آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده
آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده

ورود موبایل مسافرتی به ایران، پس از اجرای طرح رجیستری امکان‌پذیر است

ورود موبایل مسافرتی به ایران، پس از اجرای طرح رجیستری امکان‌پذیر است

طبق گفته ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، طرح رجیستری از شنبه آینده رسماً فعالیت خود را آغاز خواهد کرد و پس از آن هیچ تلفن‌همراهی که در سامانه گمرک ثبت نام نشده باشد قادر به سرویس گیری از شبکه اپراتورهای کشور نخواهد بود. اما امروز با برگزاری یک نشست خبری، جزییات تازه‌ای از طرح رجیستری مشخص شد و مسئولان آن در مصاحبه با دیجیاتو، به سوالاتی پیرامون وارد کردن موبایل به شکل مسافرتی به ایران پاسخ دادند.

موبایل‌های غیر قانونی تا یک‌ماه قادر به سرویس گیری خواهند بود

به گفته «حسین یوسفیان» کارشناس فنی طرح رجیستری، موبایل‌هایی که از طریق گمرک وارد کشور نشده‌اند در صورت فعال شدن با یک سیم‌کارت ایرانی تا یکماه قادر به سرویس گیری خواهند بود اما کد آنها در لیستی موسوم به لیست خاکستری قرار خواهد گرفت.

او در گفتگویی به ما گفت:

«در صورت قرار گرفتن یک موبایل در لیست خاکستری، کاربر یک ماه فرصت خواهد داشت تا به گمرک‌های ورودی مراجعه نماید و کد IMEI را احراز کند. در غیر این صورت پس از گذشت یک ماه، دسترسی تلفن‌همراه مذکور به اپراتورها قطع خواهد شد.»

بدین ترتیب مسافرانی که کمتر از یک ماه در کشور حضور دارند یا از سیم کارت خارجی استفاده می‌کنند شامل این طرح نخواهند شد. اما تکلیف هدایا و موبایل‌هایی که توسط مسافرانی ایرانی به قصد استفاده در کشور وارد می‌شوند چه خواهد شد؟

در صورت عدم پرداخت عوارض، بعد از یکماه سرویس گیری موبایل قطع خواهد شد

یوسفیان در این خصوص می‌گوید:

«در صورتی که یک کاربر بخواهد جهت استفاده شخصی، عوارض یک یا دو موبایل را پرداخت نموده تا از آنها استفاده کند، می‌تواند به سایت گمرک الکترونیک مراجعه کند تا با ورود به سامانه ترخیص کالا (EPL) و احراز کد IMEI بتواند تلفن همراه خود را از لیست خاکستری خارج نماید. »

لازم به ذکر است تعرفه واردات موبایل برای واردکنندگان رسمی در حال حاضر ۱۵ درصد ارزش موبایل تعیین شده اما در صورتی که کاربری بخواهد موبایلی که به ایران وارد کرده را بیشتر از یک ماه مورد استفاده قرار داده و آن را از لیست خاکستری خارج کند، باید ۱۶ درصد ارزش موبایل را به گمرک پرداخت کند.

به گفته وی خدمات مربوط به تلفن‌همراه سامانه گمرک، هنوز تا بهره برداری فاصله دارد و حداقل یک‌ماه و نیم طول خواهد کشید تا به مرحله پاسخگویی برسد، اما تقاضای بالای مردم می‌تواند فعالیت این نهاد در این زمینه را تسریع بخشد.

  •    2584
  • (0رای)
  • تاریخ ارسال:   1396/07/27
لطفا به این مطلب امتیاز دهید
ثبت امتیاز 0
0       0
ارسال دیدگاه نظرات کاربران
شماره موبایل دیدگاه
عنوان پست الکترونیک

ارسال
آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده
آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده

تمامی حقوق این سایت متعلق به آموزشگاه تحلیل داده می باشد .