آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده
آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده

دیتاست های Report Builder

یک دیتاست حاوی یک query یا یک روش ذخیره شده می باشد که داده را برای نمایش روی گزارشما بازمی گرداند. این بخشدو نوع دیتاست را بررسی کرده و به ایجاد یک دیتاست می پردازد که برای ساخت نمونه ی گزارش ها استفاده خواهد شد.


توضیحات

یک گزارش حاوی یک یا چند دیتاست می باشد که query ها را برای بازگشت داده برای گزارش شما تعریف می کند. وقتی که یک دیتاست به یک گزارش اضافه می کنید، می توانید دیتاست مشترک را انتخاب کنید و یا اینکه یک دیتاست جدید ایجاد کنید که در داخل گزارش شما ذخیره خواهد شد (یک دیتاست داخلی embedded). یک دیتاست مشتر، همانطور که از نام آن پیداست، می تواند در چند گزارش مورد استفاده قرار بگیرد. استفاده از دیتاست مشترک بهترین تمرین می باشد.
دیتاست های مشترک باید از یک منبع داده ی مشترک استفاده کنند. وقتی که شما یک دیتاست مشترک به گزارش خود اضافه می کنید، منبع داده ی مشترکی که از آن استفاده می کند نیز به گزارش شما افزوده می شود. مزیت دیتاست مشترک این است که یوزر مجبور نیست منبع داده را بشناسد؛ فقط کافیست بداند چگونه وارد فولدری شود که دارای دیتاست های مشترک است و اینکه چه نوع داده ای ارائه می دهند. نیازی به درک queryهای SQL و MDX و غیره نیست. دپارتمان IT شما باید دیتاست های مشترک ایجاد کند تا کار شما را راحت تر سازد؛ مزیت آنها این است که مجبور به پاسخ به سوالاتی در مورد چگونگی دریافت داده ی خاص نیستند.
برای ایجاد یک دیتاست مشترک New Dataset را یا از صفحه ی Getting Started یا از صفحه ی New Report or Dataset یا New Report or Dataset انتخاب کنید.


آموزش sql

دیالوگ بالا منابع داده ی مشترک را نمایش خواهد داد که قبلا استفاده کرده اید. می توانید روی هایپرلینک Browse other data sources کلیک کنید تا وارد منبع داده ای شوید که در لیست نمایش داده نشده است.
برای ادامه روی دکمه ی Create کلیک کنید. جدول ها، ویوها و روش های ذخیره شده را در ویو دیتابیس باز کرده و سپس ستون هایی را که می خواهید از جدول های مرتبط به قسمت Selected fields درگ و دراپ کنید.


آموزش sql

روی دکمه ی Auto Detect در قسمت راست Relationships کلیک کنید، سپس طراح مراقب اتصال جدول ها برای شما خواهد بود. اگر با SQL راحت هستید، می توانید روی دکمه ی Edit as Text در قسمت نوارکلیک کنید تا query خود را تایپ کنید.
روی دکمه ی Edit as Text کلیک کنید تا query تولید شده را مشاهده کنید.


آموزش sql

Query را اجرا کنید تا نمونه ای ازنتایج را مشاهده کنید:


آموزش sql

با کلیک کردن روی آیکن دیسک و یا انتخاب Save از منوی Report، دیتاست را ذخیره کنید. شما وارد صفحه ی آشنای File..Save می شوید. وارد فولدری در Report Manager یا داکیومنتی در SharePoint شوید تا دیتاست را ذخیره کنید:


آموزش sql

توجه داشته باشید که می توانید یک دیتاست حاوی داده در کمترین سطح جزئیات ایجاد کنید، به عنوان مثال بدون واحدهایی مانند SUM یا COUNT. این به شما اجازه می دهد تا خیلی راحت تر دوباره از دیتاست استفاده کنید. Report Builderمی تواند به راحتی تعداد و مبالغی را که گزارششما نیاز دارد، محاسبه کند. علاوه بر این گزارش شما اغلب نیاز به جزئیات و واحدهایی دارد. اگر یک دیتاست ایجاد کنید که فقطواحدها را گزارش دهد، شانس کمتری برای استفاده ی مجدد از دیتاست دارید.
وقتی که یک دیتاست داخلی ایجاد می کنید، منبع داده ای را که در گزارش شما وجود دارد را انتخاب کرده اید و یا اینکه می توانید یک منبع داده ی داخلی (embedded data source) جدید ایجاد کنید. سپس جدول ها و ستون های طراح query را انتخاب کنید. تفاوت زیادی بین ایجاد یک دیتاست مشترک و یک دیتاست داخلی وجود ندارد. به هرحال مزایای بسیار زیادی در ایجاد دیتاست مشترک وجود دارد.

  • 3397
  •    1014
  • تاریخ ارسال :   1394/07/27

دانلود PDF دانشجویان گرامی اگر این مطلب برای شما مفید بود لطفا ما را در GooglePlus محبوب کنید
رمز عبور: tahlildadeh.com یا www.tahlildadeh.com
ارسال دیدگاه نظرات کاربران
شماره موبایل دیدگاه
عنوان پست الکترونیک

ارسال

آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده
آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده

تمامی حقوق این سایت متعلق به آموزشگاه تحلیل داده می باشد .