آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده
آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده

چگونه ترتیب اتصال روی query plan تاثیر می گذارد

دوره های مرتبط با این مقاله

چگونه ترتیب اتصال روی query plan تاثیر می گذارد

ترتیبی که طبق آن جدول ها در query های شما به یکدیگر متصل هستند، می تواند یک تاثیر نمایشی روی چگونگی اجراهای query شما داشته باشد. اگر query در ابتدا به جدول های بزرگتر و سپس به جدول های کوچکتر متصل شود، این امر باعث انجام پردازش های غیرضروری بسیاری توسط موتور SQL می شود.

به طور کلی SQL Server Optimizer در ابتدا سعی خواهد کرد به جدول هایی متصل شود که اجازه ی کار با کوچکترین مجموعه ی نتیجه ی ممکن را به آن می دهند. برای انجام این کار بهینه ساز (optimizer) سعی خواهد کرد بررسی کند که کدام ترتیب اتصال کوچکترین مجموعه نتیجه را در اولین پردازش ها، ارائه می دهد؛ اما در query های خیلی پیچیده همه ی ترکیبات ممکن را امتحان نمی کند، چرا که ممکن است باعث فشردگی در منبع شود ( resource intensive). به عنوان بهترین تمرین باید سعی کنید که اتصالات جدول خود را طوری تنظیم کنید که مجموعه نتیجه را که در ابتدا ملحق می شود، به حداقل برساند. قبل از شروع اجازه بدهید یک ایندکس به ستون در جدولی که به عنوان شرط اتصال استفاده خواهیم کرد، اضافه کنیم (به این مسئله بیشتر خواهیم پرداخت.).

CREATE NONCLUSTERED INDEX idxChild_ParentID
ON [dbo].[Child] ([ParentID])‎
 
‎-- cleanup statements
‎--DROP INDEX Child.idxChild_ParentID

از آنجایی که در بیشتر موارد این مسئله زمانی مطرح می شود که queryها واقعا پیچیده می شوند و بهینه ساز برنامه های زیادی برای ارزیابی دارد، به عنوان مثال اتصالات چند جدول، برای توضیح واضح تر این مسئله از نیروی ترتیب با یک query ساده استفاده خواهیم کرد. در اینجا کدی را مشاهده می کنید که ترتیب اتصالات ضعیف ما را توضیح می دهد:

SELECT P.ParentID,C.ChildID,S.SmallID‎
‎ FROM [dbo].[Parent] P INNER JOIN
‎    [dbo].[Child] C ON C.ParentID=P.ParentID INNER JOIN‎
‎    [dbo].[Small] S ON S.SmallID=C.ParentID‎
‎ OPTION (FORCE ORDER)‎

با دقت به توضیح برنامه برای این query می بینیم که جدول های Parent وChild در ابتدا به هم متصل شده و نتیجه ِ آن 1899980 ردیف می باشد که پس از آن به جدول Small پیوسته که مجموعه ی رکورد نهایی را به 95 ردیف کاهش می دهد.

اکنون اجازه بدهید آنها را به ترتیب درست متصل کنیم، بنابراین کوچکترین جدول در ابتدا ملحق می شود. در اینجا وضعیت SQL را مشاهده می کنید:

SELECT P.ParentID,C.ChildID,S.SmallID
‎ FROM [dbo].[Small] S INNER JOIN
‎    [dbo].[Parent] P ON S.SmallID=P.ParentID INNER JOIN‎
‎    [dbo].[Child] C ON P.ParentID=C.ParentID‎

با دقت به explain plan برای این query مشاهده می کنیم که جدول Parent ابتدا به جدول Small ملحق شده و نتیجه 5 ردیف می باشد که پس از آن به جدول Child ملحق می شود که رکورد نهایی که 95 ردیف می باشد را تولید می کند.

تنها نگاه کردن به explain plans اطلاعات کافی در مورد query دوم به ما ارائه می دهد و درمی یابیم که query دوم بهتر عمل می کند. اما اجازه بدهید فقط برای تایید به استاتیک های SQL Profiler نگاهی داشته باشیم. همانطور که ار تصویر زیر در می یابیم اتصال به جدول Small در ابتدا به طور واضح تعداد داده های query را که باید پردازش شوند، کاهش می دهد.بنابراین کاهش منابع نیاز به اجرای این query دارد.

CPU
Reads
Writes
Duration
Poor Join Order
265
5935
0
309
Good Join Order
0
35
0
0
 • 2416
 •    920
 • تاریخ ارسال :   1394/07/27

دانلود PDF دانشجویان گرامی اگر این مطلب برای شما مفید بود لطفا ما را در GooglePlus محبوب کنید
رمز عبور: tahlildadeh.com یا www.tahlildadeh.com
ارسال دیدگاه نظرات کاربران
شماره موبایل دیدگاه
عنوان پست الکترونیک

ارسال

آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده
آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده

تمامی حقوق این سایت متعلق به آموزشگاه تحلیل داده می باشد .