آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده
آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده

آموزش متدهای get و post در Ajax

دوره های مرتبط با این مقاله

متدهای get() و post()

متدهای get() و post() به شما این امکان را می دهند تا به راحتی درخواست HTTP را به سرویس دهنده (server) ارسال کرده و نتیجه ی آن را دریافت کنید. زمانی که یک فرم را ارسال می کنید، در واقع یکی از دو درخواست GET و POST مورد استفاده قرار می گیرد. با بهره گیری از دو تابع get() و post() کتابخانه ی jQuery می توان همین عملیات را شبیه و پیاده سازی کرد.
دو متد ذکر شده، از آنجایی هر یک نوع خاصی از درخواست را فراخوانی می کنند، از بسیاری از جهات شبیه به هم هستند. همچنین این دو متد static بوده و برای کار با آن ها نیازی به ساختن شی یا نمونه از کلاس jQuery نیست. کافی است یکی از دو متد نام برده را، با نوشتن دستور jQuery.get() یا میانبر آن " $.get() "، مستقیما بر روی کلاس jQuery صدا بزنید. در ساده ترین حالت get() و post() یک پارامتر بیشتر نمی گیرند و آن هم URL فایلی است که می خواهید اطلاعات از آن خوانده شود (URL مورد درخواست می باشد). اما گاهی لازم است با اطلاعات برگشتی عملیات خاصی را انجام دهیم. در آن صورت یک تابع callback نیز به عنوان پارامتر به تابع پاس می دهیم که در صورت با موفقیت اجرا شدن درخواست، jQuery صدا می زند.
حال به چندین مثال کاربردی می پردازیم. در درس قبلی یک فایل HTML به نام "content.html" ایجاد کرده و به واسطه ی متد load کتابخانه ی جی کوئری در ظرف مورد نظر (div) بارگذاری کردیم. پیش از تست کردن نمونه ی زیر، اطمینان حاصل نمایید فایل"content.html" در پوشه ای که فایل حاوی مثال در آن قرار دارد، ایجاد شده است. محتویات آن چندان اهمیتی ندارد و می تواند هر چیزی باشد.


نمونه یک

  
امتحان کنید

اولین پارامتر یک URL است که مشخص کننده ی آدرس فایل درخواستی می باشد (content.html). دومین پارامتر یک تابع callback است که در صورت موفقیت درخواست توسط jQuery فراخوانی و اجرا می شود. اولین پارامتر تابع callback صرفا محتوای صفحه ی درخواستی را مشخص می کند (اطلاعاتی است که می خواهیم همراه با درخواست به سرویس دهنده بفرستیم)، در حالی که پارامتر دوم وضعیت درخواست را به صورت رشته برمی گرداند (وضعیت درخواست را درقالب یک رشته مشخص می کند).
می توان مانند مثال بالا یک صفحه ی ساده ی HTML درخواست کرد. اما زمانی که از دو متد get() یا post() استفاده می کنیم، در واقع قصد داریم تعدادی پارامتر هم ارسال کنیم که توسط سرور (با کد PHP یا ASP) مورد پردازش قرار می گیرد و سپس نتیجه را برگرداند. jQuery قادر است مجموعه ای از پارامترهای GET یا POST را به عنوان آرگومان بپذیرد:


نمونه دو

    $(function () {
      $.post("test_post.php",
      {
        name: "John Doe",
        age: "42"
      },
      function (data, textStatus) {
        alert("Response from server: " + data);
      });
    });
  
امتحان کنید

مثال حاضر، مشابه نمونه ی قبلی است، اما این بار درخواست را با روش POST به صفحه ی دیگر که یک فایل PHP است، می دهیم. در واقع به عنوان پارامتر اول آدرس یک فایل PHP را ارسال می کنیم و به عنوان پارامتر دوم مجموعه (جفت کلید مقدار) پارامترهای POST را به متد post() پاس می دهیم. این مجموعه متشکل از دو آرگومان name و age می باشد. اگر داده ها را با روش GET به سرور ارسال می کردیم (post، بر خلاف get، از URL پارامتر نمی گیرد) پارامترها به صورت querystring در URL (داخل نوار آدرس مرورگر) به نمایش در می آمد، بدین صورت:


  test_get.php?name=John Doe&age=42

اسکریپت PHP این پارامترها را خوانده، مورد پردازش قرار می دهد و سپس نتیجه را برمی گرداند. اسکریپت مربوطه در سمت سرور دو مقدار را دریافت کرده و یک رشته مانند "is years old" ایجاد می کند و سپس آن را بازمی گرداند.

امیدواریم که این مطلب در مورد آموزش Jquery و JavaScript برایتان مفید و مناسب بوده باشد.
در صورت داشتن هر گونه سوال، پیشنهاد و یا انتقاد حتماً از قسمت نظرات در پایین صفحه آن را برای ما ارسال کنید.

اگر تمایل دارید به سایر محتوای آموزش برنامه نویسی دسترسی پیدا کنید می توانید به آموزش های گام به گام برنامه نویسی مراجعه کنید.

از اینجا بهترین کتابهای برنامه نویسی را دریافت کنید : کتاب های آموزش برنامه نویسی


کلیه حقوق مادی و معنوی این مقاله متعلق به آموزشگاه تحلیل داده می باشد و هر گونه استفاده غیر قانونی از آن پیگرد قانونی دارد.

 • 4167
 •    1832
 • تاریخ ارسال :   1395/01/18

دانلود PDF دانلود سورس کد دانشجویان گرامی اگر این مطلب برای شما مفید بود لطفا ما را در GooglePlus محبوب کنید
رمز عبور: tahlildadeh.com یا www.tahlildadeh.com
ارسال دیدگاه نظرات کاربران
شماره موبایل دیدگاه
عنوان پست الکترونیک

ارسال

آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده
آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده

تمامی حقوق این سایت متعلق به آموزشگاه تحلیل داده می باشد .