آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده
آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده

آموزش وب معنایی

دوره های مرتبط با این مقاله

به سمت وب معنایی

زمانی (در سال 1990) مردی به نام تیم برنرس لی دنیای پهناور وب را به وجود آورد که امروز همه ی ما آن را دوست داریم. اشتباه نکنید، او اینترنت را اختراع نکرد، اما HTML و پروتوکل HTTP را چرا. سال ها بعد او کنسرسیوم WWW را با نام مستعار W3C تاسیس کرد، سازمانی که توسعه ی وب و برقراری استاندارد HTML و چند تکنولوژی مربوط دیگر را نظارت می کرد. او تا به امروز هنوز مدیر W3C می باشد.
بیشتر انسان های بزرگ با رویاهایشان حرکت می کنند، آقای تیم برنرس لی هم از این امر مستثنا نیستند. او هم رویای بزرگی دارد، که در اینجا به شما ارائه می شود.
من رویایی برای وب دارم که دو بخش است.
در بخش اول وب ابزاری قوی تر برای همکاری بین انسان ها میشود. من همیشه فضای اطلاعات را جایی تصور کرده ام که هرکسی به آن دسترسی سریع و شهودی دارد، که نه فقط آنها را فهرست کند بلکه ایجاد هم بکند. نخستین برنامه ی worldwideweb تقریبا با یک صفحه ی خالی باز شد که برای یادداشت های یوزر آماده بود. من و رابرت کایلو زمان زیادی را صرف آن کردیم، نه به خاطر اینکه به دنبال مطالب زیادی بودیم، بلکه به این خاطر که ایده هایمان را می نوشتیم و به اشتراک می گذاشتیم. علاوه بر این رویای ارتباط بین انسان ها از طریق دانش مشترک باید برای همه ی گروه ها ممکن باشد، یک تعامل الکترونیکی آسان همانطور که اکنون با افراد به طور مستقیم دارند.
در بخش دوم رویا، همکاری ها با کامپیوترها توسعه پیدا می کند. ماشین ها قادر به تجزیه ی همه ی داده های وب می شوند، محتوا، لینک ها و داد و ستد بین مردم و کامپیوترها. یک وب معنایی (semantic web) که باید این امر را ممکن سازد هنوز باید ظهور کند، اما وقتی این اتفاق افتاد روز به روز مکانیزم های تجارت، ادارات و زندگی روزانه ی ما توسط ماشین ها انجام می شود، صحبت کردن با ماشین ها و رها کردن انسان ها برای ارائه ی الهام و شهود. آنچه عوامل هوشمند برای سالها تعریف کردند سرانجام ظاهر می شود. این ماشین قابل فهم وب ازطریق اجرای مجموعه ای از پیشرفت های تکنیکی و توافق های اجتماعی که اکنون در حال آغاز هستند، اتفاق می افتد.
زمانی که رویا عملی شود، وب مکانی خواهد بود که در آن هوس یک انسان با استدلال یک ماشین در همنشینی با یکدیگر یک ترکیب ایده آل و قدرتمند را به وجود می آوررند. برای عملی کردن یک رویا کارهای زیادی لازم است. وب یک رویای دور است و فقط یک وضعیت چند بخشی از یک ساختار می باشد که چگونگی رسیدن به رویا در آن مهم نیست و باید قطعه به قطعه مهندسی شود.
خلاصه اینکه هدف وب معنایی ساخت یک وب قابل فهم نه تنها توسط انسان بلکه توسط ماشین، میباشد (نه ماشینی با هوش مصنوعی). با آن تبادل واشتراک اطلاعات خیلی موثرتر خواهد بود.
HTML5 مشتی از عناصر درون خطی جدید را ( ازقبیل span، strong، abbr) به خانواده ی HTML معرفی می کند، که در واقع دیگر عنصر درون خطی نامیده نمی شود بلکه معناشناختی در سطح متن نامیده می شود.

معنا شناسی جدید در سطح متن

‎§    <mark>
‎§    <time>
‎§    <meter>
‎§    <progress>‎

علاوه بر عناصر در سطح متن، مجموعه ای از عناصر برای انسداد، عناصری برای تقسیم بندی محتوا وجود دارند. با افزودن این عناصر جدید، هدف ساختن یک صفحه ی جدید پرمعناتر می باشد، به جای غرق شدن با گروه های مختلف ازقبیل

 ‎<div class="header">....<div class="footer">‎ یا ‎<div class="article">‎.

عناصر انسداد جدید

§    <section>
§    <header>
§     <footer>
§    <nav>
§     <article>
§     <aside>
 • 4320
 •    1794
 • تاریخ ارسال :   1394/07/27

دانلود PDF دانشجویان گرامی اگر این مطلب برای شما مفید بود لطفا ما را در GooglePlus محبوب کنید
رمز عبور: tahlildadeh.com یا www.tahlildadeh.com
ارسال دیدگاه نظرات کاربران
شماره موبایل دیدگاه
عنوان پست الکترونیک

ارسال

آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده
آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده

تمامی حقوق این سایت متعلق به آموزشگاه تحلیل داده می باشد .