آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده
آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده

آموزش Same Origin Policy در Ajax

دوره های مرتبط با این مقاله

سیاست امنیتی خاستگاه مشترک (Same Origin Policy) در مرورگرها

سیاست خاستگاه مشترک یک ویژگی امنیتی است که در پیاده سازی جاوا اسکریپت در بیشتر مرورگرهای مطرح و همچنین دیگر تکنولوژی های مورد استفاده در بستر مرورگر، همچون Flash کاربرد دارد. این سیاست در اصل به شما اجازه می دهد به صفحات موجود در یک سایت/دامنه درخواست دهید، اما مانع از این می شود که به صفحات مستقر بر روی دیگر دامنه ها، زیردامنه (subdomain) یا از طریق یک پروتکل دیگر، درخواست ارسال کنید (و داده در صفحه ی جاری بارگذاری نمایید). از آنجایی که این ویژگی متعلق به جاوا اسکریپت می باشد، متعاقبا جزئی از جی کوئری نیز محسوب می شود. برای مثال نمی توانید از صفحه ی متعلق به دامنه ی دیگر، به وسیله ی توابع AJAX، اطلاعات در صفحه ی جاری بارگذاری نمایید. روش هایی برای هک کردن (یا دور زدن) سیاست مزبور وجود دارد که در تمامی مرورگرها به درستی کار نمی کند یا مشکلات دیگری را به وجود می آورد.
با این حال، گاهی لازم می شود درخواست هایی را به صفحه ی متعلق به دامنه ی دیگر ارسال کنید، به خصوص زمانی که هر دو دامنه به شما تعلق دارد یا مالک دامنه ی دوم اجازه ی دسترسی به صفحات آن را به شما می دهد. خوشبختانه، استاندارد JSONP به شما این امکان را می دهد. اگرچه این کار با جاوا اسکریپت یک نوع هک محسوب شده و انجام آن در این زبان با زحمت فراوانی همراه است، اما jQuery از این قابلیت به راحتی پشتیبانی می کند و به شما اجازه می دهد تا به آسانی فراخوانی را بر اساس JSONP (درست به راحتی و مشابه توابع ajax) انجام دهید. کافی است نوع داده ای بازگشتی (return type) را به "json" تغییر دهید تا فراخوانی get() و post() ویرایش شده و بر اساس استاندارد JSONP صورت گیرد.


توضیح بیشتر

JSONP یک تکنیک می باشد که برنامه نویسان تحت وب برای غلبه کردن بر محدودیت های cross-domain اعمال شده توسط مرورگرها از آن استفاده می کنند. به کمک آن می توان اطلاعات مورد نظر را از سیستم هایی غیر از سیستمی که صفحه را میزبانی می کند (سرویس می دهد)، بازیابی نمود.
JavaScript Object Notation (نشانه گذاری شی جاوا اسکریپت)، به اختصار JSON، یک فرمت برای انتقال آسان و سریع داده های ساخت یافته، از طریق اینترنت می باشد. اگرچه این تکنیک در اصل برای کار با جاوا اسکریپت طراحی شده، اما هم اکنون بسیاری دیگر از زبان های برنامه نویسی نیز از آن پشتیبانی می کنند. این تکنولوژی به شما اجازه می دهد به راحتی آرایه ها و اشیا خود را به فرمت JSON تبدیل کرده و آن ها را با سرعت بالا انتقال دهید.
در مبحث بعدی، یک مثال ایجاد می کنیم که در آن یک فایل را، با استفاده از تکنولوژی JSON، از subdomain دیگر درخواست می کنیم.


امیدواریم که این مطلب در مورد آموزش Jquery و JavaScript برایتان مفید و مناسب بوده باشد.
در صورت داشتن هر گونه سوال، پیشنهاد و یا انتقاد حتماً از قسمت نظرات در پایین صفحه آن را برای ما ارسال کنید.

اگر تمایل دارید به سایر محتوای آموزش برنامه نویسی دسترسی پیدا کنید می توانید به آموزش های گام به گام برنامه نویسی مراجعه کنید.

از اینجا بهترین کتابهای برنامه نویسی را دریافت کنید : کتاب های آموزش برنامه نویسی


کلیه حقوق مادی و معنوی این مقاله متعلق به آموزشگاه تحلیل داده می باشد و هر گونه استفاده غیر قانونی از آن پیگرد قانونی دارد.

  • 1235
  •    918
  • تاریخ ارسال :   1395/01/19

دانلود PDF دانشجویان گرامی اگر این مطلب برای شما مفید بود لطفا ما را در GooglePlus محبوب کنید
رمز عبور: tahlildadeh.com یا www.tahlildadeh.com
ارسال دیدگاه نظرات کاربران
شماره موبایل دیدگاه
عنوان پست الکترونیک

ارسال

آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده
آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده

تمامی حقوق این سایت متعلق به آموزشگاه تحلیل داده می باشد .