آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده
آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده

آموزش لغو یک درخواست به طور ناگهانی در Ajax

دوره های مرتبط با این مقاله

لغو و بی نتیجه گذاشتن یک درخواست به طور ناگهانی (abort request)

گاهی شاید لازم باشد یک درخواست AJAX در حال اجرا و فعال را قبل از اینکه کاملا اجرا شود، لغو کنیم. این وضعیت معمولا در شرایطی رخ می دهد که کاربر عملی را انجام می دهد که منجر به ارسال چندین درخواست AJAX در بازه زمانی کوتاه، به صورت پشت سرهم می شود. به عنوان مثال می توان به قابلیت auto-complete کادر جستجو (search box) اشاره نمود که در آن سعی می کنید مبنی بر input (داده های ورودی) جاری کاربر، با پیدا و منطبق کردن عبارت جستجوی مربوطه با آنچه کاربر وارد می کند، در پیدا کردن آیتم مورد نظر به کاربر کمک کنید. این کار با ارسال یک درخواست ajax به ازای هر کلیدی که توسط کاربر فشرده شده (و حرفی داخل فیلد جستجو تایپ می شود)، صورت می پذیرد. در سناریوی مزبور، این احتمال وجود دارد که کاربر سریع تر از مدت زمان لازم برای اجرای هر درخواست ajax، حروف را تایپ کند. در نتیجه مجبور می شوید تمامی درخواست های ناتمام را پیش از شروع درخواست بعدی، لغو نمایید.


مثال:


این مثال یک اسکریپت PHP درخواست کرده که در سمت سرور یک محاسبه ی بسیار پیچیده را انجام می دهد، بدین معنا که محاسبه و بازگردانی نتیجه ی آن ~3 ثانیه طول می کشد. حال دکمه ی مورد نظر را بارها، پشت سرهم فشار دهید. همان محاسبه چندین بار اجرا شده و نتیجه ی نیز چند بار (هر بار با 3 ثانیه تاخیر) اجرا می شود.
خوشبختانه، فراخوانی متد get() یا هر تابع AJAX دیگری در جی کوئری، یک شی برمی گرداند که علاوه بر امکانات دیگر، دربرگیرنده ی متد abort() نیز می باشد. می توانیم این ارجاع را ذخیره کنیم و سپس متد abort() را در صورت نیاز برای آن صدا بزنیم. نمونه ی زیر نسخه ی ویرایش شده ی مثال قبلی می باشد:
مثال را با تعریف یک متغیر معمولی برای ذخیره ی ارجاع request تعریف می کنیم. در تابع PerformAbortableCalculation()، مقدار بازگشتی متد get() را به این متغیر تخصیص می دهیم. اما قبل از اینکار بررسی می کنیم آیا مقدار متغیر مزبور برابر null است یا خیر (متد هنوز مورد استفاده قرار نگرفته است). اگر مقدار متغیر null نبود، متد abort() را برای آن فراخوانی می کنیم. اکنون اگر در مثال بالا، بارها هم بر روی دکمه ی Start کلیک کنید، محاسبه تنها یکبار صورت می پذیرد.


امیدواریم که این مطلب در مورد آموزش Jquery و JavaScript برایتان مفید و مناسب بوده باشد.
در صورت داشتن هر گونه سوال، پیشنهاد و یا انتقاد حتماً از قسمت نظرات در پایین صفحه آن را برای ما ارسال کنید.

اگر تمایل دارید به سایر محتوای آموزش برنامه نویسی دسترسی پیدا کنید می توانید به آموزش های گام به گام برنامه نویسی مراجعه کنید.

از اینجا بهترین کتابهای برنامه نویسی را دریافت کنید : کتاب های آموزش برنامه نویسی


کلیه حقوق مادی و معنوی این مقاله متعلق به آموزشگاه تحلیل داده می باشد و هر گونه استفاده غیر قانونی از آن پیگرد قانونی دارد.

  • 973
  •    1296
  • تاریخ ارسال :   1395/01/19

دانلود PDF دانشجویان گرامی اگر این مطلب برای شما مفید بود لطفا ما را در GooglePlus محبوب کنید
رمز عبور: tahlildadeh.com یا www.tahlildadeh.com
ارسال دیدگاه نظرات کاربران
شماره موبایل دیدگاه
عنوان پست الکترونیک

ارسال

آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده
آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده

تمامی حقوق این سایت متعلق به آموزشگاه تحلیل داده می باشد .