آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده
آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده

آموزش توسعه ی اپلیکیشن های ios بر اساس Swift

شروع

آموزش حاضر نقطه ی شروع مناسبی برای ساخت اپلیکیشن هایی است که بر روی iPhone و iPad نصب و اجرا می شوند. می توانید این سری آموزشی گام به گام را به مثابه ی سکوی پرش جهت ساخت اولین اپلیکیشن خود همراه با ابزار، مفاهیم اصلی و بهترین روش ها (best practices) که مسیر شما در برنامه نویسی تحت موبایل برای سیستم عامل IOS (بر اساس زبان swift) را آسان می سازد، در نظر بگیرید. هر مبحث یک آموزش جدید را دربرگرفته و مفاهیم لازم برای درک و پیاده سازی مطالب آن را در اختیار شما قرار می دهد. گفتنی است که آموزش ها به هم مرتبط بوده (در واقع هر آموزش ادامه ی آموزش قبلی بوده) و شما را در ساخت یک اپلیکیشن ساده اما کامل IOS به صورت گام به گام راهنمایی می کنند.
در طول مطالعه ی مباحث و ساخت اپلیکیشن به صورت مرحله به مرحله، مفاهیم ضروری در توسعه ی برنامه های کاربردی IOS را فراگرفته و درک عمیق تری از زبان برنامه نویسی Swift پیدا می کنید و همچنین با امکانات جالب محیط برنامه نویسی Xcode آشنا می شوید.

درباره ی اپلیکیشن

در طی مباحث سری آموزشی حاضر، یک اپلیکیشن ساده ی مشاهده و ثبت اطلاعات غذا به نام FoodTracker را خواهید ساخت. این برنامه، همان طور که از نامش پیدا است، فهرستی از غذاها و اطالاعات مربوط به آن ها از جمله اسم غذا، درجه ی کیفی و عکس غذا را نمایش می دهد. کاربر می تواند غذای جدید به لیست اضافه نموده و غذای جاری را ویرایش یا حذف کند. برای افزودن غذای جدید یا ویرایش غذای جاری، کاربران ابتدا به صفحه ی دیگری رفته و سپس یک اسم، عکس و درجه کیفی برای غذای دلخواه وارد می نمایند.
اولین درس صرفا یک فایل ساده ی Xcode است (playground) که به شما اجازه می دهد با کد تعامل داشته (تغییراتی را در آن ایجاد کنید) و نتیجه را مستقیما مشاهده نمایید. فایل مزبور را دانلود کرده، آن را در محیط Xcode باز می کنید و از طریق آن با مفاهیم اصلی زبان Swfit آشنا می شوید. در هر یک از مباحث بعدی، فایل پروژه ی Xcode اپلیکیشن در اختیار شما قرار می گیرد که نمای نهایی از کد و interface (رابط کاربری) را ارائه می دهد. پس از اتمام هر درس، می توانید پروژه را دانلود کرده و کار خود را با نسخه ی مرجع مقایسه نمایید.

دسترسی به ابزار لازم

جهت توسعه ی اپلیکیشن های IOS با استفاده از آخرین تکنولوژی های تشریح شده در این مباحث، بایستی یک کامپیوتر Mac (با سیستم عامل OS X 10.10 یا بالاتر) که آخرین ورژن محیط برنامه نویسی Xcode بر روی آن نصب شده، در اختیار داشته باشید. Xcode دربردارنده ی تمامی امکاناتی است که برای طراحی، توسعه و عیب یابی (debug) اپلیکیشن های IOS لازم دارید. به این محیط برنامه نویسی IOS SDK نیز اضافه می شود که قابلیت های Xcode را افزایش داده و ابزار، کامپایلرها و فریم ورک های مورد نیاز برای توسعه ی اپلیکیشن های IOS را در اختیار برنامه نویس قرار می دهد. می توانید آخرین ویرایش Xcode را رایگان از App Store دانلود کرده و بر روی کامپیوتر Mac خود نصب نمایید.
جهت دانلود آخرین ورژن Xcode:

 • اپلیکیشن App Store را بر روی کامپیوتر Mac خود اجرا نمایید (به صورت پیش فرض این اپلیکیشن در نوار Dock قابل دسترسی می باشد).
 • در فیلد جستجو، مقیم در بالای صفحه سمت راست، واژه ی Xcode را وارد نموده و سپس کلید Return را فشار دهید. برنامه ی Xcode به عنوان اولین نتیجه ی جستجو نمایش داده می شود.
 • ابتدا بر روی Get و سپس جهت نصب برنامه بر روی Install App کلیک نمایید.
 • زمانی که از شما درخواست می شود، Apple ID و گذرواژه ی خود را وارد نمایید. Xcode دانلود شده و در پوشه ی /Applications جایگذاری می شود.
 • Double:دو خط حاشیه تعریف می کند.
 • Groove:یک خط حاشیه ی سه بعدی نمایش می دهد که در آن خطوط بالایی و سمت چپ پررنگ تر از خطوط دیگر هستند.
 • Ridge:در این حالت خطوط حاشیه به صورت سه بعدی و با طیف رنگی نمایش داده می شوند.
 • Inset:این مقدار یک حاشیه ی داخلی سه بعدی تعریف می کند که در آن معمولا خطوط بالایی و سمت چپ دارای سایه و تیره تر از خطوط دیگر هستند.
 • Outset:حاشیه ی سه بعدی خارجی تعریف می کند که در آن خطوط پایینی و سمت راست دارای سایه و تیره تر از خطوط دیگر هستند.
نکته:

توجه داشته باشید که هیچ یک از خاصیت های این آموزش از Xcode 7.0 و SDK 9.0 استفاده می شود. لازم است شما نیز از این نسخه ها استفاده نمایید.

 • 2815
 •    6
 • تاریخ ارسال :   1395/07/02

دانشجویان گرامی اگر این مطلب برای شما مفید بود لطفا ما را در GooglePlus محبوب کنید
رمز عبور: tahlildadeh.com یا www.tahlildadeh.com
ارسال دیدگاه نظرات کاربران
شماره موبایل دیدگاه
عنوان پست الکترونیک

ارسال

آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده
آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده

تمامی حقوق این سایت متعلق به آموزشگاه تحلیل داده می باشد .