آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده
آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده

برپا کردن محیط مربوط MVC Spring

دوره های مرتبط با این مقاله

برپا کردن محیط مربوط به MVC Spring

در این بخش می خواهیم به چگونگی آماده سازی محیط برنامه نویسی جهت شروع کار خود در Spring Framework بپردازیم. همچنین در این بخش به چگونگی برپا کردن JDK، Tomcat و Eclipse در دستگاه خود قبل از برپا کردن Spring Framework پرداخته شده است.

مرحله 1: نصب Java Development Kit (JDK)

آخرین ورژن JDK را می توانید از وب سایت Oracle دریافت کنید. آموزش نصب آن را می توانید در فایل های دانلود شده مطالعه کنید. همین آموزش ها را دنبال کنید تا بتوانید آن را نصب و پیکربندی کنید. بعد از آن که کار نصب تمام شد، متغیرهای محیطی PATH و JAVA_HOME را به گونه ای تنظیم کنید که به دایرکتوری شامل java و javac اشاره کنند. این دایرکتوری نوعا برای این دو به ترتیب java_install_dir/bin و java_install_dir است.
اگر با ویندوز کار می کنید و JDK را در C:\jdk1.6.0_15 نصب کرده اید، باید خط زیر را داخل فایل C:\autoexec.bat خود قرار دهید.

set PATH = C:\jdk1.6.0_15\bin;%PATH%
set JAVA_HOME = C:\jdk1.6.0_15

به عنوان جایگزین در ویندوز NT/2000/XP می توانید بر روی My Computer کلیک راست کنید و مسیر select Properties → Advanced → Environment Variables را دنبال کنید. سپس مقدار PATH را به روز کنید و بر روی OK کلیک کنید.
در یونیکس (Solaris، Linux و ...) اگر SDK در /usr/local/jdk1.6.0_15 نصب شده است و شما می توانید C shell را ببینید، در این صورت دستور زیر را داخل فایل .cshrc وارد کنید.

setenv PATH /usr/local/jdk1.6.0_15/bin:$PATH
setenv JAVA_HOME /usr/local/jdk1.6.0_15

همچنین اگر از یک IDE مثل Borland JBuilder, Eclipse, IntelliJ IDEA یا Sun ONE Studio استفاده می کنید، می توانید جهت تأیید این که IDE مکان نصب جاوا را می داند، یک برنامه ی ساده را کامپایل و اجرا کنید. در غیر این صورت با توجه به آموزش IDE نصب را به صورت کامل و صحیح انجام دهید.


مرحله 2: نصب Apache Common Logging API

می توانید آخرین ورژن Apache Commons Logging API را از https://commons.apache.org/logging/ دانلود کنید. بعد از تمام شدن دانلود binary distribution را داخل مکانی به دلخواه خود باز کنید.
برای مثال C:\commons-logging-1.1.1 در ویندوز یا /usr/local/commons-logging1.1.1 در لینوکس یا یونیکس. این دایرکتوری باید فایل های jar و اسناد پشتیبان دیگر را داشته باشد.


برپا کردن محیط مربوط به MVC Spring

حتما به درستی متغیر CLASSPATH خود را بر روی این دایرکتوری تنظیم کنید. در غیر این صورت طی اجرای برنامه ی خود با مشکل مواجه خواهید شد.


مرحله 3: نصب Eclipse IDE

تمامی مثال های موجود در این آموزش با استفاده از Eclipse IDE نوشته شده اند. به همین دلیل توصیه می شود از آخرین ورژن Eclipse استفاده کنید.
جهت نصب Eclipse IDE می توانید به آدرس https://www.eclipse.org/downloads/ مراجعه کنید. بعد از تمام شدن دانلود فایل نصبی، binary distribution را در مکانی به دلخواه خود قرار دهید.
برای مثال این کار را در ویندوز در C:\eclipse و یا در لینوکس و یونیکس در /usr/local/eclipse انجام دهید و در نهایت به درستی متغیر PATH را تنظیم کنید.
Eclipse را می توان با اجرای دستور زیر در ویندوز یا به سادگی با دوبار کلیک کردن بر روی eclipse.exe باز کرد.

%C:\eclipse\eclipse.exe

این کار در یونیکس (Solaris، Linux و ...) به صورت زیر انجام می شود:

$/usr/local/eclipse/eclipse

پس از راه اندازی موفق اگر مشکلی پیش نیاید، صفحه ی زیر نمایش داده خواهد شد.


برپا کردن محیط مربوط به MVC Spring

مرحله 4: نصب کتابخانه های Spring Framework

حالا که هیچ مشکلی وجود ندارد، می توانیم Spring Framework را نصب کنیم. در ادامه مراحل دانلود و نصب این فریمورک در دستگاه خود را می توانید مشاهده کنید.

  • مشخص کنید که آیا می خواهید Spring را در ویندوز یا یونیکس نصب کنید و پس از آن برای نصب فایل .zip برای ویندوز و فایل .tz برای یونیکس به مرحله ی بعد بروید.
  • آخرین نسخه ی Spring framework binaries را از https://repo.spring.io/release/org/springframework/spring دانلود کنید.
  • ما spring-framework-4.3.1.RELEASE-dist.zip را در ویندوز نصب کرده ایم و بعد از آن که فایل دانلودی را از حالت فشرده خارج کردیم، ساختار دایرکتوری داخل E:\spring مانند زیر نمایش داده شد.

برپا کردن محیط مربوط به MVC Spring

می توانید تمامی کتابخانه های Spring را داخل E:\spring\libs پیدا کنید. حتما به درستی متغیر CLASSPATH خود را بر روی این دایرکتوری تنظیم کنید. در غیر این صورت در زمان اجرای برنامه با مشکل مواجه می شوید. اگر از Eclipse استفاده کنیم، در این صورت تنظیم CLASSPATH اجباری نخواهد بود. چرا که تمامی تنظیمات از طریق Eclipse انجام داده می شوند.
بعد از آن که مرحله ی آخر نیز تمام شد، می توانید به سراغ اولین مثال Spring بروید که در بخش بعد به این مثال پرداخته شده است.


برای مطالعه سرفصل کارگاه عملی Spring MVC پیشرفته همراه با پیاده سازی فروشگاه اینترنتی کلیک نمایید .


  • 195
  •    190
  • تاریخ ارسال :   1397/11/12

دانلود PDF دانشجویان گرامی اگر این مطلب برای شما مفید بود لطفا ما را در GooglePlus محبوب کنید
رمز عبور: tahlildadeh.com یا www.tahlildadeh.com
ارسال دیدگاه نظرات کاربران
شماره موبایل دیدگاه
عنوان پست الکترونیک

ارسال

آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده
آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده

تمامی حقوق این سایت متعلق به آموزشگاه تحلیل داده می باشد .