آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده
آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده

آموزش متغیرها و انواع داده ای در زبان جاوا اسکریپت

دوره های مرتبط با این مقاله

متغیرها و انواع داده ای در زبان جاوا اسکریپت

انواع داده ای در جاوا اسکریپت

یکی از مشخصه های اساسی هر زبان برنامه نویسی، انواع داده ای (Data Types) است که توسط آن پشتیبانی می شود. جاوا اسکریپت امکان استفاده از سه نوع داده ای اساسی زیر را به کاربر می دهد.
اعداد (Numbers) مثل 123 ، 12.50 و....
متن (Strings) مثل “ Text “ و....
مقادیر صحیح یا غلط (Boolean) مثل true یا false.
همچنین جاوا اسکریپت دو نوع داده ای جزیی به صورت null (خالی) و undefined (تعریف نشده) را نیز به صورت مقادیر تک وجهی پشتیبانی می کند.
علاوه بر این نوع داده ای اولیه، جاوا اسکریپت دارای یک نوع داده ای دیگر به نام شی (Object) است که به صورت مفصل در یک بخش، به تشریح آن خواهیم پرداخت.

نکته:

جاوا اسکریپت، تفاوتی بین نوع داده ای عددی (Integer) و اعداد بزرگتر (Flaot) قائل نشده و تمامی اعداد در این زبان در یک متغیر 64 بیتی از نوعfloat تعریف می شوند.

نحوه تعریف متغیرها در زبان جاوا اسکریپت

همانند سایر زبان های برنامه نویسی، جاوا اسکریپت نیز از متغیرها (Variables) پشتیبانی می کند. متغیرها در واقع ظروفی هستند که مقادیر مورد نظر خود را درون آنها ریخته و یک نام منحصر به فرد را برایش انتخاب می کنید. سپس در هر جای برنامه که خواستید از آن مقدار استفاده نموده و یا آن را تغییر دهید، کافی است نام متغیر را در کد خود بنویسید.
قبل از استفاده از یک متغیر در زبان جاوا اسکریپت، بایستی آن را در کد خود تعریف کنید. از واژه کلیدی var، همانند کد زیر برای تعریف متغیرها استفاده می شود. در مثال زیر، دو متغیر به نام های money و name را تعریف کرده ایم.

<script type="text/javascript">
‎
‎</script>‎

همچنین می توانید دو یا چندین متغیر را با استفاده از یک واژه کلیدی var و به صورت پشت سر هم تعریف کنید. همانند کد زیر

<script type="text/javascript">‎
‎</script>‎

قرار دادن یک مقدار (Value) در متغیر را مقدار دهی اولیه می گویند. شما می توانید در زمان تعریف متغیر و یا در دستورات بعدی برنامه، آن را مقدار دهی کنید.
برای مثال در قطعه کد زیر، یک متغیر به نام name را تعریف و بلافاصله مقداردهی کرده ایم. اما در مورد متغیر money، ابتدا آن را ایجاد و سپس در یک دستور دیگر، مقدار آن را مشخص کرده ایم.

<script type="text/javascript">‎
‎</script>‎
نکته:

برای تعریف هر متغیر، فقط یکبار از واژه کلیدی var استفاده نمایید. در دفعات بعدی استفاده یا مقداردهی آن متغیر، دیگر نیازی با استفاده از کلمه var نیست.

جاوا اسکریپت یک زبان بدون نوع داده ای مشخص است. به عبارت دیگر، متغیرها در زبان جاوا اسکریپت، می توانند هر نوع داده ای از جمله متن، اعداد ... را در خود نگهداری کنند. برخلاف سایر زبان های برنامه نویسی که هر متغیر در هنگام تعریف، فقط برای کار با نوع خاصی از داده، تعیین می شود.
نوع داده ای یک متغیر جاوا اسکریپت، حتی در طول کد می تواند، مثلا از عدد به متن تعییر کند. این کار آزادی عمل و امکان بروز خطای کمتری را به کاربر می دهد.

میدان شعاع ( دید ) استفاده از متغیرها در جاوا اسکریپت

میدان یا شعاع دید ( Scope ) یک متغیر، محدوده ای از کد برنامه است که در آن متغیر، قابل فراخوانی، استفاده و تغییر می باشد. متغیرها در جاوا اسکریپت می توانند دو نوع میدان دید داشته باشند.

متغیرهای سراسری (Global Variables) :

این نوع متغیرها سراسری بوده و در کل قطعه کد و برنامه قابل فراخوانی و استفاده هستند.

متغیرهای محلی (Local Variables) :

متغیرهای محلی، متغیرهایی هستند که فقط در خود آن تابع یا کلاسی که تعریف می شوند، قابل استفاده و فراخوانی می باشند. برای مثال پارامترهای یک تابع، متغیرهای محلی برای آن حساب می شوند.

نکته:

درون یک تابع، یک متغیر محلی بر متغیر سراسری اولویت داشته و در واقع متغیر سراسری با همان نام را نادیده می گیرد. اگر شما یک متغیر محلی و یا پارامتری برای یک تابع، همنام با یک متغیر سراسری تعریف کنید، در درون آن تابع متغیر محلی بر متغیر سراسری ارجحیت داشته و فقط متغیر محلی به کار می رود. مثال زیر، این مسئله را در عمل نشان داده است.

<script type="text/javascript">‎
‎</script>‎

توصیح مثال : در مثال فوق، یک متغیر سراسری به نام myVar و یک متغیر محلی نیز به همان نام درون تابع ای تعریف نموده و هر دو را مقدار دهی کرده ایم.
در هنگام اجرای دستور document.write(myVar); درون تابع، مقدار متغیر محلی خوانده شده و در خروجی چاپ می شود.

قواعد نام گذاری متغیرها در جاوا اسکریپت

در هنگام نامگذاری متغیرها در جاوا اسکریپت، بایستی موارد زیر را رعایت نمایید.
شما مجاز به استفاده از نام های ذخیره شده و کلمات کلیدی زبان جاوا اسکریپت برای یک متغیر نیستید. لیست نام های دخیره شده و کلمات کلیدی جاوا اسکریپت در بخش بعدی قرار داده شده است. برای مثال نام هایی مثال if یاBoolean برای نامگذاری، غیر مجاز است.
نام متغیرها در جاوا اسکریپت، نباید با یک عدد(9 -0) شده و برای آغاز نام حتما بایستی یک کاراکتر حروفی یا علامت _ قرار بگیرد. برای مثال نام های 123est غیر مجاز و نام_123est ممکن است.
نام متغیرها در زبان جاوا اسکریپت، به بزرگی یا کوچکی حروف حساس هستند. برای مثال متغیرهای Name ، name و یا NaMe با هم متفاوت خواهند بود.

لیست کلمات کلیدی و ذخیره شده زبان جاوا اسکریپت

لیست زیر، کلمات کلیدی ذخیره شده زبان جاوا اسکریپت را شامل می شود که از این واژه ها برای تعیین نام متغیرها نمی توانید استفاده کنید.

switch
instanceof
else
abstract
synchronized
int
enum
boolean
this
interface
export
break
throw
long
extends
byte
throws
native
false
case
transient
new
final
catch
true
null
finally
char
try
package
package
class
typeof
private
for
const
var
protected
function
continue
void
public
goto
debugger
volatile
return
if
default
while
short
implements
delete
with
static
import
do
super
in
double

امیدواریم که این مطلب در مورد آموزش Jquery و JavaScript برایتان مفید و مناسب بوده باشد.
در صورت داشتن هر گونه سوال، پیشنهاد و یا انتقاد حتماً از قسمت نظرات در پایین صفحه آن را برای ما ارسال کنید.

اگر تمایل دارید به سایر محتوای آموزش برنامه نویسی دسترسی پیدا کنید می توانید به آموزش های گام به گام برنامه نویسی مراجعه کنید.

از اینجا بهترین کتابهای برنامه نویسی را دریافت کنید : کتاب های آموزش برنامه نویسی


مشاهده فیلم آموزشی

  • 1495
  •    1824
  • تاریخ ارسال :   1394/07/27

دانلود PDF دانشجویان گرامی اگر این مطلب برای شما مفید بود لطفا ما را در GooglePlus محبوب کنید
رمز عبور: tahlildadeh.com یا www.tahlildadeh.com
ارسال دیدگاه نظرات کاربران
شماره موبایل دیدگاه
عنوان پست الکترونیک

ارسال

آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده
آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده

تمامی حقوق این سایت متعلق به آموزشگاه تحلیل داده می باشد .