آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده
آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده

آموزش نمایش پیشرفت درخواست

دوره های مرتبط با این مقاله

نمایش دادن پیشرفت حین انتظار برای اتمام درخواست

زمانی که درخواست های AJAX به صفحه ای می دهید (با استفاده از توابع AJAX داده هایی را از صفحه ی دیگر بارگذاری می کنید)، بد نیست حین انتظار برای اتمام درخواست و اجرای آن، پیشرفت فرایند را نمایش دهید. انجام این کار با جی کوئری بسیار ساده می باشد، همان طور که در مثال زیر مشاهده می کنید:
درست پیش از اجرای درخواست AJAX، متن sender (دکمه ای که با کلیک بر روی آن تابع فراخوانی می شود) را تغییر می دهیم. به محض موفقیت درخواست، دوباره آن را به مقدار قبلی برمی گردانیم. این نمونه ساده ترین نوع نمایش پیشرفت فرایند یا progress می باشد. روش دیگر این است که یک تکه متن را در جایی از صفحه به نشانه ی پیشرفت فرایند، نمایش دهید. اما معمول ترین روش آن، نمایش یک نگاره یا گرافیک بر روی صفحه است که نشان می دهد مرورگر هم اکنون در حال انجام عملیات می باشد. می توانید خود یکی ایجاد کنید و یا یکی از generator های آنلاین را مورد استفاده قرار دهید، برای مثال http://ajaxload.info/. در نمونه ی زیر یک گرافیک نمایش progress ایجاد می کنیم:

فرایند دقیقا مانند نمونه ی قبلی است، اما این بار بجای تنظیم متن، یک تصویر پویای کوچک را نمایش و با پایان درخواست، پنهان می کنیم. می توان تصویر را جایی در صفحه قرار دهیم که به راحتی برای کاربر قابل رویت باشد و یا آن را به صورت داینامیک درست در کنار دکمه یا لینکی قرار دهید که بر روی آن کلیک می شود.
در استفاده از مثال بالا، با یک مشکل مواجه می شویم: اگر درخواست به هر دلیلی با شکست روبرو شود، پیشرفت فرایند نمایش داده می شود، اما دیگر از روی صفحه حذف نمی گردد. می توان این مشکل را با استفاده از رخداد error اداره کرد که در آن نگاره یا متن نمایش پیشرفت را حذف می کنیم و جای آن یک پیام خطا نشان می دهیم.


مثال:


مثال حاضر تقریبا با نمونه ی بالا یکسان است، اما در اینجا تابع error را بر روی شی AJAX فراخوانی می کنیم و یک تابع callback به عنوان آرگومان به get() پاس می دهیم که اگر درخواست با مشکل مواجه شد، صدا زده و اجرا می شود. در این مثال، بخاطر اینکه آدرس فایل مورد درخواست را به مسیر غیرواقعی ارجاع داده ایم، درخواست قطعا با خطا مواجه می شود.


امیدواریم که این مطلب در مورد آموزش Jquery و JavaScript برایتان مفید و مناسب بوده باشد.
در صورت داشتن هر گونه سوال، پیشنهاد و یا انتقاد حتماً از قسمت نظرات در پایین صفحه آن را برای ما ارسال کنید.

اگر تمایل دارید به سایر محتوای آموزش برنامه نویسی دسترسی پیدا کنید می توانید به آموزش های گام به گام برنامه نویسی مراجعه کنید.

از اینجا بهترین کتابهای برنامه نویسی را دریافت کنید : کتاب های آموزش برنامه نویسی


کلیه حقوق مادی و معنوی این مقاله متعلق به آموزشگاه تحلیل داده می باشد و هر گونه استفاده غیر قانونی از آن پیگرد قانونی دارد.

  • 812
  •    980
  • تاریخ ارسال :   1395/01/19

دانلود PDF دانشجویان گرامی اگر این مطلب برای شما مفید بود لطفا ما را در GooglePlus محبوب کنید
رمز عبور: tahlildadeh.com یا www.tahlildadeh.com
ارسال دیدگاه نظرات کاربران
شماره موبایل دیدگاه
عنوان پست الکترونیک

ارسال

آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده
آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده

تمامی حقوق این سایت متعلق به آموزشگاه تحلیل داده می باشد .