آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده
آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده

استفاده از گزینه ی DELETE CASCADE برای رسیدگی به Child key Removal در ارتباطات کلید خارجی

دوره های مرتبط با این مقاله

استفاده از گزینه ی DELETE CASCADE برای رسیدگی به Child key Removal در ارتباطات کلید خارجی

استفاده از گزینه ی DELETE CASCADE در تعاریف محدودیت کلید خارجی به معنای اجرای بهتر و کد کمتر در هنگام حذف رکدوردها از جدول هایی است که دارای یک رابطه ی parent-child تعریف شده می باشند.

توضیحات

ابتدا اجازه بدهید که تایید کنیم که نمودار جاری ما دارای گزینه ی تعریف شده ی DELETE CASCADE روی کلید خارجی، بین جدول Parent و Child می باشد. در اینجا وضعیت SQL به همراه نتیجه را مشاهده می کنید.

name
delete_referential_action_desc
FK_Child_Parent
CASCADE

اکنون که تایید کرده ایم که این گزینه ی تعریف شده را داریم، اجازه بدهید با استفاده از عبارت SQL زیر یک رکورد را از جدول Parent حذف کنیم.

DELETE FROM [dbo].[Parent] where ParentID=82433‎

با نگاه به explain plan برای این query، متذکر می شویم که SQL Optimizer ابتدا رکوردهای child را حذف کرده و سپس delete را روی جدول Parent اجرا می کند. به این خاطر لازم است به هر جدول تنها یک بار دسترسی داشته باشد.

آموزش SQL Server

اکنون اجازه بدهید گزینه ی DELETE CASCADE را از تعریف کلید خارجی (foreign key) حذف کرده و تفاوت ها را مشاهده کنیم. برای این کار به حذف و ایجاد مجدد کلید خارجی بدون گزینه ی DELETE CASCADE نیاز داریم. در اینجا عبارت های SQL برای انجام این تغییرات را مشاهده می کنید:

ALTER TABLE [dbo].[Child] DROP CONSTRAINT [FK_Child_Parent]‎
 
ALTER TABLE [dbo].[Child]  WITH CHECK ‎
ADD CONSTRAINT [FK_Child_Parent] FOREIGN KEY([ParentID])‎
REFERENCES [dbo].[Parent] ([ParentID])

زمانی که کلید خارجی دوباره ایجاد شده می توانیم یک عملکرد حذف دیگر نیز اجرا کنیم تا اگر تفاوتی در اجرا وجود دارد، مشاهده کنیم. یک موضوع قابل ذکر این است که بدون گزینه ی DELETE CASCADE نیاز به اجرای یک عبارت delete دیگر داریم تا رکوردها را از اولین جدول Child حذف کنیم. در اینجا عبارت های SQL را برای اجرای delete مشاهده می کنید:

DELETE FROM [dbo].[Child] where ParentID=62433‎
DELETE FROM [dbo].[Parent] where ParentID=62433‎

با نگاه کردن به explain plan برای این عبارت ها، مشاهده می کنیم که آنها کاملا شبیه هستند، تنها تفاوت این است که چون ما در حال اجرای عبارت های مجزای delete هستیم، لازم است جدول Child برای بار دوم محدودیت کلید خارجی را برای بار دوم، هنگام حذف از جدول Parent، چک کند.

آموزش SQL Server

با استفاده از نتایج SQL Profiler از هر query، می توانیم این اسکن اضافه از جدول Child را تایید کنیم، که در واقع به این معناست که گزینه ی DELETE CASCADE بهتر اجرا می کند. در زیر مشاهده می کنیم که گزینه ی DELETE CASCADE در هر رده از منابع کمتری استفاده می کند و حدود 20 درصد سریعتر اجرا می کند.

CPU
Reads
Writes
Duration
No Delete Cascade
344
28488
0
399
Delete Cascade
250
14249
0
312
  • 5692
  •    1026
  • تاریخ ارسال :   1394/07/27

دانلود PDF دانشجویان گرامی اگر این مطلب برای شما مفید بود لطفا ما را در GooglePlus محبوب کنید
رمز عبور: tahlildadeh.com یا www.tahlildadeh.com
ارسال دیدگاه نظرات کاربران
شماره موبایل دیدگاه
عنوان پست الکترونیک

ارسال

آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده
آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده

تمامی حقوق این سایت متعلق به آموزشگاه تحلیل داده می باشد .