آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده
آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده

آموزش نصب django

نصب و راه اندازی django


آموزش نصب Djangoاین مطالب به شما کمک می کند Django را نصب و راه اندازی کنید.


نصب پایتونDjango یک فرم وورک پایتون مبتنی بر وب است. می توانید اخرین ورژن python را از https://www.python.org/downloads/ دریافت کنید.Python در ویندوز


اگر به تازگی کار با Django را آغاز کرده اید و از ویندوز استفاده میکنید، نصب Django در ویندوز برایتان مفید خواهد بود.نصب Apache و mod_wsgi


اگر فقط میخواهید Django را آزمایش کنید، میتوانید از این قسمت بگذرید و به قسمت بعد بروید زیرا که Django دارای یک وب سرور سبک است که می توانید برای تست از آن استفاده کنید. پس تا زمانی که اقدام به کار با Django نکرده اید، نیازی به راه اندازی Apache نیست.

اگر می خواهید از Django در تولید استفاده کنید، ازApache همراه با mod_wsgi استفاده کنید.

wsgi در یکی از این دو حالت عمل می کند:Embedded


در حالت embedded، mod_wsgi مانند mod_perl است، پایتون را در Apache جا سازی می کند و زمانی که سرور آغاز به کار می کند، کد پایتون را درحافظه بار گذاری می کند. کد درطول فرآیند Apache در حافظه می ماند که باعث ایجاد بهبود قابل توجه اجرا نسبت به حالت دیگر تنظیم سرور می شود.حالت Daemon


در حالت daemon، mod_wsgi یک پروسه مستقل daemon تولید می کند که به درخواست ها رسیدگی می کند. پروسه daemon می تواند بدون نیاز به restart کردن کل وب سرور Apache، restart شود که این می تواند refresh کردن پایگاه کد شما را ساده تر کند.

با کمک مستندات mod_wsgi می توانید حالت مناسب برای تنظیمات خود را انتخاب کنید. از نصب Apache و ماژول فعال mod_wsgi اطمینان حاصل کنید. Django با هر ورژن Apache که از mod_wsgi پشتیبانی کند، کار می کند.

برای اطلاعات بیشتر درباره تنظیمات mod_wsgi، پس از نصب آن می توانید به طرز استفاده از Django با mod_wsgi مراجعه کنید.

اگر به هر دلیلی نمی توانید از mod_wsgi استفاده کنید، نگران نشوید. Django از گزینه های دیگری نیز برای استقرار استفاده می کند. یکی از آنها uWSGI می باشد که به خوبی با nginx کار می کند. علاوه بر این، Django، WSGI spec (PEP 3333) را نیز دنبال می کند که به آن اجازه می دهد بر سرور های مختلفی اجرا شود.

پایگاه داده خود را فعال کنید.

اگر می خواهید از عملکرد API پایگاه داده Django استفاده کنید، باید از فعال بودن پایگاه داده اطمینان حاصل کنید. Django از سرور های دیتابیس مختلفی پشتیبانی می کند و به شکل رسمی با oracle ، mysql ، mariadb ، postgresql و sqlite پشتیبانی می شود.

اگر در حال توسعه یک پروژه کوچک و یا پروژه ای هستید که نمی خواهید در محیط تولید از آن استفاده کنید، sqlite بهترین گزینه است زیرا به فعال کردن یک سرور جداگانه نیازی ندارد. اما sqlite تفاوت های زیادی با دیتابیس های دیگر دارد. پس اگر بر روی پروژه مهم و قابل توجهی کار می کنید، توصیه می شود با دیتابیسی که قصد دارید در محیط تولید از آن استفاده کنید، کار کنید.

علاوه بر دیتابیس هایی که رسما پشتیبانی می شوند، backends provided by 3rd parties به شما اجازه می دهد از دیتابیس های دیگری نیز با Django استفاده کنید.


علاوه بر اینها لازم است اطمینان حاصل کنید که binding های دیتا بیس پایتون، نصب شده اند.

  • اگر از PostgreSQL استفاده می کنید، پکیج psycopg2 را نیاز خواهید داشت. برای جزئیات بیشتر به PostgreSQL notes مراجعه کنید.

  • اگر از MySQL و یا MariaDB استفاده میکنید، به یک DB API driver مانند mysqlclient نیاز خواهید داشت. برای جزئیات بیشتر به notes for the MySQL backend مراجعه کنید.

  • اگر از SQLite استفاده می کنید، خواندن SQLite backend notes را به شما توصیه می کنیم.

  • اگر از Oracle استفاده می کنید، یک کپی از cx_Oracle را نیاز خواهید داشت، اما لطفا برای جزئیات بیشتر درباره ورژن های پشتیبانی شده Oracle و Cx_Oracle، notes for the Oracle backend را مطالعه کنید

  • اگر از یک دیتابیس غیر رسمی استفاده می کنید، به مستندات موجود برای نیازمندی های آن مراجعه کنید.اگر می خواهید از دستور manage.py migrate برای ایجاد خودکار جدول های دیتابیس در ماژول خود استفاده کنید ( پس از نصب Django و ایجاد یک پروژه جدید)، لازم است مطمئن شوید که Django اجازه ایجاد جدول های جایگزین در دیتابیس مورد استفاده شما را دارد. اگر می خواهید جدول ها را به شکل دستی ایجاد کنید، می توانید SELECT، INSERT، UPDATE و DELETE را برای Django مجاز کنید. پس از ایجاد یک کاربر دیتابیس با این مجوز ها، می توانید جزئیات را در فایل setting پروژه خود مشخص کنید. برای اطلاعات بیشتر به DATABASES سر بزنید.

اگر می خواهید کوئری های دیتابیس را تست کنید و برای این منظور از testing frameworks در Django استفاده می کنید، Django باید اجازه ایجاد یک دیتابیس تست را داشته باشد.نصب Django codeراهنمای نصب ممکن است بسته به اینکه شما پکیج distribution-specific را نصب می کنید، یا آخرین نسخه رسمی منتشر شده را دانلود کرده اید و یا از از آخرین ورژن توسعه (development version) استفاده می کنید، متفاوت باشد.نصب نسخه رسمی با pip


این روش برای نصب Django توصیه می شود.


1. pip را نصب کنید. آسان ترین روش استفاده از standalone pip installer است. اگر pip بر نسخه شما نصب شده است، ممکن است لازم باشد آن را به روز رسانی کنید، در غیر این صورت عملیات نصب اجرا نخواهد شد.


2. venv را مطالعه کنید. این ابزار یک محیط مستقل پایتون فراهم می کند که از نصب پکیج بر تمام سیستم کارایی بیشتری دارد. همچنین اجازه می دهد پکیج ها را بدون داشتن مزایای administrator نصب کنید. contributing tutorial شما را راهنمایی می کند که یک محیط مجازی ایجاد کنید.


3. پس از اینکه محیط مجازی را ایجاد و فعال کردید، دستور زیر را وارد کنید:linux/macOS


$ python -m pip install Django


windows


 ...\> py -m pip install Django


نصب پکیج distribution-specific


distribution specific notes را بررسی کنید که آیا platform/distribution، package/installer رسمی Django را ارائه می کند یا خیر. پکیج های distribution-provided معمولا به شکل اتوماتیک اجازه نصب dependency ها و مسیر های پشتیبانی شده upgrade ها را فراهم می کند. با این حال این پکیج ها به ندرت دارای آخرین نسخه Django هستند.نصب ورژن توسعه (development version)دنبال کردن توسعه Django


اگر تصمیم به استفاده از آخرین ورژن توسعه Django دارید، the development timeline را به دقت مطالعه و release notes for the upcoming release را نیز بررسی کنید. این مطالب به شما اجازه می دهند از جدید ترین امکانات موجود و همچنین تغییراتی که باید در زمان به روز رسانی Django به کد خود اعمال کنید، با خبر شوید. ( در نسخه stable ، تغییرات لازم در release note ثبت می شوند.)

اگر می خواهید گاهی کد Django خود را به روز رسانی کنید و از بهبود ها و امکانات حذف bug ها استفاده کنید، گام های زیر را دنبال کنید:


1. از نصب Git و امکان اجرای دستورات آن از یک shell اطمینان حاصل کنید. ( برای تست، در یک shell prompt، git help را تایپ کنید.)


2. شاخه اصلی توسعه Django را بررسی کنید :linux/macOS


$ git clone https://github.com/django/django.git


windows


...\> git clone https://github.com/django/django.git

با این کار یک دایرکتوری به نام django در دایرکتوری موجود شما ساخته می شود.


3. مطمئن شوید که python interpreter می تواند کد Django را بارگذاری کند. ساده ترین روش برای این کار استفاده از محیط مجازی pip می باشد. contributing tutorial شما را در ساخت یک محیط مجازی راهنمایی می کند.


4. پس از ساخت و فعال کردن محیط مجازی، دستور زیر را اجرا کنید:linux/macOS


$ python -m pip install -e django/


windows


...\> py -m pip install -e django\

این کار کد Django را قابل بارگیری می کند و همچنین امکانات دستور django-admin را نیز دردسترس قرار می دهد/ به عبارت دیگر، شما کاملا آماده اید!

زمانی که می خواهید کپی کد Django خود را به روز رسانی کنید، دستور git pull را در دایرکتوری django اجرا کنید. با این کار Git هر تغییر و بروزرسانی را دانلود می کند.

  • 57
  •    30
  • تاریخ ارسال :   1399/08/30

دانلود PDF دانشجویان گرامی اگر این مطلب برای شما مفید بود لطفا ما را در GooglePlus محبوب کنید
رمز عبور: tahlildadeh.com یا www.tahlildadeh.com
ارسال دیدگاه نظرات کاربران
شماره موبایل دیدگاه
عنوان پست الکترونیک

ارسال

آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده
آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده

تمامی حقوق این سایت متعلق به آموزشگاه تحلیل داده می باشد .