آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده
آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده

عملیات build و deploy دیتابیس

عملیات build و deploy پایگاه داده

تمامی عملیات مورد نیاز (و اولیه) جهت آماده سازی اولین نصب یا deployment پایگاه داده را انجام دادیم. حال می خواهیم به فرایند ایجاد خود پایگاه داده بپردازیم.


شرح

پیش از اینکه فرایند کامپایل و نصب پایگاه داده را آغاز کنیم، با کلیک بر روی گزینه ی Output از منوی View، خروجی را در محیط visual studio به نمایش می گذاریم تا بتوانیم نتیجه ی عملیات خود را مشاهده کنیم.


آموزش sql

گزینه ی Build DemoDB را از منوی Build انتخاب می کنیم:


آموزش sql

همان طور که می بینید، پنجره ی output نشان می دهد که ما پروژه ی خود را به یک فایل .dbschema کامپایل (build) کرده ایم. این فایل بسیار حائز اهمیت است چرا که دربردارنده ی اشیایی است که data model ما را تشکیل می دهد. فرایند deployment این فایل را با تمامی پایگاه های داده موجود مقایسه کرده و سپس در صورت نیاز پایگاه داده ی مورد نظر را بر اساس آن بروز رسانی می کند. اگر پایگاه داده ی مورد نظر وجود نداشت، در آن صورت به راحتی پایگاه داده ی جدیدی با اشیا مشخص شده (در data model) ایجاد می شود.


آموزش sql

با بررسی file system می بینیم که Visual Studio فایل های زیر را ایجاد کرده است:


آموزش sql

حال که فایل .dbschema ایجاد شده، می توانیم پایگاه داده ی خود را ایجاد کنیم. با کلیک بر روی Build از نوار بالایی صفحه، گزینه ی Deploy DemoDB را از منو انتخاب کنید:


آموزش sql

همان طور که از پنجره ی output مشاهده می کنید، تمامی اشیا مورد نیاز ایجاد شده و جدول FootBallClub نیز با داده های اولیه (seed data) پر شده است. همچنین می بینید که Visual Studio تمامی وابستگی های اشیا را رصد و ثبت کرده و اطمینان حاصل می کند اشیا به ترتیب مورد نظر و صحیح ایجاد شده اند. Post deployment script (کد یا اسکریپت اجرای عملیات پس از نصب) نیز پس از اجرای پروسه ی نصب و deploy کاملا با موفقیت اجرا شده است.


آموزش sql

اکنون اسکریپت های موجود در file system را مجددا بررسی می کنیم. در file system یک فایل اسکریپت به نام DemoDB.sql مشاهده می کنیم که توسط پروسه ی deploy ایجاد شده است. فایل اسکریپت نام برده در واقع همان فایل اصلی خودکار تولید شده (master autogenerated file) .sql است که قبلا به آن اشاره شد. این فایل دربردارنده ی pre-Deployment SQL (اسکریپت انجام عملیات پیش از نصب)، deployment SQL اشیا جدید، ویرایش یا حذف شده و کد اجرای عملیات پس از نصب (post deployment SQL) می باشد. Visual Studio این اسکریپت را بر روی نمونه SQL Server مورد نظر اجرا کرد.


آموزش sql

با مراجعه به محیط مدیریت پایگاه داده های رابطه ای SQL Server Management Studio، می توانید دیتابیس ایجاد شده و تمامی اشیای آن (stored procedure ها، جداول، primary key و غیره..) را مشاهده کنید.


آموزش sql
  • 1414
  •    904
  • تاریخ ارسال :   1394/07/27

دانلود PDF دانشجویان گرامی اگر این مطلب برای شما مفید بود لطفا ما را در GooglePlus محبوب کنید
رمز عبور: tahlildadeh.com یا www.tahlildadeh.com
ارسال دیدگاه نظرات کاربران
شماره موبایل دیدگاه
عنوان پست الکترونیک

ارسال

آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده
آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده

تمامی حقوق این سایت متعلق به آموزشگاه تحلیل داده می باشد .