آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده
آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده

تکنولوژی ajax و کاربرد آن در Jquery

دوره های مرتبط با این مقاله

Ajax یک تکنولوژی تبادل داده ها با سرور و بروز رسانی بخش هایی از یک صفحه ی وب، بدون نیاز به بارگذاری تمام صفحه است. مهم‌ترین مزیت این تکنولوژی این است که دیگر برای انجام هر کاری لازم نیست صفحه وب مجددا بارگذاری شود.

نمونه یک

Let jQuery AJAX Change This Text

امتحان کنید

AJAX چیست ؟

AJAX سرواژه ی عبارت Asynchronous Java and XML است که این مفهوم را می رساند: ترکيب نامتقارن جاوا اسکريپت و XML. در اصل صفحات وب و پروتکل HTTP بدین گونه عمل می کند که وقتی درحال وب‌گردی هستيم، درمقابل هر کنش و واکنش ميان ما و سایتی که داریم با آن کار می کنیم، کل يک صفحه وب از نو بارگذاری می ‌شود.
AJAX فناوری نوینی است که تغيير قابل توجهی را در اين روال ایجاد می کند؛ بدین صورت که به جای بارگذاری مجدد کل صفحه فقط بخشی تغيير می ‌یابد که قرار است اطلاعات جديد را نمايش دهد و تمامی عمليات مربوط به ارسال اطلاعات و دريافت نتايج در پشت پرده صورت می گیرد. در نتيجه هيچ‌گاه صفحه ی خالی وب در فواصل کنش و واکنش‌های زمان کار با مرورگر رویت نمی شود.
نمونه سایت هایی که از این فناوری بهره می گیرند: Gmail، Google Maps، YouTube و زبانه های Facebook.

چرا توصیه می شود jQuery و AJAX را با هم بکار ببریم؟

jQuery چندین متد برای کار با AJAX فراهم نموده است. به کمک توابع AJAX و یکی از دو روش Post HTTP و Get HTTP می توانید از سرور راه دور (remote server) متن، HTML، XML و JSON درخواست کنید، همچنین می توانید اطلاعات خارجی ارسال شده از سمت سرویس دهنده را داخل یک عنصر انتخابی HTML درون صفحه ی وب خویش بارگذاری کنید!

بدون jQuery کدنویسی با AJAX کمی دشوار خواهد بود!

نوشتن کدهای متعارف AJAX ممکن است کمی دشوار باشد زیرا که مرورگرهای مختلف دارای دستور نگارش متفاوت یا منحصر بفرد برای پیاده سازی AJAX می باشد بدین معنا که نحوه ی پیاده سازی آن در مرورگرهای مختلف متفاوت است. منظور این است که بدون jQuery لازم است مقداری کد اضافی برای آزمایش مرورگرهای مختلف بنویسید. اما تیم jQuery مشکلات بر سر راه انجام این کار را برای ما برطرف ساخته به گونه ای که می توانید قابلیت ها و امکانات AJAX را طی نوشتن تنها یک خط کد مورد بهره وری قرار دهید.

  • 1313
  •    1534
  • تاریخ ارسال :   1394/07/29

دانلود PDF دانلود سورس کد دانشجویان گرامی اگر این مطلب برای شما مفید بود لطفا ما را در GooglePlus محبوب کنید
رمز عبور: tahlildadeh.com یا www.tahlildadeh.com
ارسال دیدگاه نظرات کاربران
شماره موبایل دیدگاه
عنوان پست الکترونیک

ارسال

آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده
آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده

تمامی حقوق این سایت متعلق به آموزشگاه تحلیل داده می باشد .