برنامه نویسی را از صفر شروع کنید!

021-88146330
021-88146323
ورود | ثبت‌نام
ورود کاربر جدید هستید؟ ثبت نام کنید
0

سبد خرید شما خالی است!

ورود | ثبت‌نام

ورود کاربر جدید هستید؟ ثبت نام کنید

آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل‌داده

با مجوز رسمی از سازمان فنی و حرفه‌ای کشور
مشخصات مقاله
  • 190
  • 0.0
  • 415
  • 0
  • 0

آیا بلاکچین امن است؟

آیا بلاک چین Blockchain امن است؟


فناوری بلاکچین از روش ها مختلفی طور غیر متمرکز امنیت را فراهم می آورد. برای نمونه بلوک ها همیشه به صورت خطی و به ترتیب وقوع زمانی ذخیره می شوند؛ به این معنی که بلوک ها همیشه به انتهای بلاکچین متصل می شوند.


بعد از اضافه شدن بلوک ،تقریبا ناممکن است تا محتویات بلوک را مجددا تغییر داد، مگر انکه اکثریت اعضای شبکه به اجماع در مورد این موضوع به توافق برسند.


این به دلیل آن است که هر بلوک حاوی کد هش(Hash) مخصوص به خود همراه با هش بلوک قبلی و مهر زمانی(time stamp) می باشد.


کد هش از طریق توابعی ساخته می شوند که اطلاعات دیجیتالی را به رشته ای از اعداد و حروف تبدیل می کنند. در صورت تغییر این اطلاعات به هر نحو، کد هش نیز به همراه با ان تغییر می کند.


فرض کنیم یک هکر، که همچنین یک نود را بر روی شبکه بلاکچین نگهداری می کند، با دستکاری در بلوک قصد سرقت یک ارزدیجیتال را داشته باشد. اگر هکر فقط کپی زنجیره موجود بر روی نود خود را تغییر دهد، این تغییر در دیگر نود ها اتفاق نخواهد افتاد و با انجام انطباق نظیر به نظیر ،دیگر نودها متوجه تفاوت در نسخه خود و نسخه دستکاری شده توسط هکر می شوند و عملا در شبکه تغییری رخ نمی دهد.


موفقیت در انجام چنین هکی ملزوم به آن است که هکر به طور همزمان 51% از تمامی نودها و نسخه های بلاکچین موجود در این نود را را در اختیار داشته باشد تا در این صورت نسخه تغییر یافته از نظر اکثریت(که در اختیار هکر است) معتبر تلقی شود و به زنجیره اصلی بلاکچین متصل شود. اما چنین حمله ای نیازمند پول و منابع بسیار اتت چرا که نیاز است تا همه بلوک های اضافه شده مجدد پردازش شوند تا کد های هش و مهر های زمانی در سلسله بلوک ها با هم تطابق داشته باشد.


به دلیل وسعت و رشد سریع شبکه های ارزهای دیجیتال، هزینه انجام چنین حمله ای بسیار هنگفت خواهد بود. انجام چنین کاری نه تنها به صرفه نخواهد بود بلکه بی نتیجه است. تغییر زنجیره در این مقیاس از چشم دیگر اعضای سیستم دور نخواهد ماند و با انجام هاردفورک(hard fork) ، سیستم را به نسخه جدیدی بروزرسانی می کنند. در این صورت توکن سیستم هک شده از نظر ارزش سقوط کرده در نتیجه هکر، دارایی بی ارزشی را در اختیار خواهد داشت. همین اتفاق در صورت حمله به فورک جدید نیز برقرار خواهد بود. ساختار این سیستم به نحوی است که مشارکت در آن به صرفه تر حمله به آن است.
نام دوره
پیش نیاز
ثبت نام
دوره آموزش بلاک چین Blockchain

1400/12/06 415 190
رمز عبور : tahlildadeh.com یا www.tahlildadeh.com
سوالتو بپرس!
نظرات سوالات