آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده
آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده

آموزش ASP.Net

دوره های مرتبط با این مقاله

راه اندازی محیط برنامه نویسی –asp.net


ASP.Net یک لایه ی انتزاعی (abstraction layer) بر مبنای HTTP ایجاد می کند که در آن برنامه های تحت وب ساخته می شوند. این لایه موجودیت های سطح بالایی مانند کلاس ها و کامپوننت هایی که مبتنی بر الگو یا تکنیک برنامه نویسی شئ گرا می باشد برای برنامه نویس تحت وب فراهم می کند.


ابزار کلیدی توسعه و برنامه سازی ویژه ی اپلیکیشن های ASP.Net و (front end)ها محیط برنامه نویسی visual studio می باشد. در این مبحث به نحوه ی راه اندازی و کار با visual studio 2008 خواهیم پرداخت. Visual studio یک محیط یکپارچه برنامه نویسی (integrated) برای نوشتن، ترجمه (کامپایل) و اشکال زدایی کد می باشد، که یک مجموعه ی کامل از ابزارهای توسعه (development tools) برای ساختن برنامه های کاربردی تحت وب ASP.Net، سرویس های وب، برنامه های مختص کامپیوتر و موبایل ارائه می دهد.


IDE The Visual Studio (محیط برنامه نویسی ویژوال استودیو) :


پنجره ی new project به شما امکان انتخاب template application (قالب برنامه ی کاربردی) دلخواه را از میان قالب های موجود می دهد.


وقتی که شما یک وب سایت جدید راه اندازی می کنید، ASP.Net پوشه ها و فایل های اولیه ی برای سایت که شامل دو فایل برای اولین web form از سایت هست را ارائه می دهد.


فایل Default.aspx دربردارنده ی html و کد asp است که فرم را تعریف می کنند. فایل های Default.aspx.cs (ویژه ی کد نویسی با زبان C#) و Default.aspx.vb (ویژه ی برنامه نویسی با VB / ویژوال بیسیک) نیز دربردارنده ی کد زبانی هستند که قرار است با آن برنامه نویسی کنید. این کد در واقع مسئول عملیاتی است که روی فرم انجام می شود.


ASP.Net

نخستین پنجره در محیط برنامه نویسی Visual Studio (IDE) پنجره ی Web Form Designer می باشد. دیگر پنجره های پشتیبان عبارتند از toolbox، Solution Explorerو Properties window. شما از پنجره ی Web Form Designer برای طراحی یک وب استفاده می کنید و برای اضافه کردن کد به کنترل روی فرم طوریکه فرم طبق نیازهای شما کار کند، از ویرایش گر کد (code editor) استفاده می کنید.


کار با views و windows


در ادامه روش هایی برای کار با پنجره ی های مختلف ارائه می شود:


برای تغییر Web Forms Designer از یک view به view دیگر برروی دکمه Design یا source کلیک کنید.


برای بستن یک پنجره روی دکمه close در بالا سمت راست پنجره کلیک کنید، و برای نمایش دوباره آن، پنجره را از منوی view انتخاب کنید.


برای مخفی کردن یک پنجره روی دکمه ی Auto Hide آن کلیک کنید؛ پنجره به یک tab تغییر می کند، برای نمایش مجدد آن دوباره روی Auto Hide کلیک کنید.


Hidden File

افزودن فولدر و فایل به وب سایت خود :


وقتی web form جدیدی ایجاد می شود، Visual Studioبه صورت خودکار کدهای اولیه ی HTML را برای فرم اضافه می کند و آن را در Source view مربوط به فرم های وب نمایش می دهد. Solution Explorer برای اضافه کردن هر نوع فایل، فولدر و یا آیتم موجود دیگر در وب سایت مورد استفاده قرار می گیرد.


برای اضافه کردن یک فولدر استاندارد برروی پروژه یا فولدری که قرار است زیر آن در پنجره ی Solution Explorer پوشه اضافه کنید، کلیک راست کرده و گزینه New Folder را انتخاب کنید.


برای اضافه کردن یک فولدر ASP.Net، روی پروژه در Solution Explorer کلیک راست کرده و فولدر را از لیست انتخاب کنید.


برای اضافه کردن آیتم های موجود در سایت، روی پروژه یا فولدری که قرار است زیر آن در پنجره ی Solution Explorer آیتم را اضافه کنید، کلیک راست کرده، سپس آیتم مورد نظر را از dialog box (پنجره ی محاوره) انتخاب کنید.


Projects و solutions:


یک اپلیکیشن متعارف ASP.Net شامل آیتم های فراونی است : فایل های محتوای وب (web content files) (.aspx)، فایل های منبع (source file) , اسمبلی ها (assemblies)(dll and.exe files)، ارجاعات (references), آیکون ها, user control ها و همچنین فایل ها و پوشه های متفرقه ی دیگر.


وقتی که یک وب سایت ایجاد می شود، VB2008 به طور اتوماتیک solution را ایجاد کرده, سپس آن را در پنجره ی solution explorer نمایش می دهد.


solution ها ممکن است شامل یک یا چند پروژه باشند. یک پروژه شامل فایل های محتوا (content file)، فایل های منابع (source file) و دیگر فایل ها مانند منابع داده (data sources) و فایل های تصویری می باشد. عموماً، محتوا (content) پروژه داخل یک assembly به صورت یک فایل اجرایی (.exe) و یا یک فایل dll، کامپایل می شوند.


به طور نمونه یک پروژه شامل content file (فایل های محتوا) زیر می شود :


Page file (.aspx)
User control (.ascx)
Web service (.asmx)
Master page (.master) صفحه ی اصلی /
Site map (.sitemap) / نقشهٔ وب‌گاه
Website configuration file (.config) / فایل پیکربندی وب سایت

ساخت و اجرای پروژه (building & running)


یک اپلیکیشن با انتخاب گزینه ی Start یا Start Without Debugging از منوی Debug، یا فشردن کلیدهای F5 و یا Ctrl-F5 اجرا می شود.


اکنون برنامه ی مورد نظر ساخته شده بدین معنا که فایل های exe یا dll با انتخاب یک دستور (command) از منوی Build تولید شده و برنامه ی کابردی مورد نظر آماده ی بهره وری می باشد.


  • 15687
  •    0
  • تاریخ ارسال :   1394/07/27

دانشجویان گرامی اگر این مطلب برای شما مفید بود لطفا ما را در GooglePlus محبوب کنید رمز عبور: tahlildadeh.com یا www.tahlildadeh.com
ارسال دیدگاه نظرات کاربران
شماره موبایل دیدگاه
عنوان پست الکترونیک

ارسال

آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده
آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده

تمامی حقوق این سایت متعلق به آموزشگاه تحلیل داده می باشد .