrix و ویژگی های آن فراخواهید گرفت.


برای آشنایی با WebMatrix و ASP.NET Web Pages یک صفحه ی ساده ایجاد خواهید کرد. در انتخابگر workspace، گزینه ی Files را انتخاب کنید، این workspace به شما اجازه می دهد تا با فایل ها و فولدرها کار کنید. پین سمت چپ ساختار فایل سایت شما را نشان می دهد. حاشیه عوض می شود تا تسک های مربوط به فایل را نشان دهد.


در حاشیه روی فلش زیر New و سپس روی New File کلیک کنید.


WebMatrix لیستی از انواع فایل را نشان می دهد. CSHTML را انتخاب کرده و در باکس Name عبارت "HelloWorld" را تایپ کنید. یک صفحه ی CSHTML در واقع یک صفحه ی ASP.NET Web Pages می باشد.


روی OK کلیک کنید.


WebMatrix صفحه را ایجاد کرده و آن را در ویرایشگر باز می کند.


همانطور که می بینید عموما صفحه حاوی مارک اپ های ساده ی HTML می باشد، به جز یک بلوک در قسمت بالا که شبیه مورد زیر میباشد:


@{ 

}
            

که این مورد، همانطور که به طور مختصر مشاهده خواهید کرد، برای افزودن کد می باشد. توجه داشته باشید که بخش های مختلف صفحه – عنصر نام، ویژگی ها، متن و به علاوه بلوک در قسمت بالا- همه دارای رنگ های مختلفی می باشند. این syntax highlighting نامیده می شود و واضح ساختن هر چیزی را آسانتر می کند. این مورد یکی از ویژگی هایی است که کار با صفحات وب در WebMatrix را آسانتر می کند.


محتوایی برای عناصر و اضافه کنید، مانند مثال زیر. ( اگر تمایل داشته باشید، می توانید بلوک زیر را کپی کرده و این کد را جایگزین کل صفحه ی موجود کنید:


@{
 
}
 
< !DOCTYPE html >
 
< html lang="en" >
< head >
  < meta charset="utf-8" / >
  < title >Hello World Page< /title >
< /head >
< body >
  < h1 >Hello World Page< /h1 >
  < p >Hello World!< /p >
< /body >
< /html >
            

در نوار ابزار Quick Access یا در منوی File روی Save کلیک کنید.


آزمایش صفحه:

در Files workspace روی صفحه ی HelloWorld.cshtml کلیک راست کرده و سپس روی Launch in browser. کلیک کنید.


WebMatrix یک سرور وب داخلی (IIS Express) را آغاز می کند که می توانید با استفاده از آن صفحات را روی کامپیوتر خود آزمایش کنید. ( بدون IIS Express در WebMatrix مجبور به انتشار صفحه ی خود روی وب سرور نیستید، جایی که قبلا می توانستید آن را آزمایش کنید.) صفحه روی مرورگر پیش فرض شما نمایش داده می شود.


توجه داشته باشید که وقتی یک صفحه را در WebMatrix تست می کنید، URL در مرورگر چیزی شبیه http://localhost:33651/HelloWorld.cshtml به می باشد. نام localhost به یک سرور داخلی اشاره دارد و به این معناست که صفحه با سروری به کار می رود که روی کامپیوتر شما می باشد. همانطور که ذکر شد WebMatrix دارای یک برنامه ی سرور به نام IIS Express می باشد که وقتی صفحه را باز می کنید، اجرا می شود. عدد بعد از localhost (به عنوان مثال localhost:33651) اشاره به یک پورت روی کامپیوتر شما دارد. این عدد شماره ی کانالی است که IIS Express برای این وب سایت خاص استفاده می کند. وقتی سایت خود را ایجاد می کنید، این عدد به طور تصادفی از محدوده ی 1024 تا 65536 انتخاب می شود و برای هر سایتی که ایجاد می کنید، متفاوت می باشد. ( وقتی که سایت خود را ایجاد می کنید، این عدد مطمئنا متفاوت با 33561 می باشد.) با استفاده از یک پورت متفاوت برای هر سایت، IIS Express می تواند مشخص کند که در مورد کدام یک از سایتهای شما صحبت می کند. بعدها وقتی سایت خود را به یک سرور عمومی منتشر کردید، دیگر localhost را در URL مشاهده نمی کنید. در این مورد یک URL معمولی تر مانند http://myhostingsite/mywebsite/HelloWorld.cshtml یا هرآنچه صفحه می باشد، مشاهده خواهید کرد. در مورد انتشار یک سایت بعدها در این سری آموزشی بیشتر فداخواهید گرفت.

افزودن کد سرور سایت:


مرورگر را بسته و به صفحه در WebMatrix بازگردید. یک خط به کد اضافه کنید تا مانند کد زیر به نظر برسد:


@{
  var currentDateTime = DateTime.Now;
}
            

این بخشی از کد Razor می باشد. واضح است که این کد تاریخ و زمان فعلی را گرفته و آن مقدار را در متغیری به نام currentDateTime قرار می دهد. در آموزش بعدی در مورد ترکیب Razor بیشتر فراخواهید گرفت.


در بدنه ی صفحه، پس از عنصر


Hello World!< /p >، کد زیر را وارد کنید.< p >Right now it's @currentDateTime< /p >
            

این کد مقداری را که در بالا در متغیر currentDateTime قرار دادید، گرفته و آن را وارد مارک آپ صفحه می کند. کاراکتر @کد ASP.NET Web Pages را در صفحه مشخص می کند. صفحه را دوباره اجرا کنید (WebMatrix تغییرات را قبل از اجرای صفحه برایتان ذخیره می کند.) این بار شما تاریخ و زمان را در صفحه مشاهده می کنید.


چند لحظه صبر کرده و سپس صفحه را در مرورگر رفرش کنید. تاریخ و ساعت نمایش داده شده، آپدیت می شوند. در مرورگر به منبع صفحه نگاه کنید که مانند مارک آپ زیر می باشد:


< !DOCTYPE html >
 
< html lang="en" >
< head >
  < meta charset="utf-8" / >
  < title >Hello World Page< /title >
< /head >
< body >
  < h1 >Hello World Page< /h1 >
  < p >Hello World!< /p >
  < p >Right now it's 1/18/2012 2:49:50 PM< /p >
< /body >
< /html >
            

دقت داشته باشید که بلوک @{ } در بالا، آنجا نیست. همچنین دقت داشته باشید که تاریخ و زمان نمایش یک رشته ی حقیقی از کاراکترها را نشان می دهد (1/18/2012 2:49:50 PM یا هر چیز دیگری)، نه مانند @currentDateTime که در صفحه ی .cshtml داشتید. آنچه در اینجا اتفاق افتاد همان چیزی است که وقتی صفحه را اجرا کردید، ASP.NET همه ی کد را پردازش کرد که با @ مشخص شده است. این کد یک خروجی تولید می کند که آن خروجی وارد صفحه شد.


وقتی می خوانید که ASP.NET Web Pages یک محتوای وب پویا تولید می کند، آنچه در اینجا می بینید نظریه می باشد. صفحه ای که در اینجا ایجاد کرده اید، حاوی همان مارک آپ HTML می باشد که قبلا دیده اید و همچنین می تواند حاوی کدی باشد که انواع تسک ها را اجرا می کند. در این مثال عمل جزئی گرفتن تاریخ و ساعت کنونی را انجام داد. همانطور که مشاهده کردید برای ایجاد خروجی در صفحه می توانید کد را با HTML تلفیق کنید. وقتی کسی در مرورگر درخواست صفحه ی .cshtml می کند،ASP.NET صفحه را پردازش می کند، در حالیکه هنوز در دستان سرور می باشد. ASP.NET خروجی کد را به عنوان یک HTML وارد صفحه میکند. وقتی که پردازش کد انجام می شود، ASP.NET صفحه ی نتیجه را به مرورگر ارسال می کند. همه ی آنچه مرورگر تاکنون دریافت کرده HTML می باشد.


نظریه ساده می باشد اما فعالیت های جالبی وجود دارند که کد می تواند اجرا کند، و راههای زیادی نیز وجود دارند که می توانید محتوای HTML را وارد صفحه کنید. و صفحات .cshtml مربوط به ASP.NET مانند هر صفحه ی HTML، نیز می تواند کدی وارد کند که در خود مرورگر اجرا شود. ( کد JavaScript و jQuery ). شما تمام این موارد را در این مجموعه ی آموزش و دنباله ی آن کشف خواهید کرد.


موارد بعدی:

در ادامه ی این سری آموزش در مورد برنامه نویسی ASP.NET Web Pages بیشتر فراخواهید گرفت.


 • 3082
 •    0
 • تاریخ ارسال :   1394/07/27

دانشجویان گرامی اگر این مطلب برای شما مفید بود لطفا ما را در GooglePlus محبوب کنید
رمز عبور: tahlildadeh.com یا www.tahlildadeh.com
ارسال دیدگاه نظرات کاربران
شماره موبایل دیدگاه
عنوان پست الکترونیک

ارسال

آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده
آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده

تمامی حقوق این سایت متعلق به آموزشگاه تحلیل داده می باشد .