آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده
آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده

ایجاد یک پروژه ی جدید دیتابیس

ایجاد یک پروژه ی جدید پایگاه داده (database project)

مرور کلی

اکنون به شرح ایجاد یک پروژه ی اولیه ی پایگاه داده می پردازیم.


شرح

پس از راه اندازی محیط برنامه نویسی Visual Studio، یک پروژه ی جدید به صورت زیر ایجاد نمایید:


آموزش sql

پنجره ای به نام New Project مانند زیر پدیدار می شود. همان طور که مشاهده می کنید مقدار فیلدهای Name و Solution Name از پیش تعیین شده است. می توانید مقادیر پیش فرض این فیلدها را مطابق میل تنظیم نمایید. اگر ورژن مورد استفاده ی شما Visual Studio 2010 Professional یا ویرایش جدیدتر است، در آن صورت گزینه ای به نام Database را در آن مشاهده خواهید کرد. بر روی گزینه ی Advanced در کادر کناری Recent Templates کلیک نمایید. در این آموزش می خواهیم یک پروژه ی جدید پایگاه داده (database project) به نام namedDemoDB و یک solution جدید به نام Tips برای میزبانی آن ایجاد کنیم. در صورت تمایل می توانید root Location (پوشه ی آغازین) را نیز بر روی server انتخاب کرده و فایل های پروژه و solution را در آنجا ایجاد کنید. همان طور که می بینید، ما از SQL Server 2008R2 استفاده می کنیم، به همین جهت گزینه ی SQL Server 2008 Database Project را به عنوان نوع پروژه ی پایگاه داده ی خود بر می گزینیم. پس از انتخاب نوع پروژه و وارد کردن اسم پروژه و solution میزبان آن، بر روی دکمه ی OK کلیک نمایید.


آموزش sql

حال که solution و پروژه ی داخل آن را ایجاد کردیم، سمت راست اپلیکیشن می بایست چندین کادر جدید را نمایش بدهد. اولین کادر، پنجره ای به نام Solution Explorer است که در آن فایل های پشتیبانی (support file) متعددی مشاهده می شود و پروژه از آن ها در ساخت/بروز رسانی پایگاه داده استفاده می کند. دومین کادر، پنجره ی Schema View می باشد که طرح کلی مشابه آنچه در محیط مدیریت بانک های اطلاعاتی (Management Studio) SQL Server مشاهده می کنید، دارد. گرچه از هر دو پنجره ی مزبور می توان برای تعمیم و نگهداشت شی (object maintenance) استفاده کرد، با این حال ما بیشتر از پنجره ی Schema View برای این منظور (نگهداشت شی در پروژه های خود استفاده می کنیم) بهره می گیریم.


آموزش sql

در پنجره ی Solution Explorer، چندین فایل کمکی (helper file) را در زیر پوشه یا به اصطلاح گره ی Properties مشاهده می کنید. این فایل های قابل ویرایش می توانند رفتار و خروجی پایگاه داده را مدیریت کند.


  • · Database.sqlcmdvars –این فایل را می توان جهت تعریف متغیرهای SQLCMD بکار برد و به این متغیرها داخل پروژه ارجاع داد.
  • · Database.sqldeployment –از این فایل می توان به منظور تعریف گزینه ها و تنظیماتی همچون recovery model و/یا آپشن های SET (برای مثال SET ANSI_NULLS ON) در پایگاه داده بهره گرفت.
  • · Database.sqlpermissions –این فایل را می توان جهت تنظیم و نگهداشت مجوزها و سطوح دسترسی کاربران مورد استفاده قرار داد.
  • · Database.sqlSettings –این فایل را می توان جهت ایجاد تنظیماتی که رفتار را حین عملیاتی نظیر ایجاد/باز طراحی (refactoring) پایگاه داده (برای مثال اعمال محدودیت/constraint check، ایجاد فایل پشتیبان/create backup) مدیریت می کنند، مورد استفاده قرار داد.

در زیر پوشه ی Scripts، دو زیرپوشه به نام های Post-Deployment و Pre-Deployment مشاهده می کنید که حاوی اسکریپت های .sql می باشد. عملیات ایجاد یا بازطراحی (refactor) یک پایگاه داده را در اصطلاح deployment (مستقر کردن،نصب و آماده سازی اپلیکیشن برای استفاده) نیز می گویند.محیط Visual، تمامی این پوشه ها و اسکریپت ها را شناخته و برای مدیریت عملیات پیش و پس از deployment از آن ها استفاده می کند. برای مثال، پس از اینکه پایگاه داده نصب و مستقر شد، می توانید داده های اولیه (seed data) را داخل جداول پایگاه داده ی خود قرار دهید. می توانید این کار را با ویرایش Scripts.PostDeployment.sql جهت اجرای عملیات درج انجام دهید.


  • 8566
  •    1200
  • تاریخ ارسال :   1394/07/27

دانلود PDF دانشجویان گرامی اگر این مطلب برای شما مفید بود لطفا ما را در GooglePlus محبوب کنید
رمز عبور: tahlildadeh.com یا www.tahlildadeh.com
ارسال دیدگاه نظرات کاربران
شماره موبایل دیدگاه
عنوان پست الکترونیک

ارسال

آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده
آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده

تمامی حقوق این سایت متعلق به آموزشگاه تحلیل داده می باشد .