آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده
آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده

مفاهیم سرویس و سرویس دهنده (Server و Service) در SQL Server

دوره های مرتبط با این مقاله

مفاهیم سرویس و سرویس دهنده (Server و Service) در SQL Server

سرویس MSSQLSERVER

در مبحث قبلی نحوه ی نصب SQL Server بر روی رایانه شخصی خود را فراگرفتیم. پس از نصب، SQL Server آماده ی بهره برداری می باشد.
از آنجایی که Microsoft SQL Server به مثابه ی یک سرویس برای سیستم عامل ایفای نقش می کند، به منظور استفاده از آن، ابتدا بایستی از راه اندازی و آماده بودن کامل آن اطمینان حاصل نمود. گاهی باید سرویس را فعال کرد و گاهی لازم است آن را متوقف ساخت. برای فعال سازی آن، کافی است Control Panel و پس از آن Administrative Tools را باز کنید. سپس در پنجره ی Administrative Tools، بخش مربوط به Service ها را باز کنید.
در پنجره ی Services، وضعیت های SQL Server (MSSQLSERVER)، SQL Server Agent (MSSQLSERVER) و SQL Server Browser را بررسی کنید:

آموزش SQL

چنانچه status سرویس MSSQLSERVER بر روی stopped تنظیم شده باشد (وضعیت را متوقف شده نشان دهد)، در آن صورت می بایست آن را به started تغییر دهید. برای این منظور، کافی است بر روی آن راست کلیک کرده و Start را کلیک کنید. در صورتی که موفق به راه اندازی یا start نشد، در آن صورت لازم است حسابی را که با آن وارد شدید (login کردید) بررسی نمایید:
1. چنانچه از Microsoft Windows 7 استفاده کرده و با حساب کاربری مدیر سیستم (Administrator) وارد شدید، اما گذرواژه ی لازم را فراهم نکردید، در آن صورت بایستی Control Panel را باز کرده، به User Accounts دسترسی پیدا کنید، حساب کاربری Administrator را باز نمایید و یک گذر واژه برای آن تعیین نمایید.
2. در صورت استفاده از نسخه ی سرور سیستم عامل ویندوز (Microsoft Windows Server 2008 یا Microsoft Windows Server 2012)، لازم است با حساب کاربری که قادر به راه اندازی سرویس است وارد شوید.
گاهی ممکن است سعی کنید Microsoft SQL Server را راه اندازی کرده و اتصال برقرار کنید، اما در عوض یک پیام خطا مبنی بر اینکه تلاش برای اتصال موفقت آمیز نبود، با اینکه مطمئن هستید نام کاربری شما صحیح می باشد، دریافت نمایید. در صورتی مواجه شدن با چنین پیش آمدی، وضعیت سرویس را بررسی کرده و در صورت غیرفعال بودن، آن را فعال (started) کنید.
با فعال سازی و کلیک بر روی start، وضعیت سرویس مورد نظر به Started تغییر می کند.

راه اندازی محیط Microsoft SQL Server

به منظور اجرای Microsoft SQL Server، کافی است این مراحل دنبال نمایید:
Start -> (All) Programs -> Microsoft SQL Server 2012 -> SQL Server Management Studio


آموزش SQL

پس از راه اندازی، یک پنجره ی محاوره ارائه می شود که از طریق آن شما وارد (login) می شوید.
برای اجرای Microsoft SQL Server، مراحل زیر را گام به گام دنبال کنید:
1. رایانه ی خود را روشن کنید.
2. با حساب کاربری که برای نصب Microsoft SQL Server مورد استفاده قرار دادید، وارد شوید.
3. جهت اجرا و راه اندازی محیط مدیریت بانک های اطلاعاتی Microsoft SQL Server Management Studio، بدین ترتیب اقدام کنید:
Start -> (All) Programs -> Microsoft SQL Server 2012 -> SQL Server Management Studio
یک صفحه ی Splash پدیدار می شود.


آموزش SQL

4. در پنجره ی محاوره ی Connect to Server، دکمه ی Cancel را کلیک کنید.


آشنایی با محیط Microsoft SQL Server Management Studio

ابزار متعددی برای کار با پایگاه داده در سرویس Microsoft SQL Server در اختیار شما قرار دارد. به منظور دسترسی به آن ها، بدین صورت اقدام نمایید:
Start -> (All) Programs -> Microsoft SQL Server 2012 -> SQL Server Management Studio
یک پنجره ی محاوره (dialog box) نمایان می گردد، می توانید دکمه ی Cancel را در آن کلیک نمایید:


آموزش SQL

قسمت بالایی پنجره همانند دیگر پنجره ها، یک نوار عنوان (title bar) را به نمایش می گذارد که در سمت چپ آن یک آیکون و به دنبال آن نام برنامه درج گردیده است. در سمت راست نوار عنوان مانند دیگر پنجره های معمولی در سیستم عامل ویندوز، دکمه های سیستم نظیر دکمه ی بستن، بزرگ نمایی/کوچک نمایی را مشاهده می کنید.


فهرست اصلی یا Main Menu

در زیر نوار عنوان، نوار منو را می بینید که فهرست های مختلفی که عملیات متفاوت را از طریق آیتم های آن می توان ترتیب داد، مشاهده می کنید.


نوار ابزار (Standard Toolbar)

نوار ابزار اصلی در زیر فهرست اصلی به نمایش گذاشته می شود.

آموزش SQL

جعبه ابزار استاندارد (standard toolbar) تنها یکی از تمامی نوار ابزارهای در دسترس می باشد. نهایتا وقتی شما عملی را اجرا می کنید که از جعبه ابزاردیگری استفاده می کند Microsoft SQL Server Management Studioآن نوارابزار را نشان می دهد. به منظور نمایش دادن standard toolbar می توانید روی هر آیتمی روی منوی اصلی یا دکمه ای روی نوار ابزار کلیک کنید.منویی به شکل زیر ظاهر می شود


آموزش SQL

پنجره ی Object Explorer

بطور پیش فرض پنجره ی Object Explorer در سمت چپ قرار می گیرد که نوار عنوان آن با Object Explorer برچسپ زده شده است.اگر آن را مشاهده نمی کنید با کلیک روی منوی View آن را نمایش دهید.
Object Explorer یک پنجره قابل اتصال است به این معنی که شما می توانید آن را از سمت چپ محیط SQL به دیگر کناره های پنجره ی محیط برده و به آنجا متصل نمایید. برای اینکار نیز روی نوار عنوان کلیک کرده و آن را به جایی که می خواهید بکشید.موقعی که این پنجره ها را می کشید، نگه دارنده به شکل زیر ظاهر می شوند:


آموزش SQL

می توانید پنجره ی مورد نظر را کشیده و بر روی یکی از این نگهدارنده ها (placeholder) قرار دهید.
پنجره Object Explorer می تواند شناور هم باشد (قابلیت شناور بودن را دارا می باشد ) بدین معنا که می توانید آن را در وسط محیط نیز جای گذاری نمایید:


آموزش SQL

برای برگردان پنجره به موقعیت قبلی آن، روی نوارعنوان دوبار کلیک کنید. پنجره مورد نظر قابل tabنیز می باشد، بدین معنی که می توانید آن را در حالت عمودی یا افقی قرار دهید.
چنانچه به پنجره ی مورد نظر نیازی ندارید، در آن صورت می توانید آن را بسته یا پنهان سازید. جهت بستن پنجره بر روی دکمه ی close آن کلیک نمایید.
در سمت راست نوار عنوان پنجره object explorer سه دکمه وجود دارد. اگر روی دکمه اول کلیک کنید ،منویی به شکل زیر ظاهر می شود:

آموزش SQL

فهرستی که نمایان می شود به شما این امکان را می دهد که پنجره را به سه حالت floated، docked، tabbed نمایش دهید. سمت راست Object Explorer را یک پنجره ی خالی تشکیل می دهد. در این قسمت محتویات اشیایی که در Object Explorer انتخاب شده است و یا نتیجه ی برخی از عملیات نشان داده می شود.همان طور که بعدا نیز خواهید دید، پنجره های دیگر سمت راست را اشغال می کنند ولی این قسمت را با هم به صورت مشترک استفاده می کنند.هر پنجره با یک tab نمایش داده می شود که نام یا برچسب پنجره را نمایش می دهد.

بستن SQL Server Microsoft

بعد از اینکه از Microsoft SQL Server Management Studio استفاده کردید، می توانید آن را ببندید:
می توانید از آیکونی که در سمت راست Microsoft SQL Server Management Studio قرار دارد برای بستن محیط استفاده نمایید.
در سمت راست نوار عنوان هم می توان روی دکمه کلیک کنید.
در منوی اصلی File -> Exit را کلیک کنید.
می توانید کلیدهای Alt ، F، X را همزمان باهم فشار دهید.


اتصال به Microsoft SQL Server

مقدمه

برای انجام هر عملیات ساده ای در Microsoft SQL Server بایستی ابتدا با آن اتصال برقرار نمایید. اگر Microsoft SQL Server Management Studio را باز کنید کادر محاوره ای Connect To Server به نمایش در می آید:


آموزش SQL

اگر از دکمه ی Start برای راه اندازی محیط استفاده کرده ولی دکمه ی Cancel را زده باشید، در آن صورت برای اتصال به server:
در منوی اصلی روی File -> Connect Object Explorer... کلیک کنید
و یا در نوار ابزار اصلی روی دکمه آموزش SQL New Query button کلیک نمایید.
در Object Explorer و سپس روی دکمه پیکان دار Connect کلیک کنید و یکی از گزینه های Database Engine را انتخاب نمایید ...
در صورت انتخاب هر کدام از عملیات یا گزینه های نمایش داده شده، کادر محاوره ای Connect to Server به نمایش در می آید.
پس از راه اندازی و وارد شدن (login) به سیستم در کادر محاوره ای Connect to Server ، گزینه Database Engine در قسمت کادر کشویی Server Type انتخاب می شود، سپس در کادر کشویی server type نام سرور انتخاب می گردد.چنانچه بر روی سیستم مورد استفاده ی خود، Microsoft SQL Server نصب شده باشد، در آن صورت می توانید اسم سرور را بر روی مقدار local تنظیم کنید.
آسان ترین راه این است که در کادر کشویی Authentication گزینه Windows Authentication را انتخاب کنید. سپس در قسمت User Name نام رایانه و سپس یک " \ " و به دنبال آن هم نام حساب کاربری را که با آن وارد شدید را مشاهده می کنید. احتیاجی به درج گذرواژه نیست زیرا شما از Windows Authentication کرده و با یک گذرواژه وارد سیستم شده اید.


آموزش SQL

استفاده از پنجره ی فرمان (Command prompt)

جدا از خود محیط (Management Studio) SQL Server، می توان از طریق DOS Command Prompt با Microsoft SQL Server کار کرد. برای دسترسی به آن، کافی است بر روی دکمه ی Start کلیک نمایید، سپس:
1. اگر از سیستم عامل 7یا Windows XP استفاده می کنید، بر روی کادری که پدیدار می شود کلیک نموده، واژه ی cmd را وارد کنید، سپس کلید Enter بزنید.
2. چنانچه از نسخه ی Microsoft Windows Server استفاده می کنید، در آن صورت بایستی Command Prompt را کلیک کنید.
در DOS عبارت SQLCMD (غیر حساس به حروف بزرگ و کوچک) را درج کرده و سپس کلید Enter را فشار دهید.


آموزش SQL

و برای خروج از آن هم می توانید واژه ی Quit را تایپ کرده و Enter را فشار دهید. برای بستن پنجره ی DOS:
. Exit را تایپ کرده، کلید Enter را بزنید.
2. بر روی دکمه ی بستن کلیک کنید آموزش SQL

بهره گیری از Windows PowerShell

وقتی Microsoft SQL Server 2012 نصب می شود، یک برنامه دیگر به نام Windows PowerShell، که یک برنامه ی کاربردی مبتنی بر فرمان (command-based) و متن گرا می باشد، همراه با آن نصب می شود. علاوه بر SQL Server Management Studio و Command Prompt همچنین می توانید از PowerShell برای ایجاد و مدیریت پایگاه داده استفاده کنید.جهت دسترسی و استفاده از آن:
در Command Prompt عبارت sqlps را وارد نموده و کلید Enter را بزنید.


آموزش SQL

در Command Prompt دستور SQLCMD را وارد نموده و Enter را فشار دهید.
. · Start -> (All) Programs -> Windows PowerShell 1.0 -> Windows PowerShell
2. یا چنانچه Microsoft SQL Server را از قبل راه اندازی کرده اید، در پنجره ی Object Explorer روی نام رایانه یا گره ی پایگاه داده (database node) راست کلیک نموده و Start PowerShell را انتخاب کنید.
در نتیجه ی هر دو روش پنجره Dos نمایان می گردد:


آموزش SQL

در نوار عنوان عبارت Windows PowerShell به نمایش گذاشته شده، برای دستیابی و استفاده از Microsoft SQL Server ، عبارت SQLCMD را تایپ کنید:


آموزش SQL

این بار در نوار عنوان عبارت SQLCMD قابل مشاهده می باشد. عبارت SQLCMD نشان گر این است که برنامه برای دریافت دستورات مرتبط با Microsoft SQL Server است، آماده بوده و قابل استفاده می باشد.
پس از اینکه عملیات لازم را انجام دادید، برای خروج از Microsoft SQL Server در PowerShell می توانید دستور Quit را در خط فرمان درج نمایید:


آموزش SQL

به منظور بستن Powershell و پنجره ی DOS:
1. دستور Exit را وارد کرده و Enter را بزنید.
2. بر روی دکمه ی بستن کلیک کنید.


ایجاد پایگاه داده

مقدمه

هر پایگاه داده در اصل مجموعه ای از فایل های کامپیوتری است که یک اسم منحصربفرد داشته و در محل خاصی قرار دارد. روش های متعددی برای ایجاد پایگاه داده وجود دارد. برای ایجاد پایگاه داده از طریق محیط Microsoft SQL Server Management Studio ، در پنجره ی Object Explorer روی گره پایگاه داده راست کلیک نموده، سپس روی New Database... کلیک کنید، با این کار کادر محاوره ای پایگاه داده جدید ظاهر می شود.


آموزش عملی :معرفی و ایجاد پایگاه داده ها

1. رایانه را روشن کرده و وارد سیستم شوید.
2. Windows Explorer را باز کنید.
3. در قسمت سمت راست روی درایو c: کلیک کنید. اگر پوشه ای به اسم Microsoft SQL Server Database Development از قبل ایجاد نکرده اید، آن را ایجاد کنید. برای این منظور بر روی ناحیه ی سفید در کادر یا قسمت سمت راست، راست کلیک نموده و -> New -> Folder را انتخاب کنید. Microsoft SQL Server Database Development را به عنوان اسم پوشه ی جدید انتخاب کنید.
4. Microsoft SQL Server را راه اندازی کنید. در کادر محاوره ای ظاهر شد در کادر کشویی Server Name اطمینان کسب کنید که اسم رایانه انتخاب شده و در قسمت Authentication هم Windows Authentication انتخاب شده باشد و همچنین مطمئن شوید حساب کاربری را که با آن loginکردید (در حال حاضر از آن استفاده می کنید) در قسمت User name انتخاب شده است.

آموزش SQL

5. در مرحله ی آخر بر روی دکمه Connect کلیک نمایید.


انتخاب اسم پایگاه داده

مهم ترین امری که در ایجاد یک پایگاه داده می بایست به آن توجه داشت، انتخاب یک اسم مناسب برای آن می باشد. Transact-SQL ، در خصوص انتخاب یک اسم برای پایگاه داده بسیار انعطاف پذیر می باشد.درواقع در مقایسه با دیگر زبان های کامپیوتری از درجه ی محدودیت کمتری برخوردار است. با این حال برای نام گذاری پایگاه داده قوانینی وجود دارد که ملزوم به رعایت آن ها هستیم.
.1 اسم پایگاه داده می تواند با یک حرف یا عدد یا یک زیر خط (ـ) یا یک کاراکتر غیر قابل خواندن باشد.مثل _n، act، %783 .
2. بعد از حرف اول (که استفاده از حروف ،ارقام، زیر خط و نماد در آن مجاز می باشد) اسم ها می توان از ترکیبی از زیر خط ها ،حروف ،ارقام یا سمبل ها استفاده کرد.برای نمونه _n24 or act_52_t .
3. در اسم پایگاه داده می توان از Space یا خط فاصله نیز استفاده نمود، برای مثال اسم پایگاه داده می تواند c0untries st@ts، govmnt (records) و یا gl0b# $urvey||باشد.
به خاطر انعطاف پذیری بالا در Transact-SQL حفظ اسامی در پایگاه داده کمی دشوار است. قوانینی برای پروژه ها وجود دارند. بر این اساس قردادها و قوانینی ما این قوانین را در C/C++ ، C#، Pascal، Java و Visual Basicنیز اعمال می کنیم. در پایگاه داده ها :
اگر یک اسم ترکیبی از کلمات است ،کلمه دوم با حروف بزرگ شروع می شود.مثال Countries Statistics، Global Survey، _RealSport، FullNameیا DriversLicenseNumber.
بعد از ایجاد یک شی که در اسمspace هم استفاده شده است ،هر زمانی که از آن شی استفاده کنید اسم را بین [ ] را قرار دهید. مثال [Countries Statistics]، [Global Survey]یا [Date of Birth] .حتی اگر اسم پایگاه داده ی مورد نظر شامل space هم نباشد می توانید در داخل برکت ها قرار دهید.مثال: [UnitedStations]، [FullName]، [DriversLicenseNumber]، و[Country] .


آموزش عملی

1. در گام نخست، پنجره ی Object Explorer را باز کرده، بر روی گره ی Databases راست کلیک نمایید و پس از آن گزینه ی New Database را انتخاب کنید.


آموزش SQL

در Object Explorer روی Databases راست کلیک کنید و سپس روی Database کلیک کنید...
در کادر Database Name عبارت MotorVehicleAdministration را تایپ کنید.


آموزش SQL

اندازه اولیه پایگاه داده

به هنگام ایجاد پایگاه داده برای اولین بار، ممکن است از تعداد لیست ها، اشیا یا فایل ها اطلاع دقیقی داشته یا نداشته باشید. با این حال به عنوان یک استفاده کننده از حافظه سیستم، پایگاه داده حداقل در شروع ناچارا یک قسمت از حافظه را اشغال می کند. مقدار فضایی که پایگاه داده اشغال می کند، size نامیده می شود. در صورت استفاده از کادر محاوره ای New Database ، بعد از مشخص کردن نام پایگاه داده و کلیک روی دکمه ی OK ، مفسر (interpreter) به طور خودکار حدود 2 مگابایت را برای پایگاه داده تخصیص می دهد.این 2 مگابایت برای شروع یک پایگاه داده مناسب می باشد، اما درصورت لزوم می توان آن را در آینده تغییر یا افزایش داد.

آموزش عملی :تنظیم حجم فایل پایگاه داده ی مورد نظر

در قسمت Database Files روی box ستون Initial Size کلیک کنید و در صورت نیاز اندازه آن را تا حجم 5 مگابایت افزایش داد.


محل پایگاه داده

با توجه به تجربه ای که از کار با رایانه کسب کرده اید، قطعا بایستی مطلع باشید که هر فایل کامپیوتری باید یک مسیر یا محل قرارگیری داشته باشد. مسیری که فایل در آن جای دارد یکی از درایوهای کامپیوتر می باشد. این امر به سیستم عامل اطلاع می دهد که فایل مورد نظر در کجا نگه داری می شود، بنابراین وقتی که برنامه ای آن فایل را فراخوانی یا درخواست می کند، سیستم عامل از کار نمی افتد.
وقتی شما اقدام به ایجاد یک پایگاه داده جدید ایجاد کنید، Microsoft SQL Server آن را در مسیر Drive:\Program Files\Microsoft SQL Server\MSSQL10.MSSQLSERVER\MSSQL\DATA قرار می دهد. اگر در SQL Server Management Studio از طریق کادر محاوره ای یک پایگاه داده ایجاد کنید، مفسر (interpreter) به طور خودکار یک فایل ایجاد کرده و پسوند MDF را به آن پیوست می کند. این پسوند data file اصلی پایگاه داده می باشد
برای انتخاب مسیری غیر از مسیر پیش فرض و از پیش انتخاب شده، می توانید از کادر محاوره ای زیر استفاده کنید:


آموزش SQL

می توانید آن را با مسیر دلخواه خود تغییر دهید:


آموزش SQL

آموزش عملی:بررسی کردن محل فایل داده

این کار از طریق کادر زیر انجام پذیر می باشد:
1. با استفاده از نوار پیمایش به سمت راست کادر مورد نظر رفته، سپس در زیر هدر Path، به محل قرارگیری فایل توجه کنید.
2. در زیر سرآیند Path، بر روی دکمه ی آموزش SQL کلیک کنید.
3. پوشه ی Microsoft SQL Server Database Development را پیدا کرده و آن را انتخاب کنید.
4. این کار را برای path دیگر نیز انجام دهید.
5. OK را کلیک نمایید.


آموزش SQL

پایگاه داده های پیش فرض

وقتی که Microsoft SQL Server را نصب می کنید، چهار پایگاه داده به صورت پیش فرض به نام های master، model، msdb، tempdb به همراه آن نصب می شوند. پایگاه داده های یاد شده، برای استفاده داخلی می باشند (مورد استفاده ی داخلی دارند)، بدین معنی که نباید آن ها را به صورت مستقیم بکار برد، مگر اینکه از آنچه می خواهید انجام دهید، آگاهی دقیق داشته باشید.

پایگاه داده Master

یکی از پایگاه داده هایی که همراه با Microsoft SQL Server نصب می شود ،پایگاه داده master می باشد. این پایگاه داده دربردارنده ی کلیه ی اطلاعات مربوط به server ای است که Microsoft SQL Server روی آن نصب شده است. شما می دانید برای اجرای هر گونه عملیاتی روی پایگاه داده بایستی ابتدا وارد آن شد. هر کاربری که وارد پایگاه داده شود، همچنین اینکه چگونه و چه زمانی login کند، همگی توسط master شناسایی می شود. علاوه بر شناسایی کاربرانی که وارد سیستم می شوند، master هر عملیاتی که روی سرور انجام می دهید را رد یابی می کند از جمله این عملیات ایجاد و مدیریت پایگاه های داده می باشد. تحت هیچ شرایطی نباید پایگاه داده master را دستکاری کرد، زیرا ممکن است به سیستم آسیب وارد شود. اگر عملکرد پایگاه داده ی master به هر دلیلی دچار اختلال شود، سیستم نیز به درستی کار نخواهد کرد.

ایجاد پایگاه داده از طریقه ی کدنویسی

برای ایجاد و مدیریت پایگاه های داده و اشیای آنها می توانید از ابزارهایی همچون زبان تعریف داده (Data definition language) استفاده کنید. این زبان غالبا از دستورات تشکیل شده است. مثال، دستور اولیه ایجاد پایگاه داده به شکل زیر است:


CREATE DATABASE DatabaseName

همان طور که در بخش قبلی شرح داده شد، برای کدنویسی می توان از Query Editor و یا از Template Explorer استفاده کرد.
دستور CREATE DATABASE مانند همیشه مورد نیاز می باشد.پارامتر DatabaseName نام جدید پایگاه داده خواهد بود. به یاد داشته باشیدSQL حساس به حروف کوچک و بزرگ نیست. هر دستور در SQL با یک نقطه ویرگول ; پایان می یابد.در Transact-SQL می توان نقطه ویرگول را کلا حذف کرد. در صورت استفاده از نقطه ویرگول، دستور به شکل زیر خواهد بود:

CREATE DATABASE DatabaseName;

مثال:
CREATE DATABASE NationalCensus;

این فرمول زمانی بکار می رود که نخواهید هیچ یک از سایر گزینه های ساخت پایگاه داده را تنظیم کنید. همانطور که پیش تر مشاهده کردید، یک پایگاه داده دارای فایل های متعددی است، همچنین محل قرارگیری پیش فرض فایل ها را مشاهده کردید. برای مشخص کردن اینکه فایل اولیه کجا قرار بگیرد، علاوه بر روش های گفته شده می توانید از دستور زیر هم استفاده کنید:


CREATE DATABASE DatabaseName
ON PRIMARY
( NAME = LogicalName, FILENAME = Path )
            

در دستور بالا تنها سه عامل باید مجددا مقداردهی شوند: 1. database name 2. logical name که می تواند هر کلمه ای باشد اما نباید با اسم پایگاه داده یکسان باشد 3. سوم path که مسیر یا محل قرارگیری فایل می باشد. این مسیر با اسم فایل و پسوند mdf ختم می شود. مسیر باید کامل بوده و در تک کوتیشن محصور شود. نمونه:


CREATE DATABASE NationalCensus
ON PRIMARY
( NAME = DataRepository, FILENAME = 'C:\Exercises\NationalCensus.mdf')
GO

علاوه بر primary file می توانید یک log file ایجاد کرده و ذخیره نمایید. همچنین می توانید محل قرارگیری آن را مشخص کنید، برای این منظور از تکه کد زیر استفاده نمایید:


CREATE DATABASE DatabaseName
ON PRIMARY
( NAME = LogicalName, FILENAME = Path.mdf )
LOG ON
( NAME = LogicalName, FILENAME = Path.ldf )

مشابه primary file ، log file هم باید با پارامتر logical name نام گذاری کنید. مسیر فایل log با پسوند ldf خاتمه می یابد:


CREATE DATABASE NationalCensus
ON PRIMARY
( NAME = DataRepository, FILENAME = 'C:\Exercises\NationalCensus.mdf')
LOG ON
( NAME = DataLog, FILENAME = 'C:\Exercises\NationalCensus.ldf')
GO

آموزش عملی :ایجاد پایگاه داده با استفاده از SQL

1. به منظور باز کردن code editor در پنجره ی Object Explorer روی اسم server راست کلیک کرده و روی New Query کلیک نمایید.


آموزش SQL
2. در پنجره خالی دستورات زیر را وارد کنید:
CREATE DATABASE RealEstate1
ON PRIMARY
( NAME = DataRepository, FILENAME = 'C:\Microsoft SQL Server Database Development\RealEstate1.mdf')
LOG ON
( NAME = DataLog, FILENAME = 'C:\Microsoft SQL Server Database Development\RealEstate1.ldf')

3. برای اجرای تمامی دستورات کلید F5 را فشار دهید.
آموزش SQL

استفاده از Code Template

برای تعیین گزینه های بیشتر، Microsoft SQL Server با نمونه کدهای متعددی عرضه می شود که می توان از آن ها برای وظایف و کارهای مختلف بهره گرفت. برای دسترسی به کدهای نمونه در Microsoft SQL Server می توانید به منوی View -> Template Explorer مراجعه نمایید. اما قبل از ایجاد پایگاه داده ، یکQuery Editor جدید باز کنید:
برای ایجاد پایگاه داده جدید با استفاده از نمونه کدها ،گره Databases را باز کرده و گره ی Create Database را کشیده و در Query Editor جای گذاری نمایید. پایگاه داده جدید در server ای که با آن ارتباط برقرار است، ایجاد خواهد شد.
اگر به چندین server دسترسی دارید، در آن صورت برای ایجاد پایگاه داده در server دیگری یا استفاده از یک connection متفاوت ، در Template Explorer ، گره Databases را باز کرده و در کادر محاوره ای Connect to Database Engine گزینه های مناسب را انتخاب و روی OK کلیک کنید:
Microsoft SQL Server کد نمونه را برای شما ایجاد می کند. شما می توانید این کد را ویرایش و برای ایجاد پایگاه داده آن را اجرا کنید. در قسمت های قبلی ما از عباراتی مانند GO، CREATE DATABASE ، SELECT استفاده کردیم. در درس های آتی ما عبارات دیگری را نیز معرفی خواهیم کرد.


ابزار متعارف و عملیات روتین در پایگاه داده

انتخاب پایگاه داده

به هنگام نوشتن کد در Query Editor، باید مشخص شود که بر روی کدام پایگاه داده عملیات مورد نظر اجرا می شوند، در غیر این صورت ممکن است کدها را برای پایگاه داده ی غیر از پایگاه داده ی مورد نظر وارد کنید.
پیش از اینکه بتوان پایگاه داده را به صورت visual به عنوان پایگاه داده ی جاری (current) انتخاب نمود (مشخص کرد)، باید Query Editor را باز کرده، سپس در نوارابزار SQL Designer روی پیکان Databases های قابل دسترس کلیک کرده و پایگاه دلخواه را انتخاب نمایید:


آموزش SQL

از طریق برنامه نویسی نیز می توان پایگاه داده دلخواه را انتخاب کرد (می توان پایگاه داده ی مورد استفاده و جاری را مشخص نمود). این کار هم از طریق Query Editor و هم به وسیله ی (ابزار SQLCMD ) PowerShell قابل انجام می باشد.
برای این منظور می بایست واژه ی کلیدی USE و بعد از آن اسم پایگاه داده را در خط فرمان درج نمایید. نحوه ی نگارش آن بدین شکل می باشد:


USE DatabaseName;

مثال:
USE Exercise;

آموزش SQL

بروز رسانی لیست پایگاه داده ها

برخی از پنجره های که پایگاه های داده ها را به نمایش می گذارند، همچون SQL Server Management Studio ، در صورتی که عملیات خاصی در خارج از محدوده ی آن ها رخ بدهد (تغییری ایجاد شود) بلافاصله و در پی این تغییر لیست خود را بروز آوری نمی کنند. به عنوان نمونه، اگر یک پایگاه داده در Query Editor ایجاد نمایید، در پنجره Object Explorer بروز رسانی نمی شود (این تغییر بلافاصله در پنجره ی مزبور منعکس یا اعمال نمی شود). برای دیدن تغییرات خارجی، شما باید پنجره ای که لیست پایگاه های داده در آن قابل مشاهده می باشد، را بروز رسانی نمایید.
در محیط SQL Server Management Studio، به منظور بروز آوری و refresh نمودن لیست، می توانید روی category در Object Explorer راست کلیک کرده و گزینه ی Refresh را انتخاب کنید.برای مثال، جهت بروز رسانی لیست پایگاه های داده در پنجره ی Object Explorer روی گره Databases راست کلیک نموده و گزینه ی Refresh را کلیک کنید.


نگهداشت پایگاه داده

نحوه ی حذف پایگاه داده

گاهی پس از ایجاد و استفاده از پایگاه داده، لازم است آن را حذف کنید. همان طور که پایگاه داده را در SQL Server Management Studio با کد نویسی در Query Editor یا Command Prompt ایجاد کردید، با همین ابزار ها هم می توانید پایگاه داده را پاک کنید.
Management Studio SQL Server (محیط مدیریت پایگاه داده های رابطه ای SQL Server) جهت حذف پایگاه داده در SQL Server Management Studio، ابتدا بایستی در پنجره Object Explorer گره Databases را بسط داده و روی پایگاه داده ی مورد نظر راست کلیک کنید، سپس گزینه delete را انتخاب نمایید.


حذف پایگاه داده با استفاده دستورات زبان SQL

برای حذف یک پایگاه داده ابتدا می بایست به Query Editor مراجعه نموده، سپس عبارت DROP DATABASE را در آن درج کنید. ساختار کلی استفاده از آن به شکل زیر می باشد:


DROP DATABASE DatabaseName;

پیش از اقدام به حذف پایگاه داده در محیط SQLباید اطمینان حاصل نمایید که پایگاه داده به وسیله کسی یا شی دیگری مورد استفاده یا دسترسی قرار نگرفته است.


Schemaها

مروری بر مفهوم schema در SQL Server

یک namespace مجموعه ای از اشیا است که در آن هر شی نام منحصر به فردی دارد، بدین شکل:


آموزش SQL

اشیای مختلفی در داخل namespace وجود دارد. برای مثال داخل یک شرکت هر بخش دارای یک اسم منحصربفرد است. به این خاطر که دو شرکت می توانند مستقل هم باشند، بخش هایی از هر دو شرکت در داخل خودشان می توانند مستقل باشند. برای سامان دهی آیتم های آن، یک namespace می تواند namespaceهای دیگری در داخل خود داشته باشد.بدین معنا که یک namespace می تواند زیرمجموعه ی خود namespace هایی هم داشته باشد همان گونه که شرکت هم دارای بخش هایی می باشد.


مروری بر مفهوم schema

همانطور که قبلا هم ذکر شد یک namespace می تواند اشیایی هم در خود جای دهد.برای کنترل و مدیریت اشیا داخل namespace می توانید آنها را در داخل زیر گروه هایی که schemas نامیده می شود ،قرار دهید.بنابراین یک schemas گروهی از اشیای داخل یک namespace می باشد، بدین معنا که به هر تعداد که می خواهید می توانید schema درون namespace داشته باشید، بدین صورت:


آموزش SQL

همان گونه که namespace ها (فضای نام) می تواند اشیایی همچون schemas ها داشته باشد، یک schemas هم می تواند حاوی اشیا باشد.برای مدیریت schemas ها در namespace ها شما می بایست راهی برای شناسایی schema درنظر بگیرید.بر این اساس لازم است هر schema یک اسم مختص به خود داشته باشد.در تصویر حاضر یک schema ، schema1 نام گذاری شده است. schema دیگر نیز همان طور که در تصویر مشاهده می کنید، schema2 نامیده شده است. schema سوم نیز schema_n اسم گذاری شده است.


ایجاد یک schema

یک schema درواقع شی ای است که خود دربردارنده ی اشیا دیگر می باشد.پیش از استفاده از schema می توانید آن را ایجاد نموده یا از یک schema موجود استفاده کنید.دو نوع schema وجود دارد: یک دسته آن schema هایی است که به صورت پیش فرض وجود دارد و شما فقط آن را استفاده می نمایید و دیگر آن دسته ای است که خود آن را ایجاد می کنید.پس از اینکه Microsoft SQL Server نصب شد تعدادی schema هم همراه آن نصب می گردند.یکی از schemas های نام برده sys و دیگری dbo خوانده می شود.
sys schema شامل لیستی از اشیایی است که در سیستم پایگاه داده وجود دارد.یکی از این اشیا database نامیده می شود که یک view نیز محسوب می شود.موقعی که یک پایگاه داده ایجاد می کنید، نام آن در لیست database با همان نامی که قبلا به آن تخصیص دادید وارد می شود
برای دسترسی به schemas یک پایگاه داده در پنجره ی Object Explorer ، گره Databases را باز نموده ، سپس پایگاه داده ای را باز کنید که دربردارنده ی schema موردنظر می باشد، سپس گره ی Security را باز نمایید. به منظور ایجاد schema در پنجره ی Object Explorerبایستی database را هم باز کنید:
روی گره Security راست کلیک نموده سپس روی new و پس از آن روی Schema کلیک کنید...


آموزش SQL

گره Security زیرمجموعه ی گره ی database را باز نمایید.روی Schemas راست کلیک کنید و سپس روی New Schema کلیک نمایید...


آموزش SQL

پنجره ی محاوره ای Schema – New باز می شود. در این پنجره ی محاره ای Schema Name ، یک یک اسم تک کلمه ای را وارد کنید.مثال:


آموزش SQL

از طریق دستور زیر نیز می توانید این کار را انجام دهید:


CREATE SCHEMA schema_name_clause [ [ ...n ] ]

مثال:
1> CREATE SCHEMA PrivateListing;
2> GO
1>

دسترسی به یک شی از طریق Schema

در داخل یک schema دو شی نمی توانند هم نام باشند اما یک شی می تواند هم نام با یک شی دیگر در یک schema دیگر باشد. بر اساس این اگر به شی در داخل schema اش دسترسی داشته باشید ،به عبارتی دیگر که اسم schema را با یک نقطه و سپس اسم شی موردنظر را استفاده کنید.


Schema1.Something1

پس از نصب Microsoft SQL Server ، یک schema پیش فرض به نام dbo ایجاد می گردد. این schema پرکاربرد ترین schema ای است که مورد استفاده ی شما قرار خواهد گرفت. اگر در پایگاه داده ی مورنظر یک schema ایجاد نکنید، dboیک schema پیش فرض خواهد بود و می توانید آن را به هر شی ای در پایگاه داده اعمال کنید.


آموزش عملی: پایان مبحث

1. در پنجره ی Object Explorer بر روی MotorVehicleAdministration راست کلیک کرده و سپس روی Delete کلیک نمایید. آموزش SQL
2. در کادر محاوره حذف ok را کلیک کنید.
3. در پنجره ی Object Explorer روی نام computer راست کلیک کرده و سپس روی Start PowerShell کلیک نمایید.
4. sqlcmd را تایپ کرده و سپس کلید Enter را فشار دهید.
5. دستور USE Master;را تایپ کنید و سپس Enter را فشار دهید.
6. GO را تایپ کرده و سپس کلید Enter را فشار دهید.
7. برای حذف یک پایگاه داده کد زیر را در پنجره ی فرمان تایپ کرده، سپس درانتهای هر خط کلید Enter را اعمال نمایید:

آموزش SQL
8. Quit را تایپ و سپس Enter را فشار دهید.
9. دستور Exitرا درج کرده، Enter را فشار دهید.
10. از Microsoft SQL Server خارج شوید.
11. در پایان از شما پرسیده می شود آیا مایل به ذخیره ی تغییرات هستید یا خیر، No را کلیک نمایید.
 • 5706
 •    1914
 • تاریخ ارسال :   1394/07/27

دانلود PDF دانشجویان گرامی اگر این مطلب برای شما مفید بود لطفا ما را در GooglePlus محبوب کنید
رمز عبور: tahlildadeh.com یا www.tahlildadeh.com
ارسال دیدگاه نظرات کاربران
شماره موبایل دیدگاه
عنوان پست الکترونیک

ارسال

آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده
آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده

تمامی حقوق این سایت متعلق به آموزشگاه تحلیل داده می باشد .