آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده
آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده

آموزش مقدماتی سیستم گرید بندی (Grid System) در بوت استرپ 4

دوره های مرتبط با این مقاله

آموزش سیستم گرید بندی (Grid System) در Bootstrap 4:

سیستم گرید بندی Bootstrap Bootstrap 4 مبتنی بر Flexbox ساخته شده و به شما امکان می دهد تا 12 ستون (Column) را در هر سطر (Row) داشته باشید.
اگر نمی خواهید در هر سطر (Row) از هر 12 ستون (Column) استفاده نمایید می توانید آن ها را 2 یا چندتایی با هم یک گروه کرده و ستون هایی عریض تر ایجاد نمایید.
شکل زیر، ایده کلی سیستم گریدبندی در Bootstrap 4 را نشان می دهد. همانطور که مشاهده می کنید می توانید ستون هایی با عرض 1 از 12 واحد یا 2، 3 و ... از 12 واحد را ایجاد نمایید:

آموزش سیستم گرید بندی (Grid System) در بوت استرپ 4

سیستم گریدبندی Bootstrap کاملا واکنش گرا یا Responsive است و ستون ها در هنگام تغییر عرض صفحه، به صورت خودکار، تنظیم شده و بهترین حالت نمایش را نشان می دهند.
فقط بایستی توجه داشته باشید حداکثر تعداد ستون ها در هر سطر از 12 واحد بیشتر نباشد (ولی می تواند از 12 کمتر بوده و نیازی نیست که از تمامی 12 ستون استفاده کنید).

آموزش کالاس های گرید (Grid Class) در سیستم گریدبندی Bootstrap 4:

سیستم گریدبندی بوت استرپ (Bootstrap 4 Grid System) دارای کلاس مختلف برای ستون ها به شرح زیر است :

 • کلاس col. : مخصوص دستگاه بسیار کوچک (extra Small devices) که عرض صفحه نمایش آن ها معادل 575 پیکسل یا کمتر است.
 • کلاس .col-sm-: مخصوص دستگاه هایی با صفحه نمایش کوچک (small devices) که عرض صفحه نمایش آن ها 576 پیکسل یا بیشتر است.
 • کلاس .col-md-: مخصوص دستگاه هایی با صفحه نمایش متوسط (medium devices) که عرض صفحه نمایش آن ها 768 پیکسل یا بیشتر باشد.
 • کلاس .col-lg-: مخصوص دستگاه هایی با صفحه نمایش بزرگ (large devices) که عرض صفحه نمایش آن ها 992 پیکسل یا بیشتر باشد.
 • کلاس .col-xl: مخصوص دستگاه هایی با صفحه نمایش بسیار بزرگ (xlarge devices) که عرض صفحه نمایش آن ها از 1200 پیکسل بیشتر است.
نکته :

کلاس های فوق را می توانید به صورت ترکیبی و همزمان نیز در یک عنصر به کار برده و صفحاتی کاملا واکنش گرا (Responsive) و انعطاف پذیر (flexible) ایجاد نمایید.

تذکر

تأثیر کلاس های فوق و اولویت اهمیت آن ها در اجرا، از اندازه کوچک به بالا است. یعنی قاعده کلاس های کوچکتر به کلاس های بزرگ تر اولویت داشته و تعمیم داده می شود.


بنابراین مثلا اگر می خواهید عرض یکسانی را برای کلاس های sm و md تعیین کنید، کافی است مقدار sm را تنظیم کرده و خودکار به کلاس بالاتر ارث داده می شود.

آشنایی با ساختار پایه سیستم گریدبندی Bootstrap 4:

در 2 کد مثال عملی زیر، ساختار پایه تعریف و استفاده از سیستم گریدبندی Bootstrap 4 را نشان داده ایم. کد مثال ها را مطالعه نمایید. در ادامه به تشریح هرکدام خواهیم پرداخت :

<!-- Control the column width, and how they should appear on different devices -->
<div class="row">
  <div class="col-*-*"></div>
  <div class="col-*-*"></div>
</div>
<div class="row">
  <div class="col-*-*"></div>
  <div class="col-*-*"></div>
  <div class="col-*-*"></div>
</div>
<!-- Or let Bootstrap automatically handle the layout -->
<div class="row">
  <div class="col"></div>
  <div class="col"></div>
  <div class="col"></div>
</div>

توضیح مثال اول : ابتدا یک سطر (کد div class=”row”) ایجاد نمایید. سپس به تعداد دلخواه و مورد نظرتان ستون (Column) را با کلاس .col-*-* در هر سطر اضافه نمایید. * اول در کلاس فوق، تعیین کننده صفحه نمایش هدف برای عرض ستون است (مقادیر sm، md، lg یا xl). در حالی که * دوم یک عدد بیانگر اندازه ستون از 12 واحد کل در هر سطر است (مثلا 4 از 12).

توضیح مثال 2: همانند مثال قبل یک سطر (row) مادر ایجاد می کنید. این بار به جای تعیین عدد برای هر .col اجازه دهید Bootstrap قالب سایت را مدیریت کرده و ستون های میانی ایجاد نماید.
برای مثال اگر 2 ستون با کلاس .col تعیین کنید، عرض هرکدام، 50درصد خواهد بود. برای 3 ستون عرض هر ستون 32% و در حالت 4 ستون 25% می شود. همچنین می توانید از مقادیر sm، md، lg یا xl نیز استفاده کرده تا نحوه نمایش را در هر اندازه صفحه نمایش، دقیق کنترل نمایید.

در ادامه چند مثال عملی با سورس کد را ارائه کرده ایم تا سناریوهای مختلف قالب بندی گرید ها در Bootstrap 4 را در عمل نشان دهیم.

آموزش ایجاد 3 ستون مساوی در Bootstrap 4:

در کد مثال عملی زیر، 3 ستون با کلاس col در سطر تعریف کرده ایم که همواره هر ستون 33% عرض را در هر صفحه نمایش و دستگاهی خواهند داشت.

مثال 1

.col
.col
.col
امتحان کنید

آموزش ایجاد 4 ستون مساوی واکنش گرا در Bootstrap 4:

در کد مثال زیر، 4 ستون با عرض مساوی 3 واحد از 12 واحد تعریف کرده ایم که دارای کلاس sm است. ستون ها در تمامی صفحات از موبایل تا کامپیوترهای بزرگ، همواره 25% عرض سطر را اشغال خواهند کرد.
نکته مهم : در دستگاه هایی با عرض صفحه نمایش کمتر از 576 پیکسل، ستون ها به صورت اتوماتیک بر روی هم قرار گرفته و هر ستون، عرض کل صفحه را اشغال می کند :

مثال 2

.col-sm-3
.col-sm-3
.col-sm-3
.col-sm-3
امتحان کنید

آموزش ایجاد 2 ستون غیر هم اندازه Responsive در Bootstrap 4:

در کد مثال عملی زیر، دو ستون غیر هم اندازه (یکی 4 واحد از 12 و یکی 8 واحد از 12 واحد ستون) ایجاد کرده ایم.
با تعیین پارامتر sm، مشخص کرده ایم اولویت اجرای گرید در موبایل های کوچک است و به طور خودکار به تمامی دستگاه ها با عرض بیشتر نیز انتقال می یابد.

مثال 3

.col-sm-4
.col-sm-8
امتحان کنید

در بخش آموزش کامل سیستم گرید بندی Bootstrap 4، به توضیح جامع Grid System خواهیم پرداخت.

 • 3048
 •    600
 • تاریخ ارسال :   1398/07/07

دانلود PDF دانشجویان گرامی اگر این مطلب برای شما مفید بود لطفا ما را در GooglePlus محبوب کنید رمز عبور: tahlildadeh.com یا www.tahlildadeh.com
ارسال دیدگاه نظرات کاربران
شماره موبایل دیدگاه
عنوان پست الکترونیک

ارسال

آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده
آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده

تمامی حقوق این سایت متعلق به آموزشگاه تحلیل داده می باشد .