آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده
آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده

آموزش وراثت در جاوا

وراثت در جاوا

مفهوم مهم دیگر در برنامه نویسی Object Oriented (آبجکت محور) مفهوم Inheritance می باشد. با چند مثال برنامه نویسی مفهوم Inheritance واضح تر خواهد شد. اما لزوما دارای یک گروه به عنوان گروه اصلی می باشد ( که گروه super نامیده می شود.) و یک گروه دیگر به عنوان زیرمجموعه ی گروه اصلی (که گروه sub نامیده می شود).گفته می شود که گروه زیرمجموعه از گروه اصلی استخراج شده است. دلیل داشتن یک گروه زیرمجموعه حفظ اطلاعات به صورت مجزا می باشد. گروه زیرمجموعه می تواند تمام متدها و فیلدها را از گروه اصلی خود دریافت کند، اما سپس می تواند کار خود را انجام دهد.

به عنوان یک مثال از inheritance، یک گروه زیرمجموعه ایجاد خواهیم کرد که اطلاعات مربوط به تاییدیه ها را بررسی می کند. اگر دانش آموزی رتبه ی "A"دریافت کند، گواهی Excellence Certificate of Excellence به او اعطا خواهیم کرد، اگر دانش آموزی رتبه ی "B" دریافت کند، به او گواهی دستاورد (Certificate of Achievement) اعطا خواهیم کرد. برای هر رتبه ی دیگری هیچ گواهی اعطا نمی گردد. اما نکته ی مربوط به گروه زیرمجموعه، نگهداری جدا از هم داده ی مربوط به گواهی و داده ی مربوط به امتحان می باشد. به هرحال ممکن است تمتیل داشته باشیم به اطلاعاتی در مورد امتحان دسترسی داشته باشیم، اطلاعاتی از قبیل امتحانی که برگزار شده بود. حتی می توانیم به متدهایی دسترسی داشته باشیم که یک نمره را به رتبه تبدیل می کنند و همه مربوط به زیر مجموعه می باشند.

بنابراین با کلیک کردن بر روی File > New File از منوی NetBeans یک گروه جدید ایجاد کنید. وقتی که دیالوگ باکس ظاهر می شود، Java را در زیر تیتر Categories و Java Class را زیر File Types کلیک کنید. روی Next کلیک کرده وCertificates را به عنوان نام گروه جدید خود وارد کنید. روی Finish کلیک کنید.

وقتی که گروه جدید شما ایجاد شده است، یک فیلد خصوصی String وارد کرده و آن را certificate بنامید. گروه جدید شما باید به شکل زیر باشد.

آموزش جاوا

برای ایجاد یک sub class (زیرمجموعه) از گروه اصلی جاوا super class، لغت کلیدی extends استفاده می شود. بنابراین لغت کلیدی "extends" گروه اصلی مورد نظر را که می خواهید گسترش دهید، دنبال می کند. ما می خواهیم که یک گروه زیرمجموعه از StudentResults ایجاد کنیم. گروه StudentResults گروه اصلی خواهد بود و گروه Certificates گروه زیرمجموعه می باشد.

پس از "public class Certificates" در کد خود "extends StudentResults" را اضافه کنید. بنابراین کد شما باید مانند زیر باشد.

آموزش جاوا

اکنون شما یک زیرمجموعه دارید که کد را از گروه StudentResults دریافت کرده است.

درست مانند گروه StudentResults، می توانیم برای این گروه Certificates جدید یک سازنده (constructor) ایجاد کنیم. وقتی که از گروه یک آبجکت ایجاد می کنیم، اول از همه جاوا سازنده ی ما را فرا می خواند.

به هرحال تنها یک سازنده می تواند فرا خوانده شود. اگر یک سازنده ی جدید را از گروه Certificates فرا بخوانیم، همه ی آن مقادیر پیش فرض که برای فیلدهای گروه StudentResults تنظیم کردیم، تنظیم نخواهند شد. برای رسیدن به این، یک لغت کلیدی به نام super وجود دارد. این لغت از گروه اصلی به سازنده یک فراخوانی می فرستد. سازنده ی زیر را به گروه Certificates خود اضافه کنید.

آموزش جاوا

نام سازنده هم نام با گروه می باشد: Certificates. اولین خط کد بین پرانتزها گروه اصلی می باشد (به پرانتزهای بعد از super توجه کنید.). وقتی که این خط اجرا می شود، همه ی فیلدهای پیش فرض برقرار شده در StudentResults، تنظیم خواهند شد.

خط دوم کد در سازنده یک مقدار پیش فرض به نام certificate برای فیلد String تنظیم می کند.(شما در واقع می توانید بیشتر از یک سازنده تنظیم کنید. چگونگی انجام این کار را در بخش های بعد مشاهده خواهید کرد)

برای امتحان کردن گروه جدید خود، به گروه ExamDetails بازگردید، گروهی با متد main. روی هر کدی که تاکنون داشته اید، کامنت بگذارید. یک راه سریع برای انجام این کار های لایت کردن تمام کد و سپس کلیک کردن روی آیکن comments در نوار ابزار NetBeans می باشد.

آموزش جاوا

برای رهایی از کامنت ها، دوباره کد را های لایت کرده و روی آیکن uncomment کلیک کنید.

اکنون برای ایجاد یک آبجکت جدید از گروه خود، خط زیر را اضافه کنید.

مثال:

Certificates c1 = new Certificates();‎

پنجره ی کد شما باید به شکل زیر باشد.

آموزش جاوا

نام آبجکت c1 می باشد و از نوع Certificates می باشد.

برای بررسی این موضوع که می توانید به متدهایی از گروه StudentResults دسترسی داشته باشید، خط زیر را به آبجکت جدید c1 اضافه کنید.

مثال:

String exam = c1.examName("VB");‎

این درست همان کاریست که قبلا انجام دادید: فراخوانی متد examName از گروه StudentResults . به هرحال این بار از آبجکت Certificates به جای آبجکت StudentResults استفاده می کنید.

یک print line اضافه کنید، کد شما باید به شکل زیر باشد.

آموزش جاوا

برنامه را اجرا کنید تا پنجره ی Output را به شکل زیر مشاهده کنید.

آموزش جاوا

بنابراین متد مربوط به گروه اصلی (the super class) به عمل فرا خوانده شده است. اکنون می توانیم یک متد به گروه زیر مجموعه اضافه کنیم (the sub class). متد زیر را به گروه Certificates خود اضافه کنید، درست در زیر constructor.

آموزش جاوا

این متد certificateAwarded نامیده می شود و برای بازگرداندن یک مقدار String تنظیم شده است. در داخل پرانتزهای مربوط به متد، یک نمونه ی نمره ی آزمون توزیع می کنیم.

اولین خط متد عبارت است از

مثال:

String aGrade = examGrade(aScore);‎

متد examGrade یک متد در گروه اصلی می باشد و متدی می باشد که در StudentResults تنظیم کردیم. به یاد داشته باشید که این متد برای بازگردانی یک رتبه و عباراتی مانند "Grade is A"، "Grade is B" و غیره تنظیم شده بود. اکنون آن را از زیرمجموعه فرا می خوانیم. IF Statement مقدار مربوط به رشته ی aGrade را برای مشاهده ی آنچه در آن است، بررسی می کند. بسته به مقدار، یک رشته ی جدید بازگردانده می شود ویک تاییدیه ی مشخص به آن اختصاص داده می شود: Excellence، Achievement یا بدون تاییدیه.

روی back برای بازگشت به گروه ExamDetails کلیک کنید و خط زیر را اضافه کنید.

مثال:

String award = c1.certificateAwarded(50);‎

این خط متد جدید را فرا خوانده و به آن مقدار 50 اختصاص می دهد. نتیجه به رشته ای که award نامیده ایم، بازگردانده می شود.

روش خط چاپ را در کد خود به این روش تطبیق دهید.

مثال:

System.out.println( exam + " " + award );‎

گروه ExamDetails باید به شکل زیر باشد.(تمام کامنت ها را حذف کرده ایم)

آموزش جاوا

و در اینجا پنجره ی Output را در هنگام اجرای برنامه مشاهده می کنید.

آموزش جاوا

بنابراین برای نگهداری جزئیات آزمون جدا از جزئیات مربوط به گواهی، از Inheritance استفاده کرده ایم. گروه زیرمجموعه به متدهای گروه اصلی خود دسترسی دارد. بنابراین ما قادر به گرفتن خروجی از هر دو هستیم.

بنابراین Inheritance نمایش فواید گروه اصلی می باشد. شما می توانید با قرار دادن داده در یک گروه زیرمجموعه، آن را مجزا نگه دارید. اما زیرمجموعه به نحوی در ارتباط با گروه اصلی می باشد و می تواند به تمام یا بخشی از کد آن دسترسی داشته باشد.

در بخش بعد به چگونگی بررسی خطاها در جاوا خواهیم پرداخت.

  • 5464
  •    2040
  • تاریخ ارسال :   1394/07/27

دانلود PDF دانلود سورس کد دانشجویان گرامی اگر این مطلب برای شما مفید بود لطفا ما را در GooglePlus محبوب کنید
رمز عبور: tahlildadeh.com یا www.tahlildadeh.com
ارسال دیدگاه نظرات کاربران
شماره موبایل دیدگاه
عنوان پست الکترونیک

ارسال

آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده
آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده

تمامی حقوق این سایت متعلق به آموزشگاه تحلیل داده می باشد .