آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده
آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده

آموزش امنیت در SQL Server

امنیت در SQL Server

SQL Server ویژگی ها و امکانات متنوعی دارد که امکان ایجاد پایگاه داده ی امن را فراهم می آورد.
ملاحظات معمول و شایعی که در امنیت پایگاه داده مطرح است، همچون سرقت و تخریب اطلاعات، همگی صرف نظر از ویرایش مورد استفاده ی SQL Server، اعمال می شوند. بدیهی است که جامعیت اطلاعات و داده ها باید در ملاحظات امنیتی در دستور کار قرار داده شود. چنانچه که اطلاعات حفاظت نشوند، این احتمال وجود دارد که داده ها در صورت داده شدن اجازه به دستکاری و مدیریت ویژه ی اطلاعات (data manipulation adhoc) یا در صورتی که داده ها به صورت تصادفی و یا به عمد با مقادیر نادرست اصلاح شود و یا کاملا حذف گردد، بی ارزش گردند. علاوه بر این، معمولا ملزومات قانونی وجود دارد که بایستی آن ها را رعایت کرد از جمله می توان به نحوه ی صحیح ذخیره سازی اطلاعات محرمانه اشاره کرد. ذخیره ی برخی اطلاعات شخصی، البته بسته به قوانینی که در یک حوزه ی خاص حاکم و قابل اجرا است، به طور کلی نهی می شود.
هر نسخه ی SQL Server دارای ویژگی ها و امکانات متفاوت امنیتی است، درست مشابه ویندوز که هر نسخه ی آن توانایی های منحصر بفرد خود را دارد و نسخه های نوین آن قابلیت های پیشرفته تری در مقایسه با نسخه های قدیمی تر دارد. لازم است این مسئله را درک کنید که امکانات امنیتی به تنهایی نمی تواند امنیت برنامه ی پایگاه داده را تضمین کند. هر برنامه ی پایگاه داده در ملزومات خود، محیط اجرا، مدل نصب و مستقر سازی، محل فیزیکی و تعداد کاربران کاملا منحصر بفرد است.
برخی از برنامه ها که از نظر حوزه (scope) محلی هستند، ممکن است تنها به امنیت جزئی نیاز داشته باشد، در حالی که دیگر برنامه های محلی یا برنامه هایی که از طریق اینترنت مستقر شده و مورد استفاده قرار می گیرند به تدابیر امنیتی سخت و نظارت یا ارزیابی همیشگی نیاز داشته باشند.
ملزومات و احتیاجات امنیتی یک برنامه ی پایگاه داده بایستی در زمان طراحی در دستور کار قرار داده شود و نه پس از آن. ارزیابی تهدیدهای امنیتی در مراحل اولیه ی چرخه ی توسعه و ارائه ی برنامه به شما این فرصت را می دهد که به هنگام تشخیص هرگونه آسیب پذیری، خسارات احتمالی را به طور قابل توجهی کاهش دهید.
حتی در مواردی که طراحی اولیه ی برنامه کاملا سالم و بی نقص بوده، همراه با توسعه ی سامانه ممکن است خطرات جدیدی پدیدار گشته و برنامه را تهدید کنند. با ساخت چندین لایه امنیتی برای پایگاه داده ی خود، می توان خسارات نشات گرفته از نقض یا شکاف امنیتی را به حداقل رساند. در مرحله ی اول باید از اعطا مجوزهای غیر ضروری خودداری کرد.
مباحث مقاله ی پیش رو امکانات امنیتی که در SQL Server ارائه گردیده و برای برنامه نویسان کارایی دارد را به صورت مختصر شرح می دهد.


  • 2132
  •    1348
  • تاریخ ارسال :   1394/09/24

دانلود PDF دانشجویان گرامی اگر این مطلب برای شما مفید بود لطفا ما را در GooglePlus محبوب کنید
رمز عبور: tahlildadeh.com یا www.tahlildadeh.com
ارسال دیدگاه نظرات کاربران
شماره موبایل دیدگاه
عنوان پست الکترونیک

ارسال

آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده
آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده

تمامی حقوق این سایت متعلق به آموزشگاه تحلیل داده می باشد .