آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده
آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده

آموزش تنظیماتی برای بهبود عملکرد Flatlist در React Native

دوره های مرتبط با این مقاله

تنظیماتی برای بهبود عملکرد Flatlist در React Native

اصطلاحات

VirtualizedList: کامپوننت پایه ی FlatList (پیاده سازی React Native از مفهوم virtual List)

Memory consumption: میزان اطلاعات از لیست که در حافظه نگه داری می شود، که ممکن است منجر به توقف ناگهانی application شود.

Responsiveness: توانایی application برای پاسخ به تعاملات کاربر. پایین بودن سرعت پاسخگویی، مثلا هنگامی که یک component را touch می کنید و باید کمی صبر کنید تا پاسخ بگیرید، قابل مشاهده است.

Blank areas: وقتی VirtualizedList نمی تواند آیتم ها را با سرعت کافی render کند، ممکن است بخشی از لیست به جای آیتم ها، فضایی سفید به کاربر نشان داده شود.

Viewport: فضای قابل رویت از محتوا، حاوی pixel های render شده

Window: فضایی که آیتم ها باید در آن load شوند، که عمدتا از Viewport بزرگتر است.

Props

در اینجا لیستی از props ها را آورده ایم که می توانید از آن ها برای بهبود عملکرد FlatList استفاده کنید:

removeClippedSubviews
TYPE
DEFAULT
Boolean
False

اگر مقدار آن true باشد، viewهای بیرون از viewport را حذف می کند.

مزایا: این کار زمان صرف شده روی thread اصلی را کم می کند، و در نتیجه با حذف viewهای خارج از viewport احتمال drop شدن frame ها را کم می کند.

معایب: این پیاده سازی ممکن است bug داشته باشد. مثلا محتوایی از دست برود (بیشتر در iOS مشاهده شده)، به خصوص زمانی که کارهای پیچیده ای با transforms ها یا absolute positioning انجام می دهید. برای صرفه جویی در مصرف memory هم چندان کاربرد ندارد، چرا که viewها فقط detach می شوند.

maxToRenderPerBatch
TYPE
DEFAULT
Number
10

این یک prop مختص VirtualizedList است که می تواند توسط FlatList مقداردهی شود. مقدار آیتم های render شده در هر scroll را تعیین می کند.

مزایا: تعیین یک عدد بزرگتر به معنای کم شدن فضای خالی هنگام scroll کردن خواهد بود.

معایب: آیتم بیشتر به ازای هر scroll زمان بیشتری برای اجرای کد جاوااسکریپت می گیرد و احتمال block شدن پردازش eventهای دیگر هست و سرعت پاسخگویی را کم می کند.

updateCellsBatchingPeriod
TYPE
DEFAULT
Number
50

مقدار این property تعیین کننده ی تاخیر به میلی ثانیه بین render کردن دیتا در هر scroll است.

مزایا: استفاده از این property در کنار maxToRenderPerBatch برای مثال این امکان را می دهد که آیتم های بیشتر با scroll کمتر، یا آیتم های کمتر در scroll های بیشتر، داشته باشیم.

معایب: تاخیر بین render شدن دیتا در هر scroll ممکن است باعث ایجاد فضای خالی شود، تاخیر کمتر ممکن است موجب کاهش سرعت پاسخگویی application شود.

initialNumToRender
TYPE
DEFAULT
Number
10

مقدار اولیه آیتم ها برای render شدن را معین می کند.

مزایا: تعداد آیتم های load شده را در صفحه تمام device ها معین می کند. این ممکن است بشدت روی بهبود عملکرد application هنگام render شدن برای اولین بار، تاثیر بگذارد.

معایب: در نظر گرفتن مقدار کمی برای initialNumToRender ممکن است باعث بوجود آمدن فضای خالی شود، به ویژه اگر عدد به قدری کم باشد که viewport را در هنگام render شدن اولیه، پر نکند.

windowSize
TYPE
DEFAULT
Number
21

این عدد یک واحد اندازه گیری است، که در آن 1 معادل height viewport شماست. مقدار پیش فرض آن 21 است (10 برابر viewport از بالا، 10 برابر آن از پایین و یکی برای وسط).

مزایا: مقدار بزرگتر برای windowSize احتمال دیدن فضای خالی هنگام scroll را کم می کند. درمقابل، مقدار کمتر در مصرف memory صرفه جویی می کند، چرا که تعداد آیتم هایی که همزمان load می شوند، کم می شود.

معایب: بزرگ شدن windowSize به مصرف بیشتر memory منتج می شود و کوچکتر شدن آن احتمال دیدن فضای خالی را بیشتر می کند.

legacyImplementation
TYPE
DEFAULT
Number
21

این property، FlatList را مجبور می کند از پیاده سازی قدیمی و منسوخ شده ی ListView به جای VirtualizedList استفاده کند.

مزایا: مشکل فضای خالی و bug های VirtualizedList نخواهید داشت.

معایب: مصرف memory بیشتر و احتمال توقف ناگهانی application هنگام استفاده از لیست های بزرگ با آیتم های پیچیده بیشتر می شود. از قابلیت های زیادی پشتیبانی نمی شود و ممکن است به دلیل منسوخ شدنش، bug های بیشتر هم داشته باشد.

List item ها

در این بخش نکاتی درمورد component های list item مطرح شده است. List item ها هسته اصلی لیست ها هستند، و عملکردشان اهمیت زیادی دارد.

از component های ساده استفاده کنید.

هرچه component هایتان پیچیده تر باشد، سرعت render کمتری دارند. از روال های منطقی پیچیده و آیتم های تودرتو در لیست استفاده نکنید. اگر از لیست در قسمت های مختلف application استفاده می کنید، یک component برای لیست بزرگتان درست کنید و تاحد ممکن منطق و تودرتویی را در آن به حداقل برسانید.

از component های سبک استفاده کنید

هرچه component هایتان سنگین تر باشند، سرعت render شدنشان پایین می آید. از عکس های سنگین استفاده نکنید (از thumbnail عکس یا نسخه crop شده آن استفاده کنید). تا جایی که ممکن است effect ها و تعاملات و اطلاعات درون لیست را کم کنید. آیتم ها را بعدا می توانید با هرمقدار جزئیات که می خواهید به طور مستقل نمایش دهید.

از shouldComponentUpdate استفاده کنید

در React، PureComponent خودش یک تابع shouldComponentUpdate با پیاده سازی ساده ای درحد یک مقایسه، دارد. این تابع هزینه بر است چرا که همه ی props ها را چک می کند. اگر تابعی با عملکرد بهتر می خواهید، طوری آن را پیاده سازی کنید که فقط props هایی که احتمالا تغییر کرده اند را، چک کند. اگر لیست ساده پیاده سازی شده باشد حتی می توانید از قطعه کدی مثل کد زیر استفاده کنید:


shouldComponentUpdate() {
   return false
  }

از عکس های بهینه شده cache شده استفاده کنید

برای بهبود عملکرد برنامه حین کار با عکس ها، می توانید از package هایی مثل react-native-fast-image که توسط DylanVann@ توسعه داده شده، استفاده کنید. هر عکس در لیست یک instance از new Image() است. هرچه سریعتر عکس به loaded hook برسد، Thread جاوااسکریپت مختص آن سریعتر آزاد می شود.

از getItemLayout استفاده کنید

اگر تمام component های مربوط به آیتم های درون لیست height یکسانی دارند، (یا width یکسان برای لیست های افقی) استفاده از این prop، FlatList را از قید محاسبه های async مربوط به layout، آزاد کند.

این روش خوبی برای بهبود عملکرد است. اگر component ها سایز متفاوت دارند و باز هم می خواهید performance خوبی داشته باشید، طراحی خود را تغییر دهید.

از keyExtractor یا key استفاده کنید

برای FlatList خود از keyExtractor keyExtractor استفاده کنید. این prop برای caching استفاده می شود و به عنوان نوعی کلید برای نگه داری ترتیب آیتم ها استفاده می شود. همچین می توانید از یکprop key درون آیتم ها استفاده کنید.

از anonymous function در renderItem استفاده نکنید

تابع renderItem را بیرون تابع render بگذارید، به این شیوه از بازسازی اش در هربار render شدن جلوگیری کرده اید.


renderItem = ({ item }) => (< View key={item.key}>< Text>{item.title}< /Text>< /View>);
render(){
 // ...
            < FlatList data={items}
                 renderItem={renderItem} />
 // ...
}

 • 626
 •    0
 • تاریخ ارسال :   1398/05/30

دانشجویان گرامی اگر این مطلب برای شما مفید بود لطفا ما را در GooglePlus محبوب کنید
رمز عبور: tahlildadeh.com یا www.tahlildadeh.com
ارسال دیدگاه نظرات کاربران
شماره موبایل دیدگاه
عنوان پست الکترونیک

ارسال

آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده
آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده

تمامی حقوق این سایت متعلق به آموزشگاه تحلیل داده می باشد .