آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده
آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده

اولین مثال در ASP.NET

دوره های مرتبط با این مقاله

یک صفحه ی متعارف ASP.net متشکل از چندین server control و همچنین کنترل ها و متن ها / نوشته ها (text) و تصاویر HTML می باشد. داده های حساس صفحه و حالت های (state) مختلف control ها روی صفحه، همگی در فیلدهای پنهانی که context درخواست صفحه (page request) را تعریف می کنند، ذخیره می شوند.

زمان اجرای ASP.NET (runtime)ارتباط بین نمونه ی صفحه (page instance) و وضعیت (state) آن صفحه را کنترل و مدیریت می کند، در واقع یک صفحه ی ASP.NET شئی (object) از کلاس Page است و یا از آن کلاس به ارث گرفته شده است.

همچنین لازم به ذکر است که تمامی کنترل های روی صفحه، اشیایی از کلاس control (control class) مربوطه هستند که از کلاس والد (parent) Control به ارث گرفته می شوند. هنگامی که یک صفحه اجرا می شود، نمونه ای (instance) از object page به همراه تمامی control content های آن ایجاد می گردد.

یک صفحه ی ASP.NET همچنین یک فایل سمت سرور (server side file) است که با پسوند.aspx ذخیره می شود. صفحه ی asp به ذاته ماژولار (modular) بوده و به بخش های زیر تقسیم پذیر می باشد:

Page Directives
Code Section (بخش کد)
Page Layout (طرح کلی صفحه)

page directive

Page directiveها در حقیقت محیط (environment) لازمه را برای اجرای صفحه آماده (راه اندازی) می کنند. Page @ directive خصیصه های مختص صفحه (page-specific attribute) را تعریف می کند که توسط parser (تجزیه گر) و compiler (کامپایلر / مترجم) صفحه ی ASP.NET مورد استفاده قرار می گیرد. page directive ها نحوه ی پردازش صفحه را مشخص می کنند.

Page directiveها همچنین امکان وارد (import) کردن فضاهای نام (namespace)، بارگذاری assembly ها و ثبت (رجیستر) control های جدید با اسم های تگ (tag name) سفارشی (custom) و پیشوندهای فضای نام (nameaspace prefix) جدید را فراهم می کند.

Code section

Code section, اداره کنندهایی (handler: زیر روال یا subroutine ی که پیام خاصی را برای کلاس خاصی از اشیاء پردازش می کند) ویژه ی صفحه و control event هایی به همراه دیگر توابع (functions) مورد نیاز ارائه می دهد. همان طور پیش تر ذکر شد، asp.net از object model )پایه و اساس ساختاری برای زبان های شئ گرا) پیروی می کند. حال, اشیاء ذکر شده به هنگام رخداد برخی از اتفاقات روی رابط کاربری (user interface)، رویدادهایی (event) را فعال (اجرا) می کنند که از میان آن ها می توان به زمانی اشاره کرد که کاربر روی دکمه ی کلیک می کند یا مکان نمای موس را جا به جا می سازد. نوع پاسخی که این رویداد ها (event) برمی گردانند در توابع (function) event handler ها برنامه نویسی (کد گذاری) و تعریف شده اند. Event handler ها در واقع یک مجموعه توابع هستند که به control ها مقید یا متصل (bound) می باشند.

این در حقیقت code section هست که تمامی روال یا روتین های event handler و همچنین توابع مورد نیاز برنامه نویس (توسعه دهنده) را فراهم می کند. کد صفحه (page code) ممکن است از پیش ترجمه (کامپایل) شده و در قالب / به صورت یک اسمبلی دودویی (binary assembly) پیاده سازی (deploy) شود.

Page layout (طرح کلی صفحه)

Page layout رابط (interface) صفحه را فراهم می کند، همچنین دربردارنده ی server control ها، متن (text)، کدهای درون خطی (درون برنامه ی) یا inline جاوا اسکریپت و تگ های HTML می باشد.

تکه کد (code snippet) زیر که با C# نوشته شده یک نمونه صفحه ی ASP.NET ارائه می دهد و طی آن مفاهیم page directive ها، code section ها و page layout ها را تشریح می کند:


<% @Page Language="C#" %>
 
  
    Change to Upper Case 
  
   
   

Conversion to Upper Case


Results:

این فایل را در پوشه اصلی (root directory) سرویس دهنده ی وب (web server) کپی و جای گذاری کنید. به طور معمول دایرکتوری مذکور c:\iNETput\wwwroot می باشد. فایل را از مرورگر باز کرده و آن را اجرا کنید، خواهید دید که نتیجه ی زیر بدست می آید:

Change

استفاده از محیط برنامه نویسی visual studio

حال همان کد (نمونه برنامه ی مثال قبل) را در محیط ویژوال استودیو می نویسیم. بجای تایپ کردن کد می توان control ها را با اشاره گر موس کشید و داخل design view جای گذاری کرد:

change

Content file به صورت خودکار ایجاد می شود. تنها کاری که باید انجام دهید افزودن روتین Button1_Click است، که به شرح زیر می باشد:

protected void Button1_Click(object sender, EventArgs e)
{
   string buf = TextBox1.Text;
   changed_text.InnerHtml = buf.ToUpper();
} 
            

کد content file بدین ترتیب می باشد:

              <%@ Page Language="C#" AutoEventWireup="true" CodeBehind="Default.aspx.cs"
  Inherits="firstexample._Default" %>
 

 

 
  
   
     Untitled Page
   
  
 
  
            Results:

با راست کلیک روی design view و انتخاب گزینه ی 'View in Browser' از فهرست گشودنی (pop-up menu) مثال را اجرا کنید. نتیجه ی زیر تولید می شود:


 • 8225
 •    0
 • تاریخ ارسال :   1394/07/27

دانشجویان گرامی اگر این مطلب برای شما مفید بود لطفا ما را در GooglePlus محبوب کنید
رمز عبور: tahlildadeh.com یا www.tahlildadeh.com
ارسال دیدگاه نظرات کاربران
شماره موبایل دیدگاه
عنوان پست الکترونیک

ارسال

آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده
آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده

تمامی حقوق این سایت متعلق به آموزشگاه تحلیل داده می باشد .