آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده
آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده

شناسایی ایندکس های بدون استفاده در Sql server

دوره های مرتبط با این مقاله

شناسایی ایندکس های بدون استفاده در Sql server

بری اینکه اطمینان حاصل کنید که دسترسی به داده تا جایی که ممکن است سریع می باشد، SQL Server مانند سیستم های مرتبط دیتابیس دیگر از نمایه سازی (indexing) برای یافتن سریع داده استفاده می کند. SQL Server ایندکس های مختلفی دازد که ایجاد می شوند، مانند clustered indexes، non-clustered indexes، XML indexes و Full Text indexes.

مزیت داشتن ایندکس های بیشتر این است که اگر ایندکس مناسبی وجود داشته باشد، SQL Server می تواند به سرعت به داده دسترسی داشته باشد. عیب داشتن ایندکس های زیاد نیز این است که SQL Server باید همه ی این ایندکس ها را حفظ کند که می تواند سرعت کار را پایین آورد و ایندکس ها نیزنیاز به فضای ذخیره سازی بیشتری دارند. بنابراین همانطور که می بینید indexing در اجرا هم می تواند مفید و هم مضر باشد.

در این بخشبر روی چگونگی شناسایی ایندکس های موجود که استفاده نمی شوند، تمرکز می کنیم که چنین ایندکس هایی برای بهبود اجرا قابل حذف می باشند و فضای ذخیره سازی مورد نیاز نیز به این شکل کاهش می یابد.

توضیح

وقتی SQL Server 2005 معرفی شد، Dynamic Management Views (DMVs) را اضافه کرد که به شما اجازه می دهد تا یک دیدگاه وسیع تر نسبت به آنچه در یک SQL Server در حال انجام است، داشته باشید. یکی از این موارد توانایی مشاهده ی چگونگی استفاده از ایندکس هاست. دو DMV وجود دارند که در مورد آنها بحث خواهیم کرد. دقت داشته باشید که این ویوها داده ی جمع شده را ذخیره می کنند، بنابراین وقتی SQL Server دوباره اجرا می شود، شمارنده ها به صفر برمی گردند. بنابراین از این مسئله در هنگام نظارت بر استفاده از ایندکس خود آگاه باشید.

DMV - sys.dm_db_index_operational_stats

این DMV به شما اجازه می دهد تا اطلاعات مربوط به وارد کردن، آپدیت کردن و یا حذف را برای یک ایندکس از جهات مختلف مشاهده کنید. اساسا میزان تلاش برای برقراری ایندکس براساس تغییرات داده را ارائه می دهد.

اگر شما جدول را تنظیم کرده و همه ی ستون ها را گزارش دهید، خزوجی ممکن است گیج کننده باشد. بنابراین query زیر روی تعداد کمی از ستون های کلیدی تمرکز می کند. برای یادگیری بیشتر در مورد همه ی ستون ها می توانید Books Online را چک کنید:

SELECT OBJECT_NAME(A.[OBJECT_ID]) AS [OBJECT NAME], ‎
‎    I.[NAME] AS [INDEX NAME], ‎
‎    A.LEAF_INSERT_COUNT, ‎
‎    A.LEAF_UPDATE_COUNT, ‎
‎    A.LEAF_DELETE_COUNT ‎
FROM  SYS.DM_DB_INDEX_OPERATIONAL_STATS (db_id(),NULL,NULL,NULL ) A ‎
‎    INNER JOIN SYS.INDEXES AS I ‎
‎     ON I.[OBJECT_ID] = A.[OBJECT_ID] ‎
‎      AND I.INDEX_ID = A.INDEX_ID ‎
WHERE OBJECTPROPERTY(A.[OBJECT_ID],'IsUserTable') = 1‎

در زیر تعداد Insert، Update و Delete را که برای هر ایندکس اتفاق می افتد، مشاهده می کنیم. این جدول نشان می دهد که SQL Server برای برقراری ایندکس چقدر کار باید انجام دهد.

آموزش SQL Server

DMV - sys.dm_db_index_usage_stats

این DMV به شما نشان می دهد که ایندکس برای queryهای یوزر چندبار استفاده شده است. که اگر همه ی ستون ها را تنظیم کنید، ستون های بسیار دیگری وجود دارند که بازگردانده می شوند. برای اطلاعات بیشتر می توانید به Books Online مراجعه کنید.

SELECT OBJECT_NAME(S.[OBJECT_ID]) AS [OBJECT NAME], ‎
‎    I.[NAME] AS [INDEX NAME], ‎
‎    USER_SEEKS, ‎
‎    USER_SCANS, ‎
‎    USER_LOOKUPS, ‎
‎    USER_UPDATES ‎
FROM  SYS.DM_DB_INDEX_USAGE_STATS AS S ‎
‎    INNER JOIN SYS.INDEXES AS I ON I.[OBJECT_ID] = S.[OBJECT_ID] AND ‎I.INDEX_ID = S.INDEX_ID ‎
WHERE OBJECTPROPERTY(S.[OBJECT_ID],'IsUserTable') = 1‎
‎    AND S.database_id = DB_ID()‎

در اینجا می توانیم seeks، scans، lookups و updates را مشاهده کنیم.

 • Seek اشاره به تعداد دفعاتی می کند که یک index seek برای آن ایندکس اتفاق می افتد. این روش سریعترین راه برای دسترسی به داده می باشد، بنابراین روش خوبی است.
 • Scan اشاره به تعداد دفعاتی دارد که یک index scan برای یک ایندکس اتفاق می افتد، این روش زمانی اتفاق می افتد که چند ردیف داده برای پیدا کردن یک داده جستجو می شوند. شما سعی دارید که از اسکن ها جلوگیری کنید.
 • lookups اشاره دارد به تعداد دفعاتی که query داده را از clustered index or the heap خارج می کند. (clustered index ندارد.) شما سعی در جلوگیری از Lookups نیز دارید.
 • Updates اشاره دارد به تعداد دفعاتی که به خاطر تغییرات داده، ایندکس آپدیت می شود، که باید با اولین query بالا هماهنگ باشد.
آموزش SQL Server

تشخیص ایندکس های استفاده نشده:

بنابراین براساس خروجی بالا باید روی دومین خروجی query بالا تمرکز کنید. اگر ایندکس هایی را مشاهده کردید که در آنها seek، scan یا lookup اتفاق نمی افتد اما آپدیت هایی اتفاق افتاده است، به این معناست که SQL Server برای کامل کردن query از ایندکس استفاده نکرده، اما نیاز به برقراری ایندکس دارد. توجه داشته باشید که زمانیکه SQL Server مجددا شروع به کار کرد، داده ی مربوط به این DMVها مجددا تنظیم می شود، بنابراین اطمینان حاصل کنید که برای یک مدت طولانی داده جمع آوری کرده اید و مشخص کنید که کدام ایندکس ها انتخاب های خوبی برای حذف می باشند.

 • 3872
 •    1120
 • تاریخ ارسال :   1394/07/27

دانلود PDF دانشجویان گرامی اگر این مطلب برای شما مفید بود لطفا ما را در GooglePlus محبوب کنید
رمز عبور: tahlildadeh.com یا www.tahlildadeh.com
ارسال دیدگاه نظرات کاربران
شماره موبایل دیدگاه
عنوان پست الکترونیک

ارسال

آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده
آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده

تمامی حقوق این سایت متعلق به آموزشگاه تحلیل داده می باشد .