آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده
آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده

کاربرد فناوری بلاک چین در صنعت بانکداری

کاربرد فناوری بلاک چین در صنعت بانکداری


طبع بعضی شایعات، گفته می شود که بلاکچین می تواند به عنوان جایگزینی برای بخش مالی و بانکداری قلمداد شود، مخصوصا آنکه سیستم بلاکچین در حال حاضر به طور عمده به منظور انجام تراکنش های مالی استفاده می شود. حال آنکه بانک و بلاکچین ، 2 مفهوم کاملا متفاوت هستند.


برای درک تفاوت بلاک چین با سیستم بانکی، در اینجا به مقایسه سیستم بانکی ، بلاک چین و بیتکوین می پردازیم.


بلاکچین در مقابل بانک


ویژگی
بانک
بیت کوین
سرعت تراکنش
پرداخت با کارت : 24 الی 48 ساعت
چک: 24 الی 72 ساعت برای کلیر شدن
اتاق پایاپای الکترونیکی(ACH): 24 الی 48 ساعت
انتقال وجه: در صورتی که بین‌المللی نباشد 24 ساعت
*معمولا در پایان هفته و در زمان تعطیلات بانک ها تراکنش ها را پردازش نمی کنند
زمان تراکنش برای بیتکوین می تواند از 15 الی کمی بیشتر از 1 ساعت، بسته به ترافیک شبکه متفاوت باشد.
هزینه تراکنش
پرداخت با کارت: این هزینه با توجه به نوع کارت متغیر است و به طور مستقیم توسط کاربر پرداخت نمی شود. این هزینه ها از جانب مغازه ها و به ازای هر تراکنش به بانک پرداخت می شود. این مسئله می تواند هزینه بعضی کالاها و خدمات را افزایش دهد.
چک : بسته به بانک می تواند بین 1 الی 30 دلار هزینه داشته باشد
اتاق پایاپای الکترونیکی(ACH): در صورت ارسال مبلغ به اکانت های خارجی، تراکنش می تواند تا 3 دلار هزینه داشته باشد.
انتقال وجه : انتقال به یک بانک داخلی دیگر تا 25 دلار هزینه دارد و انتقال بین‌المللی تا 45 دلار هزینه دارد
هزینه تراکنشات برای بیتکوین بسته به مقدار تعیین شده توسط ماینر ها و کاربران متفاوت خواهد بود. این مقدار می تواند بین 0 تا 50 دلار نوسان داشته باشد، اما این امکان برای کاربران وجود دارد تا هزینه دلخواه خود را انتخاب کنند. این شرایط باعث ایجاد یک بازار باز خواهد بود، به نحوی که در صورت تعیین هزینه تراکنش پایین توسط کاربر،حتی ممکن است تراکنش او پردازش نشود.
امنیت
با فرض آنکه کاربر تدابیر امنیتی مورد نیاز در مورد حساب خود مانند استفاده از یک رمز سخت(strong password)و تایید هویت دو مرحله ای را رعایت می کند، امنیت حساب های بانکی وابسته به سرور هایی هستند که اطلاعات مشتریان را ذخیره می کنند.
با گسترش شبکه بیتکوین، امنیت آن نیز افزایش می یابد. سطح امنیت برای نگهدارنده های بیتکوین، کاملا وابسته عملکرد خود آن هاست، به همین منظور توصیه می شود تا افراد برای حفظ مقادیر بالای بیتکوین و یا در صورت تمایل به نگهداری آن درطولانی مدت از "سردخانه(ذخیره سازی سخت افزاری)-cold storage" استفاده کنند
حریم شخصی
اطلاعات حساب های بانکی توسط خود کاربر و در سرور های بانک ذخیره می شود. امنیت حسابهای بانکی وابسته به امنیت سرورهای بانک و توانایی کاربر در حفظ اطلاعات حساب شخصی او است در صورت ایجاد خرابکاری در سرور های بانک، حساب کاربر نیز در معرض خطر قرار می گیرد.
بیتکوین می تواند تا جایی که کاربر قصد داشته باشد شخصی باشد. بیتکوین، به خودی خود به آسانی قابل ردیابی است اما تعیین مالکیت بیتکوین، در صورتی که به صورت پنهانی خریداری شده باشد غیر ممکن است. در صورتی که بیتکوین بر روی صرافی KYC خریداری شده باشد، تنها می توان گفت که بیتکوین خریداری شده با دارنده حساب خریدار در صرافی KYC مرتبط است.
قوانین مشتریان خود را بشناسید
حساب های بانکی و دیگر محصولات بانکی موظف به رعایت دستورالعمل "شناخت مشتری (KYC – know your customer)" می باشند. این یعنی که بانک ها موظفند قبل از افتتاح حساب اطلاعات هویتی مشتری را ثبت کنند
هرکس و هر چیزی بدون ارائه هویت امکان مشارکت در شبکه بیتکوین را داراست. با این منطق،یک هوش مصنوعی نیز می تواند در شبکه مشارکت داشته باشد
ساعت خدمت‌رسانی
بانک ها در طی هفته از ساعت 9 الی 17 به ارائه خدمات می پردازند. بعضی بانک ها در آخر هفته ها نیز خدمات ارائه می دهند. تمامی بانک ها در روزی های تعطیل بسته هستند.
هیچ زمانبندی خاصی وجود ندارد،در 24 ساعت روز و در تمام هفته و در تمام سال می توان تراکنش انجام داد
راحتی انجام تراکنش
اطلاعات شناسایی، حساب بانکی و یک گوشی موبایل از حداقل نیازمندی های انجام تراکنشات دیجیتال است
حداقل نیازمندی یک گوشی موبایل و اتصال به اینترنت است
تراکنش های تایید شده
بانک ها این حق را برای خود محفوظ نگه می دارند که انواعی از تراکنشات را به دلایل مختلفی انجام ندهند. همچنین بانک این حق را برای خود محفوظ می دارند تا بعضی از حساب ها را به دلایل مختلف ببندند. در صورتی که بانک در حساب شما فعالیت های مشکوکی مشاهده کند، به سرعت حساب را می بندد.
شبکه بیتکوین الزامی برای نحوه استفاده از بیتکوین به شکل و فرمی خاص قائل نیست. کاربران مجازند تا به روش دلخواه بیتکوین خود را انتقال دهند اما لازم است تا به قوانین الزام کننده کشور یا ناحیه ای که تراکنش در آن صورت می گیرد پایبند باشند.
توقیف حساب
وجود قوانین "شناخت مشتری"(KYC)، این امکان را برای دولت های به وجود می آورد تا به راحتی حساب افراد در بانک ها را به دلایل مختلف ردیابی کنند و دارایی آن ها را ضبط کنند.
در صورتی که تراکنش های بیتکوین به صورت ناشناس انجام شده باشد، دولت‌ها به سختی می توانند فرد دارنده بیتکوین را شناسایی کند.

  • 149
  •    42
  • تاریخ ارسال :   1400/12/13

دانلود PDF دانشجویان گرامی اگر این مطلب برای شما مفید بود لطفا ما را در GooglePlus محبوب کنید رمز عبور: tahlildadeh.com یا www.tahlildadeh.com
ارسال دیدگاه نظرات کاربران
شماره موبایل دیدگاه
عنوان پست الکترونیک

ارسال

آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده
آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده

تمامی حقوق این سایت متعلق به آموزشگاه تحلیل داده می باشد .