آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده
آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده

اجتناب از استفاده از کاراکترهای Wildcraft برای شروع معیارهای جستجو

دوره های مرتبط با این مقاله

اجتناب از استفاده از کاراکترهای Wildcraft برای شروع معیارهای جستجو

هنگامی که از اپراتور LIKE استفاده می کنید و اولین کاراکتر در رشته ی جستجو یک کاراکتر wildcraft باشد، % یا SQL Optimizer مجبور خواهند بود که اسکن یک جدول یا ایندکس را در هنگام اجرای query انجام دهند.

توضیحات

قبل از اینکه وارد جزئیات مربوط به توضیح خود شویم، اجازه بدهید یک ایندکس روی ستونی ایجاد کنیم که قصد داریم از آن در عبارت WHERE مربوط به query خود استفاده کنیم. در اینجا کدی را مشاهده می کنید که برای ایجاد ایندکس مورد نظر روی جدول Child استفاده می شود.

CREATE NONCLUSTERED INDEX idxChild_VarcharDataColumn
ON [dbo].[Child] ([VarcharDataColumn])‎
 
‎-- cleanup statements
‎--DROP INDEX Child.idxChild_VarcharDataColumn

بنابراین چرا باید اسکن جدول/ایندکس انجام شود؟ از آنجایی که همه ی ایندکس های SQL Server در یک B-Tree structure ذخیره شده اند، وقتی معیارهای جستجوی خود را با یک کاراکتر Wildcraft آغاز می کنیم، optimizer قادر به استفاده از ایندکس برای اجرای جستجو برای یافتن سریع داده نمی باشد. بنابراین اگر همه ی ستون های لازم برای query بخشی از ایندکس باشند، یا اسکن از یک جدول را اجرا می کند و یا اسکن از یک ایندکس را. اکنون متوجه شدم که برخی موارد وجود دارند که در آنها براساس نیازهایتان این امر ممکن نیست، اما مثال زیر نشان می دهد که چرا باید هرجا ممکن است از انجام چنین کاری اجتناب شود. اجازه بدهید یک query ساده بنویسیم که یک جستجو روی ستونی که در بالا ایندکس کردیم، انجام می دهد. در اینجا کد وضعیت SQL را مشاهده می کنید.

SELECT * FROM [dbo].[Child]‎
‎ WHERE VarcharDataColumn LIKE '%EST5804%'‎

با نگاه کردن به explain plan برای این query متوجه می شویم که ایندکس روی VarcharDataColumn که ایجاد کرده ایم، نادیده گرفته شده و یک clustered index(لزوما اسکن از جدول) باید اجرا شود.

آموزش SQL Server

اکنون اجازه بدهید رشته ی بدهید رشته ی جستجو را در این query تغییر دهیم تا wildcard را حذف کنیم، بنابراین رشته ای که در حال جسججوی آن هستید با یک کاراکتر معتبر آغاز می شود. در اینجا وضعیت آپدیت شده ی SQL را مشاهده می کنید. نکته: من معیار جستجو را طوری انتخاب کردم که هر دو query یک نتیجه را ارائه بدهند و نتایج به وسیله ی یک query تغییر نمی یابند و یک مجموعه ی نتیجه ی بزرگتر را گزارش می دهد.

SELECT * FROM [dbo].[Child]‎
‎ WHERE VarcharDataColumn LIKE 'TEST5804%

با نگاه کردن به explain plan برای این query متوجه می شویم که optimizer در حال استفاده از ایندکسی می باشد که ایجاد کردیم و یک جستجو به جای یک اسکن انجام می دهد:

آموزش SQL Server

گرچه فقط با مقایسه ی explain plans باید قادر به تشخیص اجرای بهتر query دوم باشیم، اجازه بدهید تایید کنیم که در واقع این query از منابع کمتری استفاده می کند و اجرای آن از query آغازین سریعتر می باشد. در زیر مشاهده می کنیم که با حذف کاراکتر wildcard از ابتدای query، در واقع یک پیشرفت خیلی بزرگ مشاهده می کنیم:

CPU
Reads
Writes
Duration
Wildcard at Start
328
7042
2
404
No Wildcard at Start
0
670
0
64
  • 2440
  •    936
  • تاریخ ارسال :   1394/07/27

دانلود PDF دانشجویان گرامی اگر این مطلب برای شما مفید بود لطفا ما را در GooglePlus محبوب کنید
رمز عبور: tahlildadeh.com یا www.tahlildadeh.com
ارسال دیدگاه نظرات کاربران
شماره موبایل دیدگاه
عنوان پست الکترونیک

ارسال

آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده
آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده

تمامی حقوق این سایت متعلق به آموزشگاه تحلیل داده می باشد .