آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده
آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده

آموزشی query گرافیکی

دوره های مرتبط با این مقاله

آموزشی query گرافیکی

وقتی که SQL Server یک query را اجرا می کند، از طرح query برای تعیین چگونگی دسترسی به داده و کامل کردن query، استفاده می کند. SQL Server در واقع DBA ها را پیشنهاد می دهد و توسعه دهنده ها نیز توانایی مشاهده ی برنامه های query برای کمک به بهینه سازی query پیشنهاد می دهند. بدون برنامه های query، چگونگی هماهنگ سازی و بهینه سازی query مشکل خواهد بود.

چنین ورژنی از برنامه های query در واقع Graphical Execution Plans می باشد که به شما اجازه می دهد یک نمایش گرافیکی از مراحل پردازش query برای یافت نوع بهینه ی آن، پیدا کنید.

توضیحات

برنامه های اجرایی query مراحل و ترتیب استفاده شده برای دسترسی یا اصلاح داده در دیتابیس Microsoft SQL Server را توضیح می دهد. در این آموزش ما از عبارات Execution Plan (برنامه ی اجرایی)، Query Plan (برنامه ی query) و Query Execution Plan (برنامه ی اجرایی query) به جای یکدیگر استفاده خواهیم کرد.

Query Plan به طور مختصر توضیح می دهد که چگونه وضعیت های SQL به طور فیزیکی توسط سرور اجرا می شوند. Query Plan بازیابی داده و روش های ذخیره سازی را توضیح می دهد که توسط Query Optimizer (بهینه ساز query) برای اجرای یک query خاص استفاده می شوند. به عنوان مثال این برنامه حاوی این مورد است که آیا همه ی جدول باید خوانده شود یا اینکه یک ایندکس برای خواندن تعداد کمی از ثبت ها استفاده شود.

برنامه ی اجرایی شامل عملکردهای مختلفی می باشد و هر عملکرد دارای یک خروجی می باشد که مجموعه ی نتیجه (result set) نامیده می شود. عملکردها می توانند یک یا بیشتر ازیک ورودی داشته باشند، مانند پیوستن عملکردها که دارای دو ورودی می باشند. هر مجموعه نتیجه (خروجی) یک ورودی برای عملکرد بعدی خواهد بود، تا اینکه وضعیت SQL اجرا را تمام می کند. بنابراین جریان داده می تواند یه عنوان یک ارتباط بین اپراتورها از راست به چپ کشیده شود.

راه های بالقوه ی بسیاری برای اجرای یک query وجود دارد، بنابراین باید موثرترین راه را انتخاب کند. در مورد query های خیلی پیچیده که متغیرهای بسیاری نیز دارند، SQL فقط برنامه ای را که به اندازه ی کافی خوب باشد، انتخاب می کند.

برنامه های query اجرا شده همچنین در Procedure Cache (برنامه ی حافظه ی پنهان) ذخیره شده اند، بنابراین اگر یک query مشابه اجرا شود، بازیابی شده و مجددا استفاده می شوند.

SQL Server می تواند برنامه ها را به دو طریق ایجاد کند:

  • Actual Execution Plan (برنامه ی اجرای حقیقی)- پس از اجرای query ایجاد شده و حاوی مراحلی است که اجرا شده اند.
  • Estimated Execution Plan ( برنامه های اجرایی تخمین زده شده) – بدون اجرای query ایجاد شده و دارای یک برنامه ی اجرایی تقریبی می باشد.

در بخش های بعدی به برخی طرح های اجرایی نگاهی می کنیم و چگونگی خواندن آنها را بررسی می کنیم.

  • 4416
  •    1220
  • تاریخ ارسال :   1394/07/27

دانلود PDF دانشجویان گرامی اگر این مطلب برای شما مفید بود لطفا ما را در GooglePlus محبوب کنید
رمز عبور: tahlildadeh.com یا www.tahlildadeh.com
ارسال دیدگاه نظرات کاربران
شماره موبایل دیدگاه
عنوان پست الکترونیک

ارسال

آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده
آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده

تمامی حقوق این سایت متعلق به آموزشگاه تحلیل داده می باشد .