آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده
آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده

آموزش متد unbind در Jquery

دوره های مرتبط با این مقاله

متد unbind()

در درس قبلی، متد bind() را برای متصل کردن یک رخداد به المان معین بکار بردیم. گاهی لازم است رخدادی که قبلا با متد bind() به المان پیوند دادیم را بنا به دلایلی از آن المان بار دیگر unbind (جدا) کنیم تا با فعال شدن رخداد، دیگر event handler اجرا نشود. این کار را در جی کوئری با متد unbind() انجام می دهیم. نحوه ی استفاده از آن در زیر نمایش داده شده است:


 $("a").unbind();

این متد تمامی event handler هایی را که با تابع bind() به المان مورد نظر متصل شده بود را حذف می کند. اما گاهی لازم است رخدادهایی از نوع مشخص (برای مثال فقط کلیک یا دابل کلیک) را از المان مورد نظر حذف کنیم:


$("a").unbind("click doubleclick");

کافی است رخدادهایی را که می خواهید از المان مورد نظر حذف شوند، به عنوان پارامتر به متد unbind پاس دهید و سپس آن ها را داخل پرانتز متد نام برده توسط ویرگول از هم جدا نمایید.


نمونه یک

 Test 1
  Test 2
  
امتحان کنید

در این مثال، رخداد کلیک را برای تمامی لینک ها تعریف می کنیم (با متد bind() رخداد کلیک را به المان های < a>متصل می کنیم). اما زمانی که بر روی لینک کلیک می شود، تمامی رخدادهایی که به لینک ها bind شده بودند حذف گردیده و پیغام " first and only message from me " به نمایش در می آید. بنابراین event handler مربوطه دیگر با کلیک کاربر بر روی المان a، اجرا نمی شود.
jQuery این اجازه را به شما می دهد تا یک نوع رخداد (مثال کلیک) را چندین بار به یک المان متصل کنید. این امکان به خصوص در مواقعی بکار می آید که شما بخواهید در شرایط مختلف رخداد یکسان کارهای مختلفی را برای شما انجام دهد. کافی است متد bind() را هر بار که می خواهید یک تکه کد را به المان مورد نظر متصل کنید، فراخوانی نمایید:


نمونه دو

  Test 1
  Test 2
  
امتحان کنید

اما، این کار ممکن باعث شود زمانی که یک event را از المان حذف یا unbind کردید، رخدادهایی را که در جای دیگر کد به المان متصل کردید، و همچنان به آن نیاز دارید، نیز حذف گردند. اگر مثال زیر را امتحان کنید، می بینید که با کلیک بر روی لینک تمامی رخدادهایی که به المان ، bindشده بودند، حذف می گردند. jQueryاین اجازه را به شما می دهد تا یک آرگومان دوم تعریف کنید که حاوی ارجاعی به handler مورد نظر که قصد حذف آن را دارید، می باشد. بدین وسیله تنها آن رخدادی حذف می گردد که دیگر به آن نیازی ندارید:


نمونه سه

  Test 1
  Test 2
  
امتحان کنید

با ارسال handler2 به عنوان آرگومان دوم به متد unbind()، فقط event handler دلخواه حذف می شود. مثال زیر را امتحان کنید. خواهید دید که پیغام دوم تنها اولین باری که بر روی لینک کلیک می کنید، نمایش داده می شود.


امیدواریم که این مطلب در مورد آموزش Jquery و JavaScript برایتان مفید و مناسب بوده باشد.
در صورت داشتن هر گونه سوال، پیشنهاد و یا انتقاد حتماً از قسمت نظرات در پایین صفحه آن را برای ما ارسال کنید.

اگر تمایل دارید به سایر محتوای آموزش برنامه نویسی دسترسی پیدا کنید می توانید به آموزش های گام به گام برنامه نویسی مراجعه کنید.

از اینجا بهترین کتابهای برنامه نویسی را دریافت کنید : کتاب های آموزش برنامه نویسی


کلیه حقوق مادی و معنوی این مقاله متعلق به آموزشگاه تحلیل داده می باشد و هر گونه استفاده غیر قانونی از آن پیگرد قانونی دارد.

 • 1038
 •    1248
 • تاریخ ارسال :   1395/01/17

دانلود PDF دانلود سورس کد دانشجویان گرامی اگر این مطلب برای شما مفید بود لطفا ما را در GooglePlus محبوب کنید
رمز عبور: tahlildadeh.com یا www.tahlildadeh.com
ارسال دیدگاه نظرات کاربران
شماره موبایل دیدگاه
عنوان پست الکترونیک

ارسال

آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده
آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده

تمامی حقوق این سایت متعلق به آموزشگاه تحلیل داده می باشد .