آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده
آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده

چگونه فریلنسری را آغاز کنیم؟

چگونه فریلنسری را آغاز کنیم؟


 چگونه فریلنسری را آغاز کنیم ؟

تبدیل شدن به یک فریلنسر، فرآیندی دشوار و هیجان انگیز است. باید روشهای زیادی را امتحان کنید و در این راه ثابت قدم باشید، اما میتوانید از مزایای بی نظیر آن، که انجام کارهای مورد علاقه تان و انعطاف پذیری زمان و مکان کاری تان است، لذت ببرید. بنابر آمار جهانی سال ۲۰۲۰، حدود ۱.۵ میلیارد فریلنسر در سراسر دنیا مشغول به کار هستند که این تعداد، یک سوم کل افراد مشغول به کار در دنیا را تشکیل میدهند. در کشور ما نیز، فریلنسری و یا "دورکاری" در سالهای اخیر محبوبیت زیادی کسب کرده و کارفرمایان بیشتری درحال استخدام فریلنسر ها هستند. در این مقاله، نکاتی مفیدی را بررسی میکنیم که در مسیر تبدیل شدن به فریلنسری موفق به شما کمک خواهند کرد.

نکته اول) اگر کارمند هستید، در ترک کار اصلی خود عجله نکنید.

معمولا شنیده‌ایم که بهترین راه موفق شدن در هرکاری این است که تمام وقت و انرژی خود را صرف آن کنیم. اما در دنیای فریلنسری این روش نه تنها صحیح نیست، بلکه ممکن است مشکلات مالی زیادی برایتان ایجاد کند.


اگر در ابتدای مسیر کاری خود هستید، میتوانید از پروژه های فریلنسری، برای کسب درآمد و تجربه بهره ببرید. اما اگر در حال حاضر مشغول به کار هستید، بهتر است ابتدا در کنار کار معمول خود به فریلنسری بپردازید و پس از مدتی کسب تجربه و بررسی دقیق شرایط، مانند درآمد و میانگین پروژه ها و مشتریان موجود در زمینه ی کاری تان، به یک فریلنسر تمام وقت تبدیل شوید.نکته دوم) در کار خود مهارت زیادی کسب کنید.

واضح است که برای تبدیل شدن به یک فریلنسر موفق، باید مهارت زیادی در زمینه ی کاری خود داشته باشید. البته ممکن است در ابتدای کار، کسب این مهارت ها کار چندان ساده ای نباشد.


مهارت کافی، یکی از مهمترین معیارهای حفظ مشتریان و افزایش شهرت شما به عنوان فریلنسر است. لازم نیست که در کارتان بهترین باشید، فقط کافی است شروع به کار کنید و همیشه سعی کنید اطلاعات و دانش خود را گسترش دهید.


اما میزان مهارت و دانش لازم برای شروع کار فریلنسری به زمینه و صنعت مدنظر شما، میزان رقابت آن زمینه کاری و مشتریان/کارفرمایان تان بستگی دارد. اگر در حال حاضر، در همان زمینه ی کاری مشغول به کار هستید، احتمالا از دانش و مهارت کافی برخوردارید اما اگر به تازگی شروع به فعالیت کرده‎اید، ابتدا باید پروژه ها و بازار کاری را بررسی کنید. سپس با پروژه های ساده تر شروع کنید تا بتوانید با انتظارات مشتریان آشنا شوید و تجربه‌ی کافی برای پروژه های بزرگتر کسب کنید.نکته سوم ) خوب است که چند پروژه در رزومه‌ی خود داشته باشید.

بهتر است پیش از شروع به کار با مشتریان، چند پروژه را با موفقیت به اتمام برسانید. این کار، نه تنها باعث افزایش اعتماد به نفس شما میشود، بلکه به شما کمک میکند تا در انجام پروژه های مشتریانتان به دردسر نیفتید.


اگر در زمینه‌ هایی مانند بدنسازی، فعالیت میکنید که ساخت رزومه در آن چندان مرسوم نیست، میتوانید از تجربیات شاگردان و یا مشتریان پیشین خود استفاده کنید. حتی اگر این هم برایتان مقدور نیست، چند پروژه کوچک برای اطرافیانتان انجام دهید و از آنها بخواهید نظرشان را برایتان بنویسند و یا حداقل چند مورد نمونه کار در رزومه خود قرار دهید.


هدف اصلی نشان دادن مهارت تان به کارفرمایان احتمالی تان است.


قرار دادن حداقل ۳ پروژه یا تجربه‌ی مشتری، شروع خوبی برای کارتان خواهد بود.نکته چهارم) ابزار خود را حاضر کنید.

برای تبدیل شدن به فریلنسری موفق، به چند ابزار قوی نیاز دارید.


ابتدا سعی کنید یک ایمیل اختصاصی، نه ایمیل شخصی تان، داشته باشید تا دسترسی به ایمیل های کاری برایتان ساده تر باشد.


همچنین باید یک وب سایت برای خود راه اندازی کنید و یا یک اکانت در وبسایت های فریلنسری بسازید تا بتوانید از این طریق با مشتریان ارتباط برقرار کنید. حتی میتوانید در وب سایت های خارج از کشور نیز به فعالیت بپردازید، اما توجه کنید که برای کار با شرکت های خارجی، باید قوانین کپی رایت مربوط به سخت افزار ها و نرم افزار های مورد استفاده خود را رعایت کنید.


شبکه های اجتماعی نیز، یکی از ابزار های بسیار قدرتمند شما هستند. تجربیات و نمونه های کاری خود را در شبکه های اجتماعی و فضای مجازی قرار دهید تا کارفرمایان و مشتریان بتوانند به راحتی با شما ارتباط برقرار کنند.چند نمونه از وب سایت های فریلنسری داخل کشور:


 1. منکارتو
 2. پارسکدرز
 3. پارس فریلنسر
 4. سان تایپ
 5. پونیشا
 6. تایپایران
 7. کاریشه
 8. کارلنسر
 9. انجام میدم

چند نمونه از وب سایت های فریلنسری خارج از کشور:


 1. Freelancer
 2. Upwork
 3. FlexJobs
 4. Fiverr
 5. Toptal

نکته پنجم) با آشنایان خود آغاز کنید.

حالا وقت آن است که چند مشتری/کارفرما بیابید.


ساده ترین روش، این است که با خانواده، دوستان و یا همکاران سابق تان آغاز کنید. حتما لازم نیست این افراد به کارفرمایان شما تبدیل شوند، فقط به آنها بگویید که قصد دارید به یک فریلنسر تمام وقت تبدیل شوید و از آنها بخواهید شما را به بقیه معرفی کنند. احتمالا به این روش میتوانید اولین مشتری خود را بیابید.


حتما از اولین مشتریان تان نیز بخواهید شما را به بقیه معرفی کنند و یا تجربه شان از کار با شما را، به شکل کتبی، در اختیارتان قرار دهند تا بتوانید آن را به رزومه‌ی خود بیفزایید. با این کار احتمال یافتن مشتریان شما بسیار بیشتر خواهد شد.


اما اگر قصد دارید با وب سایت های فریلنسری آغاز کنید، خود را برای چند پروژه با درآمد بسیار کم آماده کنید. احتمالا باید زمان زیادی صرف کنید، درخواست های زیادی ارسال کنید و درآمد کم را برای مدتی بپذیرید تا به مهارت و شناخت کافی برسید. پس از مدتی میتوانید درآمد بیشتری کسب کنید و مشتریان/کارفرمایان خود را انتخاب کنید.


وب سایت های زیادی برای استخدام فریلنسر موجود است که باید با تحقیق درباره‌ی بازار کاری خود آنها را انتخاب کنید.نکته ششم) برای آینده کاری خود برنامه ریزی کنید.

پس از انجام چند پروژه موفق، سعی کنید مشتریان بیشتری بیابید و درآمد خود را افزایش دهید. قطعا در این مسیر با چالش هایی مواجه خواهید شد، اما غلبه بر این مشکلات به پیشرفت شما کمک زیادی خواهند کرد.


 • برای راحت تر شدن فرآیند کاری تان سعی کنید مشتریان/کارفرمایان خود را از قبل شناسایی کنید تا بتوانید پس از مدتی با افراد مشخصی کار کنید.
 • سعی کنید خدمات خود را در قالب پکیج هایی با هزینه های مشخص، ارائه دهید تا میزان مذاکرات لازم برای هر پروژه کاهش پیدا کند.
 • برنامه های بازاریابی مشخصی داشته باشید و برای کسب و کار خود برنامه ریزی کنید. با این روش میتوانید حتی زمانی که مشغول به کار بر پروژه ای هستید، پروژه های آینده خود را بیابید.

نکته هفتم ) مدیریت مالی را فراموش نکنید.

پس از اتمام هر پروژه ممکن است مدتی طول بکشد تا پروژه بعدی خود را بیابید، این بدین معنی است که در این زمان درآمدی نخواهید داشت. میزان درآمدتان به میزان فعالیت شما بستگی دارد و ممکن است احساس کنید درآمد شما از یک سقف مشخصی بیشتر نمیشود و حتی ممکن است با مشتریان بد قول و سخت گیری نیز در این مسیر برخورد کنید.


توصیه میکنیم درآمد حاصل از فریلنسری خود را در حساب جداگانه‌ای نگهداری کنید تا بتوانید با دقت زیاد برای مسائل مالی خود برنامه ریزی کنید. مخارج خود را مدیریت کنید و از پس انداز غافل نشوید.نکته هشتم) نظم و تعهد کاری

یکی از مهمترین ویژگی های هر فریلنسر موفق، نظم و تعهد کاری است.


با اینکه به عنوان یک فریلنسر میتوانید ساعات و مدت زمان دلخواه خود را برای کار انتخاب کنید، اما همچنان باید برای ساعات کاری خود برنامه ریزی کنید تا در اتمام پروژه ها با مشکلی مواجه نشوید. تحویل پروژه ها در زمان معین و با کیفیت بالا از اهمیت بسیار بالایی در میزان رضایت کارفرمایان برخوردار است.نکته نهم) انتقاد پذیر باشید و برای بهتر شدن تلاش کنید.

فریلنسری یک شغل خلاقانه و پویاست. در این مسیر همواره باید به دنبال افزایش مهارت ها و دانش خود باشید و هرگز یادگیری را کنار نگذارید.


انتقاد پذیری، یکی از مهمترین کلید های موفقیت شما در این مسیر است. سعی پس از انجام هر پروژه، از مشتریان بخواهید انتقادات خود را برای شما ارسال کنند. ممکن است در ابتدا این کار برایتان بسیار مشکل باشد، اما فراموش نکنید، تنها با تلاش برای رفع مشکلات و حل مسائل پیشرفت خواهید کرد.این نکات، برخی از مهمترین نکات برای تبدیل شدن به فریلنسری موفق است. به خاطر داشته باشید که اولین گام در هر کاری معمولا دشوارترین آن است. فریلنسری نیز یک حرفه ی جدید و متفاوت است که ممکن است در مراحل اولیه دشوار به نظر بیاید، اما اگر در مراحل اولیه تسلیم شوید، هرگز نمیتوانید به فریلنسر موفقی تبدیل شوید.


 • 60
 •    16
 • تاریخ ارسال :   1400/08/02

دانلود PDF دانشجویان گرامی اگر این مطلب برای شما مفید بود لطفا ما را در GooglePlus محبوب کنید رمز عبور: tahlildadeh.com یا www.tahlildadeh.com
ارسال دیدگاه نظرات کاربران
شماره موبایل دیدگاه
عنوان پست الکترونیک

ارسال

آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده
آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده

تمامی حقوق این سایت متعلق به آموزشگاه تحلیل داده می باشد .