آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده
آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده

آموزش ایجاد برنامه ی تحت وب و Data model

دوره های مرتبط با این مقاله

استفاده از شاخه ی Database First از EF با الگوی طراحی MVC : ایجاد برنامه ی تحت وب و Data model

یک پروژه ی جدید داخل محیط Visual Studio، در یک solution جدید یا همان solution ای که پروژه ی پایگاه داده را در آن ایجاد کردید، ایجاد نمایید. برای این منظور قالب ASP.NET Web Application را انتخاب نمایید. اسم پروژه را ContosoSite انتخاب کنید.


آموزش MVC

بر روی OK کلیک کنید.
اکنون در پنجره ی New ASP.NET Project، قالب MVC را انتخاب کنید. می توانید گزینه ی Host in the cloud را موقتا غیرفعال کنید، زیرا برنامه ی مورد نظر را بعدا در Cloud مستقر خواهید کرد. با کلیک بر روی دکمه ی OK برنامه را اجرا کنید.


آموزش MVC

پروژه ی مورد نظر به همراه فایل ها و پوشه های پیش فرض ایجاد می شود.
در این آموزش، از ویرایش 6 تکنولوژی EF بهره خواهیم برد. می توانید نسخه ی مورد استفاده را در پنجره ی Manage NuGet Packages، داخل پروژه خود، بررسی کنید. در صورت لزوم، نسخه ی EF را بروز آوری کنید.


آموزش MVC

ایجاد Model ها

در این بخش، model های EF را بر مبنای (از روی) جداول پایگاه داده ی مورد نظر ایجاد می کنیم. این model ها در واقع کلاس هایی هستند که باه وسیله ی آن ها با داده ها کار خواهید کرد. هر model در حقیقت معادل یا آیینه ی یک جدول در پایگاه داده است و همچنین دارای property هایی است که در حقیقت همان ستون ها در جدول محسوب می شوند.
بر روی پوشه ی Models راست کلیک کرده و به دنبال آن Add و New Item را انتخاب نمایید.


آموزش MVC

در پنجره ی Add New Item، در قاب سمت چپ Data را انتخاب نموده سپس گزینه ی ADO.NET Entity Data Model را از قاب میانی کلیک کنید. اسم فایل model جدید را ContosoModel انتخاب نمایید.


آموزش MVC

بر روی Add کلیک کنید.
در Entity Data Model Wizard، EF Designer from database را انتخاب کنید.


آموزش MVC

Next را کلیک نمایید.
چنانچه از پیش اتصال به پایگاه داده (database connection) را در محیط توسعه ی خود تعریف کرده اید، در آن صورت یکی از گزینه های اتصال را انتخاب شده خواهید یافت. در اینجا می خواهیم یک اتصال جدید به پایگاه داده ای که در بخش اول این مبحث ایجاد شد، ایجاد کنیم. برای این منظور بر روی New Connection کلیک کنید.


آموزش MVC

در پنجره ی Connection Properties، اسم local server (سرویس دهنده ی محلی) که پایگاه داده ی شما در آن ایجاد شده و مستقر می باشد (در این مورد (localdb)\ProjectsV12) را وارد نمایید. پس از ارائه ی اسم server، ContosoUniversityData را از میان پایگاه داده های موجود انتخاب کنید.


آموزش MVC

دکمه ی OK را کلیک کنید.
Connection property های صحیح (خصوصیات اتصال مورد نظر) هم اکنون به نمایش گذاشته شده اند. می توانید برای connection از اسم پیش فرض در فایل Web.Config استفاده کنید.


آموزش MVC

حال دکمه ی Next را فشار دهید.
Tables را انتخاب کرده تا model های مورد نظر برای هر سه جدول ایجاد شود.


آموزش MVC

بر روی Finish کلیک کنید.
در صورت دریافت هشدار امنیتی، OK را کلیک کرده تا اجرای قالب ادامه یافته و مختل نگردد.
Model های مورد نظر بر اساس جداول پایگاه داده ایجاد شده اند. حال یک نمودار نمایش داده می شود که فیلدهای جداول (property ها) و روابط بین آن ها را نمایش می دهد.


آموزش MVC

پوشه ی Models هم اکنون دربردارنده ی فایل های جدید متعدد مرتبط با model هایی است که از روی پایگاه داده ساخته شده اند.


آموزش MVC

فایل ContosoModel.Context.cs حاوی یک کلاس است که خود از کلاس DbContext مشتق شده و همچنین یک property برای هر کلاس model که معادل جدول در پایگاه داده می باشد، فراهم می نماید. فایل های Course.cs، Enrollment.cs و Student.cs نیز دربردارنده ی کلاس های model می باشد که این کلاس ها جداول پایگاه داده را نمایش می دهند. به هنگام کار با امکان Scaffolding، از هر دو کلاس های model و context استفاده خواهید کرد.
پیش از پرداختن به ادامه ی این سری آموزشی، پروژه را کامپایل (build) کنید. در درس بعدی، کدهایی را بر اساس data model ها ایجاد خواهیم کرد. اما باید توجه داشته باشید که بدون کامپایل پروژه، قادر به کار با بخش بعدی نخواهید بود.


  • 3013
  •    1814
  • تاریخ ارسال :   1394/09/19

دانلود PDF دانلود فیلم آموزشی دانشجویان گرامی اگر این مطلب برای شما مفید بود لطفا ما را در GooglePlus محبوب کنید
رمز عبور: tahlildadeh.com یا www.tahlildadeh.com
آموزش ایجاد برنامه ی تحت وب و Data model
ارسال دیدگاه نظرات کاربران
شماره موبایل دیدگاه
عنوان پست الکترونیک

ارسال

آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده
آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده

تمامی حقوق این سایت متعلق به آموزشگاه تحلیل داده می باشد .