آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده
آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده

استفاده از اکسل و ایجاد یک گزارش جدول محور

 

ابتدا یک اتصال به مکعبی که در تمرین قبل بسط دادیم، ایجاد خواهیم کرد. پس از اتصال به مکعب از اندازه گیری های محاسبه شده و یک مجموعه ی نام گذاری شده استفاده خواهیم کرد تا یک گزارش جدول محور خیلی پایه ایجاد کنیم. به منظور نمایش اکسل 2010 استفاده شده و روی ماشین توسعه نصب می شود، اما می توانید از اکسل 2007 هم برای اتصال به مکعب استفاده کنید.

توضیحات:

Microsoft Excel را باز کرده و تب Data را از نوار منو انتخاب کنید.  روی From Other Sources کلیک کرده و گزینه ی From Other Sources را همانطور که در تصویر زیر می بینید، انتخاب کنید.در مرحله ی بعدی نام سرور SSAS را تعیین کرده و اعتبارات را وارد کنید. اگر موارد را در ماشین داخلی دارید، می توانید از localhost نیز به عنوان نام سرور استفاده کنید.


imageاگر توانستید به نمونه ی SSAS تعیین شده با موفقیت متصل شوید، در مرحله ی بعد باید قادر به انتخاب دیتابیس باشید و SSAS "Sales" بوده و مکعب Sales را پیدا کنید. مکعب Sales را انتخاب کنید و به مرحله ی بعدی بروید.


imageدر مرحله ی بعدی نام فایل اتصال را برای ذخیره کردن تعیین کنید. این فیال با عنوان یک فایل ODC ذخیره خواهد شد  هنگامی که تمایل دارید در کتاب کارهای دیگری از همان اتصال استفاده کنید، می توانید مجددا از این اتصال استفاده کنید.


imageپس از ذخیره ی فایل برای انتخاب نوع گزارشی که می خواهید ایجاد کنید، با گزینه های مربوط به جلو برده خواهید شد. ما با گزینه های پیش فرض پیش می رویم و PivotTable Report  را انتخاب می کنیم.


imageپس از انتخاب PivotTable Report یک طراح با گزینه هایی برای انتخاب بعد، ویژگی ها و اندازه گیری ها برای قرار گرفتن در جدول محور، باز خواهد شد. همانطور که در تصویر زیر نمایش داده شده، مقادیر را انتخاب کنید. هدف ما نمایش رده بندی ایجاد شده در بعد Sales Territory  روی ستون های محور، مجموعه ی نام گذاری شده ی Internet Sales Top 25 روی ردیف های محور و اندازه گیری محاسبه ی شده ی Total Sales  در محدوده ی مقادیر می باشد.


imageپس از ایجاد گزینش های بالا گزارش شما باید مانند تصویر زیر به نظر برسد. با استفاده از ویژگی های موجود در تب Options می توانید این گزارش را فرمت کرده و به آن ظاهر حرفه ای تری بدهید. می توانید پایین این رتبه بندی را نیز امتحان کنید، اما خواهید دید که بسط دادن این رتبه بندی ها لازم می باشد. یوزرهایی که تمایل به مشاهده ی فروش مجصولات به مشتریان را دارند، می توانند هر کدام از مجموعه های نام گذاری شده ای را که قبلا تعریف کردیم، انتخاب کنند. به جای واداشتن یوزرها در تعریف فرمول هایی برای افزودن فروش های اینترنتی و فروش های نماینده های فروش، یوزرها می توانند از فروش های کلی (Total Sales) استفاده کنند.


image

 

image

 

  • 6844
  •    1768
  • تاریخ ارسال :   1394/07/27

دانلود PDF دانشجویان گرامی اگر این مطلب برای شما مفید بود لطفا ما را در GooglePlus محبوب کنید
رمز عبور: tahlildadeh.com یا www.tahlildadeh.com
ارسال دیدگاه نظرات کاربران
شماره موبایل دیدگاه
عنوان پست الکترونیک

ارسال

آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده
آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده

تمامی حقوق این سایت متعلق به آموزشگاه تحلیل داده می باشد .