آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده
آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده

بیت کوین چیست و چگونه کار می کند

بیت کوین چیست و چگونه کار می کند


فناوری بلاک چین اولین بار در سال 1991 توسط استوارت هابر و و.اسکات استورنتا مطرح شد. این دو محقق در تلاش برای پیاده سازی سیستمی بودند که در آن امکان دستکاری مهر های زمانی وجود نداشت. اما اجرای چنین طرحی تا 2 دهه بعد، یعنی تا ظهور بیت کوین در ژانویه 2009 اتفاق نیفتاد، زمانی که اولین کاربرد واقعی از بلاکچین به دنیا معرفی شد.


پروتکل بیت کوین مبتنی بر بلاک چین است. در طی یک مقاله تحقیقاتی ، خالق ناشناس بیت کوین ، ساتوشی ناکاموتو، از بیت کوین به عنوان " یک سیستم نقدی الکترونیکی جدید و کاملاً همتا به همتا که از وجود ثالث قابل اعتماد بی نیاز است" یاد کرده است.


نکته کلیدی که در اینجا این است که بیت کوین صرفاً از بلاک چین به عنوان وسیله ای برای ثبت شفاف داده های تراکنش ها استفاده می کند، اما بلاکچین، در تئوری، می تواند برای ثبت انواع متنوعی از داده‌ها استفاده شود. همانطور که در بالا اشاره شد داده ها می توانند شامل معاملات، رای های انتخاباتی ، موجودی محصولات، اطلاعات هویتی شهروندان ، اسناد مربوط به خانه ها و موارد دیگر باشد.


در حال حاضر به غیر از ثبت تراکنشات، بسیاری از پروژه‌ها به دنبال بهره‌ گیری از بلاک چین برای خدمت به جامعه هستند ؛ برای مثال استفاده از بلاکچین به منظور تامین امنیت رای‌گیری در یک نظام دموکراتیک. ماهیت تغییر ناپذیر بلاکچین می تواند به دشوار کردن تقلب در رای گیری ها کمک کند. به عنوان مثال،در یک رای گیری مبتنی بر بلاکچین می توان برای هر شهروند یک کشور یک رمزارز یا توکن واحد صادر کرد. سپس به هر نامزد یک آدرس کیف پول اختصاص داده شود و رای دهندگان، ارزدیجیتال یا توکن خود را به آدرس هر نامزدی که می خواهند به آن رای دهند ارسال کنند.ماهیت شفاف و قابل ردیابی بلاکچین دراینجا نیاز به شمارش دستی آرا و امکان دستکاری در برگه های رای را از بین می برد.
نام دوره
پیش نیاز
ثبت نام
دوره آموزش بلاک چین Blockchain

اما بیتکوین چگونه کار می کند؟

شما با فرستادن یک ایمیل به شخصی دیگر، آدرس ایمیل او را وارد می کنید و به طور مستقیم با او ارتباط برقرار می کنید. در پیغام های واتس‌آپ، و تلگرام و دیگر اپلیکیشن های پیغام رسان نیز این برقرار است. به چنین نوعی از ارتباط بین 2 عضو از یک شبکه ،ارتباط نظیر به نظیر(همتا به همتا) گفته می شود.


به منظور انتقال پول بر بستر اینترنت، نیاز است که واسطه ای مانند بانک، شرکت های اعتباری و یا پی پل(PayPal) برای این انتقال وجود داشته باشد.نیاز به وجود چنین واسطه ای به دلیل اطمینان از انتقال پول سررشته می گیرد، چرا که ضروری است که انتقال پول و دریافت آن از جانب طرفین، توسط شخص ثالث مورد بررسی و تایید قرار گیرد.


فرض کنید قصد ارسال عکسی از طریق ایمیل برای شخصی دیگر دارید. به این ترتیب عکس را به ایمیل پیوست می کنید، آدرس ایمیل را می نویسید و سپس آن را ارسال می کنید، گیرنده نیز عکس را دریافت می کند. اما این پایان کار نیست چرا که اکنون 2 نسخه از عکس وجود دارد، یک نسخه که در ایمیل وجود دارد و نسخه‌ای دیگر که کماکان بر روی سیستم شما باقی مانده است. در اینجا، تنها نسخه کپی شده از فایل اصلی را ارسال کرده ایم.از این مشکل به عنوان مسئله دوبار خرج کردن(double spending) یاد می شود.


این مسئله بیان می کند که نمی توان به درستی تشخیص داد که یک تراکنش واقعی است یا خیر. آیا می توان بدون وجود بانک ، به شخصی دیگر بر روی شبکه اینترنت بیتکوین فرستاد و از صحت تراکنش مطمئن بود. جواب این سوال در شبکه ای متشکل از هزاران کامپیوتر فعال در شبکه بیتکوین نهفته است که با همکاری یکدیگر به نوعی از فناوری غیر متمرکز به نام بلاکچین حیات می دهند.


در شکبه بیتکوین، تمامی اطلاعات مربوط به تراکنش با استفاده از روش های رمزنگاری ثبت شده و داده ها درون شبکه ذخیره می شوند و به طور مشترک توسط تمامی کامپیوتر های حاضر تایید می شوند. یعنی به جای یک پایگاه داده متمرکز، مانند بانک، برای تایید تراکنش ها از یک شبکه غیر متمرکز و بی نیاز از وجود استفاده می شود. از انجایی که داده‌ها به طور مشترک و به طور غیر متمرکز در شبکه ذخیره می شود، امکان خطا، کلاهبرداری و یا سرقت تقریبا به صفر می رسد. این خصوصیات امنیت و اطمینان به شبکه بلاکچین را به حداکثر مقدار خود می رساند.


  • 144
  •    0
  • تاریخ ارسال :   1400/12/06

دانشجویان گرامی اگر این مطلب برای شما مفید بود لطفا ما را در GooglePlus محبوب کنید رمز عبور: tahlildadeh.com یا www.tahlildadeh.com
ارسال دیدگاه نظرات کاربران
شماره موبایل دیدگاه
عنوان پست الکترونیک

ارسال

آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده
آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده

تمامی حقوق این سایت متعلق به آموزشگاه تحلیل داده می باشد .